Ponad 111 mln euro zebranych dla kościoła w potrzebie na całym świecie – raport 2018
28 cze 2019111 100 000 euro dla cierpiącego, uciskanego i prześladowanego Kościoła na całym świecie – taka suma została zebrana w formie darowizn w 2018 roku przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International) za pośrednictwem 23 biur krajowych oraz międzynarodowej centrali w Niemczech.
Hojne darowizny od ponad 330 tys. prywatnych darczyńców z całego świata umożliwiły sfinansowanie ponad 5 tys. projektów duszpasterskich w 139 różnych krajach.
– Jesteśmy głęboko poruszeni hojnością naszych dobroczyńców na całym świecie – skomentował Thomas Heine-Geldern, prezydent zarządzający ACN International, podczas formalnej prezentacji raportu rocznego. – Kolejny raz ich ofiarność i wiara przeniosły góry – dodał.
Podobnie jak w ostatnich latach, znaczna część tych darowizn została przeznaczona na wsparcie projektów w Afryce (27%) i na Bliskim Wschodzie (25%). W ciągu ostatnich kilku lat w regionie Bliskiego Wschodu odnotowano znaczny wzrost pomocy – od początku tzw. „Arabskiej Wiosny” w 2011 r. Papieska Fundacja ACN przekazała tutaj łącznie 99 mln euro, z czego w samym 2018 r. ponad 18 mln euro. Pomoc dla tysięcy przesiedlonych chrześcijańskich uchodźców z tego regionu stanowiła ponad 12% całkowitej pomocy przyznanej w ubiegłym roku. Szczególnie istotny i wart podkreślenia był ogromny projekt odbudowy budynków i domów chrześcijańskich uchodźców w Syrii i Iraku, który został zrealizowany dzięki wsparciu ACN International – odbudowano co najmniej 1 479 domów.
Nie dziwi więc, że krajem, który w 2018 r. otrzymał największą jednorazową pomoc od ACN, była położona właśnie na Bliskim Wschodzie Syria, gdzie wsparcie wyniosło łącznie 8,6 mln euro, czyli o 2,9 mln więcej niż w 2017 r. Na drugim miejscu pod względem udzielonej pomocy znalazł się Irak, w ubiegłym roku ACN sfinansowała projekty o łącznej wartości ok. 6,5 mln euro. Za tymi dwoma krajami uplasowały się Indie (5,2 mln), Ukraina (3,2 mln) i Demokratyczna Republika Konga (2,8 mln).
Jeśli chodzi o rodzaje wspieranych projektów, podobnie jak w ostatnich latach, pierwsze miejsce zajęła budowa lub odbudowa, przy czym ponad 23,2 mln euro (31,9% całości) przeznaczono na 2 470 budynków, w tym domy prywatne, kaplice, kościoły, klasztory, seminaria i ośrodki duszpasterskie.
Na drugim miejscu znalazły się stypendia mszalne (16,4%). W 2018 r. ta szczególna forma pomocy – absolutnie niezbędna w najbiedniejszych częściach świata, gdzie księża nie mają praktycznie żadnej innej formy wsparcia – pomogła co najmniej 40 569 kapłanom, czyli mniej więcej co dziesiątemu na świecie. W ten sposób w ubiegłym roku odprawiono przynajmniej 1 421 001 Mszy św. w intencji darczyńców, czyli około jedną Mszę św. co 22 sekundy.
Na trzecim miejscu znalazły się projekty pomocy doraźnej oraz projekty wspierające formację kapłanów i osób konsekrowanych (12,4%). W 2018 roku ACN wsparło formację 11 817 seminarzystów, czyli mniej więcej jednego na 10 kleryków na całym świecie, a ponadto bieżące studia 4 370 księży. Do tego dochodzą stypendia mszalne, które były w stanie wesprzeć życie i pracę 1 383 kapłanów nauczających w seminariach wyższych.
Niezwykle ważne dla ACN było również kształcenie wiernych świeckich, które zajęło piąte miejsce ze względu na rodzaj udzielonej pomocy (11,2%). W ten sposób Fundacja mogła w zeszłym roku wesprzeć formację ok. 14 169 katechetów i świeckich liderów.
Na szóstym miejscu znalazła się pomoc udzielona na środki transportu niezbędne w duszpasterstwie (6,8%) – w sumie sfinansowano 907 pojazdów: 370 samochodów, 189 motocykli, 342 rowery, dwie ciężarówki, dwa autokary i dwie łodzie. Dalej uplasowała się pomoc dla mediów katolickich oraz wydawanie Biblii i innej literatury religijnej (4,6%). Łącznie z tekstami sakralnymi i własnymi publikacjami, Fundacja ACN była w stanie sfinansować i rozpowszechnić ok. 1 103 484 tytułów.
Liczby te ilustrują podstawowe wsparcie ACN dla Kościoła na całym świecie. Jest to pomoc udzielana także i przede wszystkim w duchu bliskości z Kościołem uciskanym i prześladowanym, z gotowością szybkiego i praktycznego reagowania na akty przemocy, którym wspólnoty chrześcijańskie coraz częściej poddawane są na całym świecie. W przypadku takich tragedii jak niedawne zamachy bombowe na Sri Lance w Niedzielę Wielkanocną czy częste ataki w krajach takich jak Pakistan i Nigeria, ACN zawsze jest w stanie szybko i odpowiednio reagować, aby pomóc poszkodowanym społecznościom stanąć z powrotem na nogi, by mogły potwierdzić swoją obecność, nawet lub zwłaszcza w krajach, w których chrześcijanie stanowią niewielką i uciskaną mniejszość. Czyni to poprzez pomoc w odbudowie zniszczonych kościołów, wspieranie rodzin ofiar oraz pomoc księżom i osobom konsekrowanym w kontynuowaniu ich misji duszpasterskiej. I tym samym, w ostatecznym rozrachunku, pokazując, że wiara ma moc przezwyciężenia nienawiści.