Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Pomagamy stanąć na nogi

Syria: Drugi pakiet pomocy PKWP dla regionów dotkniętych trzęsieniem ziemi

SyriaZdj. ACN International / Hope Center 2023 / Zniszczenia w Aleppo.

Michlen Mukel jest Syryjką. Pomimo trwającej od 12 lat wojny, wyniszczającego kryzysu finansowego i trzęsienia ziemi, które dosłownie wstrząsnęło fundamentami egzystencji jej rodziny, nie chciała opuszczać Aleppo. Budynek, w którym mieszkają, został poważnie uszkodzony. – Zwróciliśmy się o pomoc do kilku organizacji. Otrzymaliśmy wsparcie od Kościoła oraz PKWP. Wzmocnione zostały dach i czwarte piętro naszego domu, naprawiono też piwnicę i fundamenty. Jestem bardzo wdzięczna wszystkim, dzięki którym nasze domy są bezpieczne i gotowe na zimę – mówi beneficjentka pakietu pierwszej pomocy PKWP.

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International) zatwierdziło właśnie drugi pakiet pomocy w wysokości blisko pół miliona dolarów (500 tys. USD). Pieniądze pomogą odbudować niezbędną infrastrukturę kościelną, w tym tę związaną z edukacją. – PKWP jest niezmiernie wdzięczna swoim dobroczyńcom za wsparcie nowego pakietu. Obejmie on naprawy dziewięciu kościołów i klasztorów, dwóch szkół, jednego przedszkola, domu kultury i centrum młodzieżowego. Umożliwi również zakup nowego pojazdu dla misjonarza, którego furgonetka została zmiażdżona gruzem podczas trzęsienia ziemi – mówi Xavier Stephen Bisits, odpowiedzialny za projekty PKWP w Syrii, Libanie i Egipcie. – Wsparcie to pomoże Kościołowi stanąć na nogi, by nadal mógł służyć najbardziej bezbronnym i kontynuować fundamentalną pracę duszpasterską w kraju, który wciąż znajduje się w stanie kryzysu – dodaje Bisits, który zaraz po tragedii udał się do dotkniętego regionu, aby bezpośrednio nadzorować działania pomocowe PKWP.

Pomoc Kościołowi w Potrzebie była jedną z pierwszych międzynarodowych organizacji, które interweniowały w Syrii po trzęsieniu ziemi, ponieważ od lat działamy na miejscu i mamy tam lokalnych zaufanych partnerów. W pierwszym pakiecie PKWP pomogła naprawić domy, opłacić czynsze wysiedlonym i zapewniło pomoc doraźną łącznie 2800 rodzinom w czterech różnych gubernatorstwach. Sfinansowała też letnie zajęcia i wsparcie duszpasterskie dla dzieci i rodzin, szczególnie w Aleppo. Umożliwiła również dystrybucję leków wśród poszkodowanych chrześcijan. Nowy pakiet pomocy zostanie przeznaczony na zachowanie i przywrócenie kluczowej infrastruktury kościelnej, z której bezpośrednio skorzysta około 30 tys. osób z ośmiu różnych obrządków w czterech gubernatorstwach najbardziej dotkniętych trzęsieniem ziemi.

SyriaZdj. ACN International / Uszkodzenia w szkole Mekhtarist w Aleppo, gdzie wiele rodzin znalazło schronienie po trzęsieniu ziemi z 6 lutego.

Aleppo, Latakia i Hama

Ponad połowa pomocy (62%) trafi do Aleppo i obejmie odbudowę ośrodka charytatywnego pomagającego ubogim, a także dwóch szkół: Mekhtarist i Karen Geppe Gemaran. Przyczyniając się do ich odbudowy, PKWP pomoże zapewnić dzieciom możliwość kontynuowania edukacji w bezpiecznym środowisku, gwarantując tym samym większą stabilność społeczną i rodzinną.

Blisko 25% pomocy trafi do Latakii, gdzie PKWP sfinansuje odbudowę trzech kościołów, w tym grecko-prawosławnej katedry św. Jerzego, katolicko-melchickiego klasztoru Matki Bożej Radości i ortodoksyjnego ormiańskiego kościoła Najświętszej Marii Panny.

Trzęsienie ziemi, które nawiedziło Turcję i Syrię 6 lutego br., miało siłę 7,8 w skali Richtera i było największym od ponad 80 lat w tym regionie. Całkowita potwierdzona liczba ofiar śmiertelnych wyniosła blisko 60 tys. osób. Większość zginęła w Turcji. W Syrii śmierć poniosło około 8,5 tys. osób.

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW