Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Pożegnanie niestrudzonego Dobrego Samarytanina

Polak, ksiądz Andrzej Halemba, który przez 14 lat pracował z oddaniem, a nie rzadko ryzykując życiem, dla Kościoła znajdującego się w potrzebie, odchodzi na emeryturę. Przez najwyższego rangą przywódcę chrześcijańskiego w Iraku został nazwany współczesnym Dobrym Samarytaninem.

ks. Andrzej HalembaArcybiskup Greckiego Melchickiego Kościoła katolickiego Zahleh, Forzol i Bekka w Libanie, Issam John Darwish oraz ks. Andrzej Halemba wraz z syryjskimi uchodźcami przy ufundowanym przez PKWP "Stole św. Jana Jałmużnika" - katolickiej jadłodajni dla uchodźców i ubogich w Zahleh na granicy syryjskiej; maj 2016 r.

Ks. dr Andrzej Halemba pełnił w papieskim stowarzyszeniu Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International) funkcję koordynatora projektów dla Azji i Afryki, obejmujących kraje Bliskiego Wschodu i części Azji Południowej, w tym takie punkty zapalne jak Syria, Irak czy Erytrea.

Katolicki Chaldejski Patriarcha Babilonii, kardynał Louis Raphael I Sako z Bagdadu, uhonorował 65-letniego Polaka tytułem chorbiskupa (chorbishop), równoznacznym z tytułem infułata (monsignor) w Kościele Zachodnim (łacińskim). Opisując go jako „współczesnego Dobrego Samarytanina”, patriarcha Sako powiedział, że ks. Halemba „był zawsze obecny wśród nas, budując przyczepy mieszkalne dla uchodźców, polikliniki, szkoły i wszystko inne”.

Dr Thomas Heine-Geldern, Prezydent Zarządzający ACN International, powiedział o nim: „W służbie cierpiącego Kościoła wielokrotnie stawiał na szali swoje życie, udając się do miejsc szczególnie niebezpiecznych. Jego wiara, odwaga, zdolności organizacyjne, dobry humor, umiejętności językowe i profesjonalizm - to tylko nieliczne cechy, które wykorzystał dla dobra prześladowanych wiernych. Kiedy potrzebowali oni kogoś do pomocy, szedł do nich”.

Do 2010 roku ks. Halemba służył głównie w Europie i Afryce. Później PKWP wyznaczyło go do poprowadzenia projektów na Bliskim Wschodzie - był to czas wybuchu niepokojów na niespotykaną dotąd skalę w tym rejonie w okresie poprzedzającym Arabską Wiosnę. Podróżując wielokrotnie do Syrii i Iraku w szczytowym momencie inwazji Daesh (ISIS), znacząco zwiększył pracę organizacji na tym obszarze, zapewniając pomoc doraźną oraz duszpasterską setkom tysięcy ludzi, zwłaszcza chrześcijan.

ks. Andrzej HalembaksPrzekazanie pomocy doraźnej wśród ludności syryjsko-ortodoksyjnej w Homs, Syria; 29 stycznia 2016 r.

Jego zadaniem była najpierw pomoc prześladowanym chrześcijanom w znalezieniu schronienia, a później, gdy okupanci islamscy zostali zmuszeni do odwrotu i gdy tylko było to możliwe - umożliwienie chrześcijanom powrotu do domu. Jego programom pomocowym przypisuje się spowolnienie exodusu wiernych w regionie, w którym wyznawcom Chrystusa groziła zagłada. Pracował też na rzecz zacieśnienia współpracy między różnymi wspólnotami katolickimi i prawosławnymi - za postawę ekumenizmu często był chwalony.

Ks. Halemba podkreśla, że niezmiennie inspiruje go ojciec Werenfried van Straaten, założyciel PKWP: „To co zawsze wymaga podkreślenia, to duchowy charakter naszego stowarzyszenia, ponieważ nigdy nie możemy stać się świecką organizacją humanitarną. Jesteśmy natomiast katolicką organizacją charytatywną, pomagającą ludziom żyć życiem Chrystusa - umożliwiamy im odpowiedzieć na potrzeby i cierpienia ludzkości, a przede wszystkim jesteśmy po to, by opatrywać rany krwawiącego Kościoła i osuszać łzy Boga, który płacze”.

Za pracę na rzecz uchodźców - chrześcijan uciekających z Syrii do Libanu - w 2015 roku arcybiskup melchickiego Kościoła katolickiego Zahleh i Forzol w Libanie, Issam John Darwish, nazwał ks. Halembę honorowym tytułem archimandryty.

W ciągu pierwszych czterech lat pracy w PKWP, począwszy od 2006 roku, ks. Andrzej Halemba był koordynatorem projektów dla angielskojęzycznych i portugalskojęzycznych krajów Afryki, czerpiąc z doświadczenia ponad 12 lat pracy jako misjonarz fidei donum w Zambii. W kraju tym założył placówki medyczne i edukacyjne oraz opracował pierwszy Nowy Testament w lokalnym języku Bantu, a także słownik, który pozostaje najbardziej kompleksowym słownikiem tego typu. W ubiegłym roku Prezydent RP odznaczył go Złotym Krzyżem Zasługi.

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW