Przed Dniem Solidarności z Kościołem Prześladowanym …
02 lis 2015Wielkimi krokami zbliżamy się do Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym, który będziemy obchodzić już po raz siódmy. W najbliższą niedzielę 8 listopada Kościół w Polsce w duchu solidarności z chrześcijanami prześladowanymi na całym świecie, poprzez modlitwę, łączyć się będzie z tymi, którzy w jakikolwiek sposób cierpią prześladowanie ze względu na wiarę. Każda modlitwa z tą intencją zanoszona do Pana, będzie wielkim darem dla Kościoła prześladowanego. Choć pragniemy, aby wybrzmiała ona szczególnie mocno w tym dniu, to o tym iż potrzebna jest nieustannie i liczą na nią Ci którzy codziennie doświadczają odrzucenia, niezrozumienia i cierpienia, przypomniała nam w miesiącu październiku jedna ze wspólnot parafialnych na podkarpaciu.
W parafii pod wezwaniem św. Stanisława biskupa i męczennika, w świątyni która jest Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Łańcucie, w diecezji Przemyskiej, płynęła codzienna modlitwa za chrześcijan prześladowanych. Do tego, aby moc wspólnotowej modlitwy różańcowej ofiarować za tych, którzy cierpią, a często sami jawnie nie mogą gromadzić się na modlitwie, zachęcały poprzez dekoracje i na katechezie Siostry ze Zgromadzenia Córek Matki Bożej Bolesnej (Serafitki) pracujące w tej parafii. Przełożoną tej wspólnoty jest s. Alberta Borys. Inicjatywę tę pobłogosławił ks. Proboszcz Tadeusz Kocór. Jednocześnie, gdy parafia codziennie gromadziła się w kościele na różańcu, wielu spośród nich zachęcało kolejne osoby do włączenia się w modlitwę za chrześcijan, rozdając kolejne różańce, często ręcznie robione przez rodziny chrześcijańskie z Jerozolimy. Pomoc więc faktycznie była podwójna, bo modlitwą wspierali tych wszystkich, za których się modlili, a materialnie tych, którzy w Ziemi Świętej „żyją” z różańców i innych przedmiotów religijnych, które sami robią.
Tematem tegorocznego Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym po raz kolejny będzie Syria. Rozeznaliśmy, że w wyniku wojny w Syrii nadal ogromne cierpienie dotyka ludzi, a wśród nich chrześcijan, którzy tylko dlatego, że nie wstydzą się imienia Jezus, często zmuszeni są do opuszczenia swoich domów, zerwania kontaktów z bliskimi, ucieczki i co za tym idzie cierpią głód oraz odrzucenie przez niektóre środowiska muzułmańskie.
Dar modlitwy parafii z Łańcuta i wielu pojedynczych osób buduje wielkie dzieło pomocy dla chrześcijan prześladowanych. Potrzebna jest im ogromna pomoc, żeby mogli przetrwać trudne czasy. Z pewnością najszybszą pomocą jest modlitwa, ponieważ natychmiast dociera ona do tych, którzy jej potrzebują, natomiast na tę materialną muszą nieraz poczekać kilka dni lub tygodni.
VII Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym będzie dla nas okazją do pomocy naszym braciom i siostrom w Syrii, niech będzie to dla nas okazja do obdarzenia ich miłością poprzez modlitwę i dar materialny.