Pomoc Kościołowi w Potrzebie żegna Papieża Benedykta XVI
31 gru 2022Ojciec Święty Benedykt XVI uczył nas, że działaniom humanitarnym musi towarzyszyć niesienie ludziom Chrystusa. Nie pozwolił przemilczeć cierpienia chrześcijan na Bliskim Wschodzie. Ocierał łzy cierpiących.
Dzień przed uroczystym pogrzebem papieża seniora ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor sekcji polskiej PKWP, odprawił Mszę św. w jego intencji. Eucharystia odbyła się w biurze Stowarzyszenia w Warszawie.
Pomoc Kościołowi w Potrzebie łączy się z wiernymi z całego kraju, którzy w różny sposób oddają hołd Benedyktowi XVI. Na prośbę przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski ks. abp. Stanisława Gądeckiego Msze św. żałobne są sprawowane we wszystkich parafiach. W kościołach katedralnych za życie i pontyfikat Ojca Świętego dziękują księża biskupi.
Benedykt XVI, jeszcze jako arcybiskup Monachium, wspierał materialnie działania podejmowane przez PKWP. W 2011 roku podniósł organizację do rangi fundacji papieskiej. Jej zaangażowanie mógł zobaczyć m.in. w Brazylii, gdzie odwiedził funkcjonujące przy pomocy Darczyńców Stowarzyszenia centrum rehabilitacji narkomanów „Fazenda da Esperanca” (Farma Nadziei).
Prezydent PKWP ks. kard. Mauro Piacenza wyjaśnia, że szczególnie cenna dla umocnienia misji organizacji była encyklika „Deus caritas est”. „Jako fundacja jesteśmy całkowicie oddani miłosierdziu, aby nieść pomoc cierpiącemu Kościołowi” – mówi.
Słowa, jakie Benedykt XVI skierował do PKWP, wskazywały, że pomocy humanitarnej nie da się oderwać od niesienia ludziom Boga. „Nic nie jest ważniejsze niż pomaganie ludziom w odnalezieniu Chrystusa, ponieważ tylko wtedy budzą się siły wiary, które są decydującą formą energii dla historii świata. Kościół w Potrzebie zaspokaja potrzebę wiary, a tym samym czyni to, co jest najbardziej istotne dla naszego świata” – podkreślał Ojciec Święty.
W 2012 roku w trakcie pielgrzymki do Libanu Papież Benedykt XVI rozdał młodym 50 tys. egzemplarzy katechizmu w języku arabskim „Youcat”. PKWP umożliwiła realizację tej inicjatywy, a pozycja dotarła także do innych krajów Bliskiego Wschodu: Palestyny, Iraku i Syrii.
Ks. prof. Waldemar Cisło wyjaśnia, że Benedykt XVI uczył nas, jak ocierać łzy cierpiących. „Pokazywał, że Kościół na Bliskim Wschodzie krwawi. Uczył, że bez chrześcijan ten region nie będzie już taki sam. Podkreślał rolę naszych Sióstr i Braci. Zwracał uwagę na ich wielkie zaangażowanie charytatywne, edukacyjne i prowadzone szkoły” – mówi wykładowca UKSW.
Ks. prof. Cisło wygłosił homilię w trakcie Mszy św., gdzie w intencji papieża seniora modliła się społeczność akademicka Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Więcej o tym pisaliśmy TUTAJ.
Biuro Prasowe PKWP Polska