Ponad 600 budynków oświetlonych na czerwono
01 gru 2022W tegoroczną akcję #RedWeek między 16 a 23 listopada włączyło się 17 krajów.
Zdj. ACN International / Kościół śś. Piotra i Pawła w Krakowie.
W tym roku po raz kolejny kilkanaście krajów wzięło udział w akcji #RedWeek, mającej na celu zwrócenie uwagi na problem łamania prawa do wolności religijnej i prześladowań chrześcijan we współczesnych czasach. Zgodnie z tradycją, uczestniczące w akcji krajowe biura Pomocy Kościołowi w Potrzebie (ACN International) organizowały wydarzenia, czuwania, msze św. i konferencje, a także podświetlały na czerwono kościoły, pomniki i budynki publiczne. Według wstępnych danych przesłanych z krajowych biur PKWP, w wydarzeniach organizowanych w różnych częściach świata wzięło udział blisko 10 tys. osób.
Najwięcej obiektów dołączyło do akcji PKWP w Niemczech – oświetlonych zostało tutaj 170 kościołów i katedr. W Austrii było ich 145, a w Niderlandach 141. W przypadku Austrii, oprócz 144 kościołów, w akcji wzięła udział także Izba Parlamentu.
Inne ważne budynki publiczne, które zdecydowały się okazać swoją solidarność z prześladowanymi chrześcijanami, to bazylika Montmartre w Paryżu, Biuro Spraw Zagranicznych i Wspólnoty w Londynie, statua Chrystusa Króla, która góruje nad Lizboną w Portugalii, katedra Cuernavaca i sanktuarium Teplzingo w Morelos w Meksyku oraz katedry w Passau, Ratyzbonie, Augsburgu i Moguncji w Niemczech. Również na Słowacji podświetlono kilka budynków publicznych, w tym Operę Narodową w Koszycach, Zamek i Most Narodowy w Bratysławie oraz ambasadę brytyjską.
W tym roku papież Franciszek po raz kolejny okazał swoją bliskość wobec trudnej sytuacji cierpiących chrześcijan, dziękując w Rzymie grupie polskich pielgrzymów za to, że do #RedWeek przyłączyło się również Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Polsce (pisaliśmy o tym na naszej stronie: https://pkwp.org/newsy/papiez_dziekuje_za_red_week_krakow_dolaczy_do_akcji_w_piatek).
Świadectwa z pierwszej ręki
Niektóre biura krajowe, aby dotrzeć z przesłaniem o prześladowanych chrześcijanach bezpośrednio do ludzi, zainwestowały więcej w wydarzenia bezpośrednie. Australia zorganizowała pierwszą w historii Noc Świadków w Canberze, gdzie uczestnicy usłyszeli relacje z pierwszej ręki o prześladowaniach. Jeden ze studentów opisał to jako jedno z najbardziej wpływowych wydarzeń, w jakich uczestniczył: „Atmosfera była rodzajem zadumy, której nigdy nie doświadczyłem, a zaproszeni prelegenci mówili z przekonaniem i szczerością, opisując niezachwianą wiarę męczenników. Całość była pięknym przeżyciem”.
We Francji w kościołach w całym kraju zorganizowano około 50 czuwań modlitewnych, a także serię spotkań i debat z udziałem polityków i innych ważnych gości. Kolumbijskie biuro Pomocy Kościołowi w Potrzebie zaprosiło siostrę Glorię Narváez, która przez prawie pięć lat była przetrzymywana w niewoli przez dżihadystów w Mali. Głosiła świadectwo w sześciu różnych miastach i zachwyciła słuchaczy opowieścią o tym, jak zachowała wiarę i zdołała przetrwać tak wstrząsające doświadczenia. W tym roku biuro kolumbijskie zorganizowało również wydarzenia w Peru.
Wielka Brytania podtrzymała swoją silną tradycję aktywności w #RedWeek, organizując wydarzenie z udziałem biskupa Jude Arogundade z Ondo w Nigerii oraz 25 członków parlamentu, w tym specjalnej wysłanniczki premiera ds. wolności religii i przekonań, Fiony Bruce. Szkocki oddział PKWP (ACN UK) zorganizował webinar sponsorowany przez członkinię Parlamentu Szkockiego Clare Adamson.
#RedWeek stał się również ważnym wydarzeniem w państwach, które nie mają swojego krajowego biura PKWP. Tak było w Chorwacji, Czechach, Peru, a także w Gwatemali, gdzie po usłyszeniu o idei akcji w audycji radiowej, miejscowi katolicy zorganizowali się i oświetlili na czerwono budynek Banku Centralnego.
Zdj. ACN International / Bank Centralny w Gwatemali.
Prześladowani i zapomniani?
Kolejnym punktem tegorocznego #RedWeek było ukazanie się w kilku krajach najnowszego raportu PKWP na temat prześladowań chrześcijan, zatytułowanego „Prześladowani i zapomniani? Raport dotyczący chrześcijan prześladowanych za wiarę”. Przedstawia on świadectwa z pierwszej ręki, zestawienia zdarzeń, studia przypadków i analizy w 24 krajów pokazujące, w jakim stopniu chrześcijanie są celem ataków na całym świecie. Dokument ten spotkał się z szerokim medialnym oddźwiękiem. W Polsce został on zaprezentowany na Jasnej Górze (zobacz: https://pkwp.org/newsy/rosnie_liczba_krajow_gdzie_chrzescijanie_sa_przesladowani).
#RedWeek swoimi korzeniami sięga 2015 roku, kiedy to lokalne biuro PKWP w Brazylii podświetliło na czerwono statuę Chrystusa Odkupiciela, by w ten sposób zwrócić uwagę na prześladowanych chrześcijan w Iraku. Zainspirowane tą samą ideą włoskie biuro PKWP (ACN Italy) podświetliło w kwietniu 2016 roku fontanę di Trevi. Biuro PKWP w Wielkiej Brytanii (ACN UK) poszło dalej za tą ideą i stworzyło #RedWednesday (Czerwoną Środę), aby upamiętnić wszystkich prześladowanych chrześcijan w konkretną środę listopada, co później w wielu krajach zostało rozszerzone na cały tydzień.