Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Podsumowanie roku w Centrum UKSW badającym chrystianofobię

„Europa dechrystianizuje się na skutek działań antyreligijnych i antychrześcijańskich” – mówił minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, który podsumował rok działalności Uniwersyteckiego Centrum Badań Wolności Religijnej. Zespół naukowców, których pracą kieruje ks. prof. Waldemar Cisło, otrzymał wsparcie resortu na kolejne pięć lat.

UCBWR

Uniwersyteckie Centrum Badań Wolności Religijnej powstało z inicjatywy ks. prof. Waldemara Cisło. Wykładowca UKSW podkreślał, że „w Europie postępuje zjawisko chrystianofobii”. Jako przykład podał słowniczek unijnej komisarz ds. równości, który zabraniał używania słowa „Boże Narodzenie”. Wskazał, że „widoczne są próby wymazywania Chrystusa ze wszystkich sfer życia”.

Działania Centrum wsparło Ministerstwo Edukacji i Nauki. Obecny dziś na USKW szef resortu Przemysław Czarnek mówił o „poważnych osiągnięciach Centrum”. Zwrócił uwagę na 9 publikacji, 7 konferencji i 2 czasopisma naukowe. Tłumaczył, że wolność religijna jest podstawowym prawem człowieka. „Jeśli ludzie przestrzegaliby pełnej wolności, w każdym zakresie, w tym także w fundamentalnym zakresie, jakim jest wolność religijna, nie byłoby nieszczęść, które widzimy dzisiaj na Ukrainie i zbrodni dokonywanych przez Rosję” – mówił.

Minister zwracał uwagę, że „jeśli człowiek zrozumie, skąd bierze się nieszczęście, to będzie w stanie tego nieszczęścia uniknąć”. Właśnie przez to – jak dodał prof. Czarnek – działania podejmowane przez Centrum Badań Wolności Religijnej nabierają ogromnego znaczenia. Mówił, że „Europa dechrystianizuje się na skutek działań antyreligijnych i antychrześcijańskich”.

Za kierowanie pracami zespołu szef resortu edukacji dziękował ks. prof. Cisło. „Mamy do czynienia ze specjalistą najwyższej klasy” – podkreślił. Wyliczał aktywności dyrektora Centrum w ostatnich latach; jego działania na terenach wojennych, m.in. w Syrii i Iraku. Minister zapewnił o kontynuowaniu swojego wsparcia. „Prof. Czarnek przedłużył nam możliwość działania na kolejnych pięć lat” – wyjaśnił ks. prof. Cisło.

Zastępca dyrektora Centrum ks. prof. Jan Przybyłowski mówił, że badacze chcą spojrzeć na wolność nie tylko z perspektywy chrześcijaństwa, ale też z perspektywy polskiej i europejskiej. Wskazał na już teraz podjętą współpracę z Instytutem Statystyki Kościoła Katolickiego i próby pozyskiwania nowych naukowców. „Chcemy publikować wyniki naszych badań jak najszerzej. Stąd tyle publikacji, tyle konferencji, żeby dostęp do tych materiałów, które wypracowujemy, był jak najszerszy. Planujemy dwa czasopisma w języku angielskim. To ewenement, bo takich czasopism nie ma” – podkreślił.

Wśród zadań Centrum, obok badań nad wolnością religijną, jest też proponowanie praktycznych rozwiązań. Już teraz przy UKSW prowadzony jest projekt kształcenia kadr naukowych dla Afryki. Na konferencji obecni byli księża doktoranci. „Pochodzą z trudnych krajów, m.in. z Nigerii, gdzie chrześcijanie są prześladowani w sposób krwawy” – mówił ks. prof. Waldemar Cisło. Wielu księży wykształconych na UKSW wykłada w seminariach w krajach afrykańskich.

UCBWR

Rektor Uniwersytetu ks. prof. Ryszard Czekalski zwrócił uwagę, że w obecnej sytuacji „słowo wolność dziś wybrzmiewa mocniej”. Wskazał, że wtedy, kiedy tracimy wolność, rozumiemy, czym ona jest. „Czy to będzie wolność religijna, czy w ogóle wolność, jest to dar, który mamy, ale o który musimy się troszczyć w różnych przestrzeniach. Dla UKSW wolność religijna to szczególny temat zadany do odrobienia” – tłumaczył. Ks. prof. Czekalski wyraził w imieniu uczelni solidarność z narodem ukraińskimi. Poprosił wszystkich o chwilę wspólnej modlitwy o pokój.

Partnerem Uniwersyteckiego Centrum Badań Wolności Religijnej UKSW jest sekcja polska Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Biuro Prasowe PKWP Polska

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW