Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Pokój i sprawiedliwość dla Wenezueli

Z wielkim smutkiem otrzymaliśmy wiadomość o śmierci Cástora Oswaldo Azuaje Péreza, OCD, biskupa Trujillo w Wenezueli, w piątek, 8 stycznia 2021 r.” - poinformowała Regina Lynch, kierownik projektów międzynarodowej organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International).

Wenezuela

„Współpracowaliśmy z biskupem Oswaldo, odkąd został biskupem pomocniczym w Maracaibo, a nasze stosunki z nim stały się jeszcze bliższe w ostatnich latach, kiedy był biskupem Trujillo. To bardzo smutna wiadomość, zwłaszcza w obecnych czasach, kiedy Wenezuela tak bardzo potrzebuje swoich pasterzy ”- kontynuowała Regina Lynch.

Biskup Oswaldo Azuaje Pérez jest pierwszym biskupem wenezuelskim, który zmarł w wyniku zakażenia. Od początku pandemii wirusem zaraziło się sześciu biskupów, jak ustaliło z lokalnych źródeł PKWP. Potwierdzono, że oprócz biskupa Oswaldo na wirusa zmarło również już ponad ośmiu księży i kilka sióstr zakonnych w tym kraju. Według oficjalnych statystyk rządowych liczba osób, które zmarły na koronawirusa w Wenezueli od początku pandemii, osiągnęła w sumie 1061 przypadków na dzień 10 stycznia. Liczby te były jednak kilkakrotnie kwestionowane przez opozycję.

W jednym ze swoich ostatnich przemówień biskup Oswaldo wyraził ból i cierpienie, jakie odczuwał wraz ze wszystkimi biskupami i kapłanami w Wenezueli z powodu tragicznej sytuacji, w jakiej obecnie znajduje się kraj. W następujących słowach podsumował wszystkie bolączki i pragnienia, jakie odczuwa jego naród: „Niech żadne dziecko nie musi płakać z głodu, niech żaden chory nie cierpi z powodu braku lekarstw. Niech nikt nie umiera z powodu braku opieki medycznej, a żaden grzesznik nie ginie z braku ułaskawienia. Oby żadna, niewinna osoba nie podlegała karze więzienia, ani żadna rodzina nie została rozdzielona. Dlatego Bóg narodził się i nadal się rodzi, aby dać nam szansę stania się lepszymi ludźmi… Niech w Wenezueli zapanuje pokój i sprawiedliwość”. Są to słowa homilii o „bliskości nieba i ziemi”, którą 69-letni hierarcha wygłosił na krótko przed zachorowaniem i hospitalizacją. Po jego śmierci te słowa brzmią jak duchowe dziedzictwo: „W tym roku dotyk Boga dla wszystkich dzieci tej ziemi jest potężniejszy niż kiedykolwiek przedtem, osieroconych z objęć. Jego dziecięcy płacz był zapowiedzią pokoju i przejściem od cierpienia do chwały… Bóg jest z nami, a my z Bogiem”.

11 stycznia 2021 roku Konferencja Episkopatu Wenezueli opublikowała z okazji 115. Zwyczajnego Zgromadzenia Plenarnego wspólny dokument, w którym czytamy: „w świetle niezwykle poważnej sytuacji w kraju biskupi odnoszą się do obecnego stanu zagrożenia zdrowia publicznego, przez który przechodzi Wenezuela. W wyniku pandemii COVID-19 doświadczamy niemocy tak wielu, którzy uważali się za niezwyciężonych. Teraz ich niezdolność do skoordynowanego działania staje się dla nas oczywista”. W tym samym dokumencie biskupi zwracają uwagę na „pogorszenie jakości życia, edukacji, zdrowia i podstawowych usług”, oraz na szkody spowodowane „nieustanną inflacją i dewaluacją, które zubożyły cały naród”.

W obliczu głębokiego kryzysu społecznego, politycznego i gospodarczego, który ogarnął kraj, i w którym pandemia jest tylko jedną z wielu nieszczęść, jakie spotkały Wenezuelę, biskupi wezwali do zorganizowania Narodowego Dnia Modlitwy, który przypadnie 2 lutego br., „...abyśmy mogli rozwiązać nasze konflikty w sposób pokojowy”.

„PKWP przyłącza się do tej inicjatywy modlitwy o pokój i sprawiedliwość w Wenezueli”- skomentowała Regina Lynch. „Od wielu lat z uwagą śledzimy trudną drogę tego lokalnego Kościoła. Słowa wdzięczności, które otrzymaliśmy od wenezuelskich kapłanów w okresie pandemii COVID-19, obejmowały również podziękowania za przesłane im intencje mszalne. Były naprawdę imponujące”- kontynuowała. „Jesteśmy przekonani, że biskup Azuaje będzie dla nas wielkim orędownikiem w Niebie, ponieważ zarówno my, jak i Kościół w Wenezueli staramy się kontynuować jak najlepiej naszą misję” - podsumowała.

ks. Andrzej Paś, PKWP

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW