Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Prawo do edukacji nie dla wszystkich

Religia wciąż jest powodem dyskryminacji w Pakistanie. Szczególnie dziewcząt i kobiet.

Prawo do edukacji nie dla wszystkichZdj. ACN International / Katolicka szkoła podstawowa św. Józefa w dzielnicy slumsów Mughalabad w Rawalpindi; 2018 r.

– Czujemy się zagrożeni i niepewni, doświadczając wzrostu terroryzmu w kraju – powiedział po tragedii w Sangota arcybiskup Joseph Arshad z diecezji Islamabad-Rawalpindi. 16 maja policjant, który pracował jako ochroniarz w katolickiej szkole dla dziewcząt prowadzonej przez Siostry Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w północno-wschodnim Pakistanie, otworzył ogień do grupy nauczycieli i uczniów, zabijając dwie dziewczynki, z których jedna miała zaledwie dziewięć lat. Pięć innych dziewcząt i jedna dorosła kobieta zostały ranne. Policjant został zatrudniony w lutym w celu zapewnienia bezpieczeństwa w szkole. Został aresztowany i trwa dochodzenie w tej sprawie. – To godne ubolewania. Domagamy się ukarania ochroniarza, aby uniknąć podobnych tragedii w przyszłości – zaznaczył biskup. Kościół w Pakistanie poprosił wszystkie szkoły katolickie w kraju o zorganizowanie dnia modlitwy na znak solidarności z ofiarami ataku.

Z kolei arcybiskup Sebastian Shaw z Lahore przeciwstawił się agresywności grup, które sprzeciwiają się edukacji dziewcząt i powiedział, że władze muszą zrobić więcej, aby zapewnić bezpieczeństwo w szkołach. – My, katolicy i ogólnie chrześcijanie, prowadzimy szkoły dla dziewcząt. Niektórzy ludzie są przeciwni edukacji kobiet, zarówno w Pakistanie, jak i w innych miejscach. Ten człowiek był odpowiedzialny za bezpieczeństwo dzieci, personelu, rodziców, wszystkich. Za to mu płacono. Ale w chwili szaleństwa zabił tych, których miał chronić, ponieważ szkoła ta kształci dziewczęta. To pokazuje, jak agresywne mogą być grupy sprzeciwiające się edukacji kobiet – tłumaczył w rozmowie z PKWP.

„Każdy ma prawo do edukacji”

Arcybiskup Lahore dodał jednak, że tragedia, do której doszło nie osłabi zaangażowania Kościoła w zapewnienie edukacji wszystkim, zwłaszcza tym bardziej bezbronnym, tak jak robił to konsekwentnie do tej pory. – Będziemy nadal edukować, gdziekolwiek jest mężczyzna lub kobieta, chłopiec lub dziewczynka. Wszyscy jesteśmy ludźmi i wszyscy mamy prawo do edukacji. Każdy ma prawo stać się lepszym człowiekiem, rozwijać swoją osobowość, wzrastać – podkreśla abp Shaw, przyznając jednocześnie, że zaistniała sytuacja stworzyła klimat niepewności. – Dlatego rząd musi zrobić więcej, aby chronić instytucje i ludzi, którzy są zaangażowani w edukację i ochronę zdrowia – zaznaczył.

„Zagrożona i niepewna”

Szkoła, gdzie doszło do tragedii, prowadzona od 1962 roku przez Siostry Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, w 2009 roku została opanowana przez islamskich fundamentalistów. Na szczęście siostrom udało się ewakuować budynek na czas, unikając w ten sposób jakichkolwiek osobistych obrażeń, ale placówka została ponownie otwarta dopiero w 2012 roku. Wcześniej szkoła otrzymywała pogróżki od radykalnej grupy islamskiej Jan Nisaran-e-Islam, opierające się na fałszywych oskarżeniach, twierdzących że siostry zakonne próbują nawrócić około 800 muzułmańskich uczniów na chrześcijaństwo.

Religia nadal jest powodem dyskryminacji w Pakistanie. Według raportu PKWP „Wolność Religijna na Świecie” z 2021 r., „dyskryminacja, bluźnierstwa, porwania kobiet i dziewcząt oraz przymusowe konwersje nadal są codziennością mniejszości religijnych” w tym kraju.

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW