Pomagamy Kościołowi oddychać obydwoma płucami – wschodnim i zachodnim
04 mar 2021Dyrektor Działu Projektów PKWP w gronie osób towarzyszących papieżowi w podróży do Iraku jako przedstawiciel ROACO.
Zdj. ACN International / Przygotowania do papieskiej wizyty w Qaraqosh, 2021 r.
Regina Lynch, od 2008 roku dyrektor Działu Projektów papieskiego stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International), będzie oficjalnym delegatem ROACO (Riunione Opere Aiuto Chiese Orientali) – papieskiej organizacji wspierającej katolickie Kościoły wschodnie – podczas wizyty Franciszka w Iraku w dniach 5-8 marca br. Pochodząca z Irlandii Północnej Regina Lynch, od 40 lat pracuje na rzecz chrześcijan cierpiących z powodu prześladowań, dyskryminacji lub innych form skrajnego cierpienia.
„Włączenie przedstawiciela ROACO do grona osób towarzyszących papieżowi podczas jego najbliższej wizyty apostolskiej jest namacalnym znakiem wartości, jaką Stolica Apostolska przywiązuje do działalności organizacji charytatywnych na Bliskim Wschodzie, w Europie Środkowo-Wschodniej, Indiach, Erytrei i Etiopii” – tłumaczy Lynch.
Po raz pierwszy odwiedziła Irak w 2008 roku (PKWP pomaga tu od 1972 r.). Szczególnie jednak wspomina swoją wizytę w innym historycznym momencie dla chrześcijan tego kraju, w fatalnym sierpniu 2014 r., zaledwie cztery dni po tym, jak siły tzw. Państwa Islamskiego najechały na chrześcijańskie miasta i wioski Równiny Niniwy.
Zdj. ACN International / Wizyta Johannesa Heeremana i Reginy Lynch w Iraku, 2014 r. Rozmowa z siostrą Amandą, dominikanką, która wraz z innymi chrześcijanami musiała uciekać z Qaraqosh.
Podczas swojej pracy w PKWP Regina Lynch odwiedziła prawie 30 różnych krajów, aby na własne oczy przekonać się, z jakimi trudnościami boryka się Kościół i jak najlepiej ulżyć jego cierpieniom. Jednak po raz pierwszy będzie podróżować w najbliższym otoczeniu papieża. Postrzega wizytę Ojca Świętego w Iraku jako wydarzenie historyczne: „Podróż Ojca Świętego do Iraku jest szczególnym znakiem pokrzepienia, przesłaniem nadziei dla irackich chrześcijan, których wiara przez wieki była wystawiana na próbę. Kiedy jest się mniejszością, można czasem czuć się bardzo samotnym. Można czuć się opuszczonym, a fakt, że papież Franciszek przyjedzie właśnie teraz, w tak trudnym czasie, tchnie w irackich chrześcijan nadzieję”.
Dla Reginy Lynch to wielki zaszczyt być przedstawicielem ROACO podczas tej wyjątkowej podróży: „Jesteśmy bardzo wdzięczni, że istnieje ROACO. Jest to nie tylko źródło informacji i finansowania projektów dla katolickich Kościołów wschodnich, ale także platforma dla ważnej wymiany pomiędzy takimi organizacjami jak PKWP, które angażują się we wspieranie zarówno duchowe jak i finansowe tych starożytnych Kościołów z ich unikalnym dziedzictwem. W ten sposób pomagamy Kościołowi oddychać obydwoma płucami – wschodnim i zachodnim”.