
Pro Redemptione
19 paź 2019
Ks. Andrzej Halemba z papieskiego stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” otrzymał nagrodę „Pro Redemptione”.
Tuchów /k. Tarnowa, Sobota, 19 października 2019
Dzisiaj, w czasie uroczystej gali w Wyższym Seminarium Duchownym Redemptorystów w podtarnowskim Tuchowie ks. dr Andrzej Halemba, dyrektor bliskowschodniej sekcji papieskiego stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” (Kirche in Not) otrzymał nagrodę „Pro Redemptione”, za wysiłki pomocowe, dyplomatyczne oraz orędownictwo na rzecz pokoju i ocalenia obecności Chrześcijan na ziemiach rdzennie do nich należących, które są kolebką wiary chrześcijańskiej na Bliskim Wschodzie, a szczególnie w Iraku i Syrii. Przyznawana od 2014r. nagroda „Pro Redemptione” jest inicjatywą wydawnictwa i kwartalnika „Homo Dei”, a ma na celu promocję ideału pracy na rzecz zbawienia poprzez wskazanie przykładu osób, które swoją pracą i zaangażowaniem ten ideał realizują.
Uhonorowany kapłan spędził 12 lat na misjach w Zambii, a także pełnił funkcje dyrektora Centrum Formacji Misyjnej oraz sekretarza Komisji Episkopatu Polski ds. Misji i delegata ds. Misjonarzy. Zajmował się też działalnością tłumaczeniwo-naukową i ma spory dorobek w tych dziedzinach. Od 15 lat związany z międzynarodową organizacją „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” (Kirche in Not), ks. Halemba jest aktualnie odpowiedzialny za pomoc Kościołowi w 23 krajach na Bliskim Wschodzie i na Półwyspie Arabskim.
Nagrodzony kapłan powiedział: <<Założyciel dzieła „ Pomocy Kościołowi w Potrzebie”, ojciec Werenfried van Straaten, którego imię oznacza „wojownik pokoju”, zapraszał ludzi do współczucia i odwagi, aby otworzyć swoje serca na pokój. Dzisiaj umiłowanie pokoju nie wystarczy, musimy stać się narzędziami pokoju w naszym środowisku i dla naszych braci i sióstr cierpiących prześladowania na całym świecie>>.
Podczas organizowanego już po raz szósty wręczenia nagród, oprócz ks. Halemby uhonorowani zostali również: Ruch Czystych Serc, z ks. Mieczysławem Piotrowskim na czele, w uznaniu zasług na rzecz ewangelizacji młodzieży; ks. dr Mirosław Cholewa wraz z czasopismem „Pastores”, za troskę o formację kapłańską; ks. prof. Marek Starowiejski, wybitny uczony w dziedzinie nauk teologicznych oraz specjalista z zakresu chrześcijaństwa antycznego i patrystyki, za dorobek naukowy i świadectwo życia oraz dk dr Jacek Pawłowicz za długoletnią współpracę z kwartalnikiem „Homo Dei”.