Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Problemy w Środkowej Afryce nie są napędzane przez konflikt religijny

Niektóre doniesienia z mediów sugerują, że trwający kryzys w Republice Środkowoafrykańskiej jest spowodowany konfliktem muzułmańsko-chrześcijańskim, a nawet wysiłkami islamistów mającymi na celu zniszczenie chrześcijan. „Tak nie jest” zaznaczył jeden z wybitnych przywódców katolickich w tym kraju.

- Trwający rozlew krwi jest wynikiem ekonomicznego wyzysku - dążenia zarówno państwowych, jak i niepaństwowych podmiotów do bogatych zasobów diamentów i złota w tym kraju – podkreślił bp Nestor Nongo-Aziagba z Bossangoa, przewodniczący konferencji biskupów Republiki Środkowoafrykańskiej. Hierarcha stanowczo apeluje, aby „nie używać religii do ukrywania wyzysku” – te słowa padły podczas jego wizyty w Waszyngtonie, gdzie uczestniczył w drugim dorocznym spotkaniu ministerialnym na rzecz wolności religijnej. Wydarzenie zgromadziło około tysiąca przedstawicieli organizacji rządowych i pozarządowych, a także Pomocy Kościołowi w Potrzebie (ACN International).

Biskup Nongo-Aziagba powiedział również, że mówienie o konflikcie w Republice Środkowoafrykańskiej w kontekście zderzenia islamu i chrześcijaństwa jest: „odwróceniem uwagi, próbą ucieczki od prawdziwego problemu ubóstwa, analfabetyzmu i braku sprawiedliwości, przykładem jest m.in. bezkarność wielu grup rebeliantów, które sieją postrach wśród mieszkańców. Republika Środkowoafrykańska znajduje się w kryzysie politycznym, a nie religijnym”.

Pod koniec 2012 r. kilku muzułmańskich milicjantów stworzyło grupę Seleka (co oznacza „sojusz”) i zaatakowało oraz zniszczyło niemuzułmańskie wioski, co spowodowało powstanie tzw. „anty-Balaka”, grupy w większości niemuzułmańskiej milicji, która im się postawiła. Rozpoczął się krwawy konflikt, obie grupy terroryzowały zarówno ludność chrześcijańską, jak i muzułmańską, powodując ogromne spustoszenie.

Według danych Human Rights Watch, w Republice Środkowoafrykańskiej w 2018 r. było ponad 640 tys. osób wewnętrznie przesiedlonych, a ONZ podaje, że jest to ok. 570 tys.

Wracając do grupy milicjantów „Seleka” - obecnie już byłej grupy, ponieważ podzieliła się na różne bojówki muzułmańskie, wg biskupa Nongo-Aziagba: „są buntownikami, których celem jest wyzyskiwanie ludzi, a nie nawracanie, a ich działalność szkodzi chrześcijanom i muzułmanom. Ponad 2/3 milicjantów to muzułmańscy najemnicy z Czadu, Nigru, Kamerunu i innych krajów. Jednak nie kieruje nimi islamistyczna agenda, odkrywając bogactwo mineralne kraju wykorzystują okazje do wzbogacenia się. Ponadto wielu członków milicji nawet nie praktykuje islamu”.

Dodatkowo przedstawiciele Seleka przedstawiają się jako obrońcy muzułmańskiej większości Republiki Środkowoafrykańskiej, a anty-Balaka ogłasza, że broni interesów katolickiej większości kraju. - Obie strony zniekształcają prawdę - powiedział biskup Nongo, który oskarżył ich, że przy okazji korzystają z bezpośredniego lub pośredniego wsparcia krajów takich jak Rosja i Chiny, a nawet narody zachodnie - wszystko po to, by czerpać korzyści z bogactwa mineralnego Republiki Środkowoafrykańskiej.

W opinii duchownego największym wyzwaniem dla kraju jest teraz przywrócenie bezpieczeństwa, aby ludzie mogli wrócić do domu i żyć bez strachu i obaw.

Tymczasem wielu dorosłych, a także dzieci i młodzież dołącza do milicji z powodu rosnącego ubóstwa, braku edukacji, utraty domów i strachu przed nowymi atakami. - Musimy położyć kres frustracji mieszkańców, który jest powodowany rozpadem kraju - powiedział bp Nongo. Słabość rządu Republiki Środkowoafrykańskiej widoczna jest w tym, że kraj ten prawie nie ma dróg, a ok. 80% powierzchni kontrolowana jest przez grupę rebeliantów. W północnej części RŚA działają usługi transportowe z Sudanu i obraca się walutą sudańską, w południowej części kraju handel koncentruje się na Demokratycznej Republice Konga i waluta, którą się tam posługują mieszkańcy to frank kongijski. Biskup pyta: „gdzie jest suwerenność naszego państwa?”.

ROLA KOŚCIOŁA

Kościół w Republice Środkowoafrykańskiej jest silnie zaangażowany we wspieranie dialogu muzułmańsko-chrześcijańskiego, jest to dialog „wspólnego życia, wspólnego spotkania oraz okazywania sobie wzajemnego szacunku” – podkreślił hierarcha. – Bardzo ważne jest, aby chrześcijanie i muzułmanie pokazali, że są zjednoczeni w opozycji do przemocy popełnianej w ich imieniu – dodał.

W lutym 2019 r. Rząd Republiki Środkowoafrykańskiej podpisał porozumienie pokojowe w Chartumie w Sudanie z kilkoma grupami rebeliantów. Ale bp Nestor Nongo-Aziagba ma wątpliwości co do długoterminowego wpływu traktatu pokojowego, ponieważ różni sygnatariusze milicji interpretują porozumienie na własny sposób.

- Jako dobry chrześcijanin patrzę z nadzieją na przyszłość, ale jestem realistą, bardzo trudno będzie pokonać przemoc, która narasta już od siedmiu lat – podsumował biskup.

Zostałeś zapisany pomyślnie do naszego newslettera
Uzupełnij puste pole!
Podany adres email jest już na liście.
  • Parlamentarny zespół ochrony chrześcijan w świecie

    Zespół tworzą posłowie i senatorowie Rzeczypospolitej Polskiej, stanowią niepolityczną grupę, zainteresowaną problematyką prześladowań chrześcijan na świecie. Celem powołania Zespołu jest bieżące monitorowanie sytuacji prześladowanych chrześcijan na świecie oraz - w miarę możliwości - przeciwdziałanie temu zjawisku.

    Kid

Dane kontaktowe

Pomoc Kościołowi w Potrzebie - Sekcja Polska
ul. Wiertnicza 142, 02-952 Warszawa
tel./fax.: +48 22 845 17 09
email: info@pkwp.org
godziny otwarcia: 8.00 - 16.00 od pn. do pt.

Biuro Regionalne w Krakowie
ul. Stradomska 6, 31-058 Kraków
tel.: +48 512 194 534
email: biuro.krakow@pkwp.org
godziny otwarcia:
9.00 - 17.00 od pn. do pt.

Biuro Regionalne w Poznaniu
ul. Szewska 18, 61-760 Poznań
tel.: +48 61 881 88 19
email: biuro.poznan@pkwp.org
godziny otwarcia: 9.00 - 17.00 od pn. do pt.

Konta złotówkowe:
ING Bank Śląski o/ Warszawa
31 1050 1025 1000 0022 8674 7759

PKO BP o/ Warszawa
87 1020 1068 0000 1402 0096 8990

Konta walutowe:
Euro EUR
PL 47 1050 1025 1000 0023 4085 9988
SWIFT: INGBPLPW

Dolary USD
PL 25 1050 1025 1000 0090 7713 6449
SWIFT: INGBPLPW

Nr konta dla zamówień:
ING Bank Śląski o/Warszawa
81 1050 1025 1000 0090 6233 6830

Pomoc Kościołowi w Potrzebie

Partnerzy:

Code & Design: REBORN

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW