Poznań: Marsz milczenia „Zabijani w ciszy”
22 lis 2021#RedWeek, 20 listopada 2021
Zdj. ACN Polska, Damian Niemczal / Marsz milczenia „Zabijani w ciszy”, #RedWeek, 20 listopada 2021, Poznań
W sobotę 20 listopada przez centrum Poznania przeszedł marsz milczenia „Zabijani w ciszy”. Inicjatorem i współorganizatorem wydarzenia był Wojciech Gulczyński, który zaproponował właśnie taką formę upamiętnienia zabijanych ze względu na wyznawaną wiarę w Jezusa Chrystusa: „Organizuje się wiele różnych marszy, którym przyświeca przekonanie, że im głośniejsze, im bardziej wyraziste, tym lepsze. Pomyślałem, że przy takiej okazji, kiedy chcemy oddać hołd i upamiętnić zabitych za wiarę, taki przemarsz powinien być zupełnie inny. Powinien to być marsz milczenia”.
Od godz. 16:30 na Placu Wolności zbierali się Poznaniacy, którym towarzyszyły czerwone lampki bądź znicze, a kolor ten pojawiał się też w elementach ubrania. Czerwony – kolor krwi, męczeństwa, podobnie jak używany w liturgii we wspomnienia męczenników.
„Chcemy zwrócić uwagę na naszych Braci i Siostry, którzy codziennie rano wstają ze świadomością, że z powodu wiary spotka ich dyskryminacja, ich życie może być zagrożone, a majątek zniszczony” – podkreśla Tomasz Zawal, dyrektor Biura Regionalnego Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie w Poznaniu. Tłumaczy, że „akcja wskazuje na prześladowanych z imienia i nazwiska”. „Kiedy słyszymy imię zamordowanej osoby, widzimy jej zdjęcie, nawiązuje się między nami więź z tą konkretną Siostrą, z tym konkretnym Bratem” – dodaje.
Podczas marszu, który wyruszył z Placu Wolności o godz. 17:00, uczestnicy nieśli sześć plansz ze zdjęciami, nazwiskami i datami śmierci świadków wiary – współczesnych chrześcijańskich męczenników: Saima Sardar – Pakistan (+10 VII 2019), Uawera Omozuwa – Nigeria (+27 V 2020), Summan Sunda – Indie (+19 VIII 2020), Samaru Madkami – Indie (+4 VI 2021), Simon Pedro Perez – Meksyk (+5 VII 2021), Cung Biah Huma – Birma (+18 IX 2021). Blisko 70 osób przeszło w marszu ul. Paderewskiego, przez Stary Rynek, ul. Wielką i Szewską, by zatrzymać się w modlitewnej refleksji na placu przed kościołem Najświętszego Serca Pana Jezusa i Matki Bożej Pocieszenia (oo. jezuici) – sanktuarium Matki Bożej Różańcowej, którego fasada w ramach ogólnoświatowej akcji #RedWeek podświetlona została kolorem czerwonym.
Zdj. ACN Polska, Damian Niemczal / Marsz milczenia „Zabijani w ciszy”, #RedWeek, plac przed kościołem oo. jezuitów, 20 listopada 2021, Poznań
Uczestnicy wysłuchali historii dwóch chrześcijańskich dziewcząt (Pakistan i Egipt), które w ostatnich miesiącach doświadczyły porwania, gwałtu i przymusowej konwersji. Zebrani na placu objęli wszystkie te niewinne ofiary przemocy modlitwą koronką do Bożego Miłosierdzia. Obecny wśród zgromadzonych bp Zdzisław Fortuniak, biskup pomocniczy senior archidiecezji poznańskiej, przywołał słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane w Sanktuarium Krzyża Świętego w Krakowie-Mogile 9 czerwca 1979 r., który mówił wówczas, że Chrystus nigdy nie zgodzi się na degradację człowieka: „Dlatego położył się na tym swoim krzyżu, jak gdyby na wielkim progu duchowych dziejów człowieka, ażeby sprzeciwiać się jakiejkolwiek degradacji człowieka. (…) Chrystus trwa w naszych oczach na tym swoim krzyżu, aby człowiek był świadomy tej mocy, jaką On mu dał: dał nam moc, abyśmy stali się synami Bożymi (por. J 1, 12)”. Zgromadzenie zakończyło błogosławieństwo biskupa.
Zdj. ACN Polska, Grzegorz Dobroczyński SJ / #RedWeek, kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa i Matki Bożej Pocieszenia (oo. jezuici) – sanktuarium Matki Bożej Różańcowej, 20 listopada 2021, Poznań