Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Premier Turcji: chrześcijanie i żydzi są dziećmi tego kraju

Premier Turcji Ahmet Davutoglu wziął w obronę chrześcijan i żydów przed wrogimi postawami nacjonalistycznymi w kraju.

„Oni są prawdziwymi dziećmi tego kraju” – słowa, które wypowiedział premier podczas spotkania w Ankarze z przedstawicielami mniejszości religijnych zacytował w internetowym wydaniu ormiański tygodnik „Agos”. "Oni nie przyszli z zagranicy i za granicę nie pójdą" - stwierdził Davutoglu i podkreślił, że jeśli ktoś próbuje rozróżniać między „właściwymi obywatelami” i „obywatelami drugiej klasy”, podkłada ładunek wybuchowy pod podwaliny państwa.

W Turcji, gdzie 99 procent mieszkańców stanowią muzułmanie, chrześcijanie czują się dyskryminowani. Co pewien czas tureccy nacjonaliści wyrażają podejrzenia, że mniejszości religijne pracują dla "sił zagranicznych", takich jak Izrael, Armenia czy Grecja. Odnosząc się do tych pomówień Davutoglu powiedział, że ten, kto zaprzecza wspólnej historii muzułmanów i niemuzułmanów w Turcji, zdradza swoją własną przeszłość.

„Agos” podkreśla, że podobnie jak prezydent RecepTayyipErdogan, również i premier wyraził ubolewanie z powodu cierpień Ormian w czasie pierwszej wojny światowej. „Czujemy ból Ormian” - powiedział i podkreślił, że jego rząd będzie się w dalszym ciągu starał o dialog z diasporą ormiańską. W kwietniu przypada 100. rocznica początku masakr ludności ormiańskiej. Turcja w dalszym ciągu nie zgadza się na uznanie tamtych wydarzeń za „ludobójstwo”.

ts (KAI) / Ankara

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW