PKWP wspiera chrześcijan w Ziemi Świętej
23 lis 2023Pakiet wartości 190 tys. euro pomocy nadzwyczajnej dla najuboższych chrześcijan w Strefie Gazy, na Zachodnim Brzegu i we Wschodniej Jerozolimie, a także dla chrześcijańskich migrantów i osób ubiegających się o azyl w Izraelu.
Zdj. Parish Holy Family Gaza/ACN International / Wieczorna msza św. oraz różaniec w parafii św. Rodziny w Gazie; 31.10.2023.
Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International) przekaże pomoc finansową dla chrześcijan w Ziemi Świętej przez pośrednictwo Łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy (LPJ). Kardynał Pierbattista Pizzaballa wyraził wdzięczność PKWP za stałą współpracę stowarzyszenia z LPJ i za udzielone w czasie obecnego kryzysu wsparcie: „Dziękuję za darowiznę i solidarność z Łacińskim Patriarchatem Jerozolimy. Prosimy o dalszą modlitwę za naszą małą wspólnotę chrześcijańską, która daje niezachwiane świadectwo wiary i nadziei”.
Strefa Gazy
W Strefie Gazy mieszka około tysiąca chrześcijan. Większość z nich schroniła się przed walkami w katolickiej parafii Świętej Rodziny i sąsiedniej parafii grecko-prawosławnej Świętego Porfiriusza. Setki rodzin zostały stłoczone w budynkach kościelnych.
PKWP wspiera inicjatywę LPJ w celu zapewnienia stałych dostaw podstawowych artykułów pierwszej potrzeby, w tym środków higienicznych, lekarstw, żywności i paliwa dla tutejszych wspólnot chrześcijańskich.
Zachodni Brzeg Jordanu i Wschodnia Jerozolima
Choć konflikt koncentruje się w Strefie Gazy, to dotknął on także chrześcijan na Zachodnim Brzegu Jordanu i we Wschodniej Jerozolimie. Zachodni Brzeg Jordanu jest domem dla około 37 tys. palestyńskich chrześcijan, a kolejne 10 tys. mieszka we Wschodniej Jerozolimie.
Wyznawcy Chrystusa w tym regionie są w dużym stopniu uzależnieni od zatrudnienia w sektorze turystycznym. Wraz odwołaniem pielgrzymek i zatrzymaniem ruchu turystycznego z powodu zamknięcia granic, wielu miejscowych chrześcijan straciło swoje główne źródło dochodu, podczas gdy inni nie mogą przemieszczać się do pracy z powodu zamknięcia punktów kontrolnych i innych ograniczeń.
Pomoc PKWP we współpracy z LPJ obejmuje głównie wsparcie medyczne, kupony żywnościowe i pomoc w opłaceniu czynszu oraz podstawowych rachunków, takich jak woda i prąd.
Izrael
We wrześniu 2021 r. LPJ utworzył Wikariat ds. Migrantów i Osób Ubiegających się o Azyl (VMAS), w celu zapewnienia opieki dla 100 tys. katolickich migrantów i osób ubiegających się o azyl, które mieszkają w Izraelu. Migranci ci mają różne statusy prawne, a wielu z nich jest zatrudnionych na nisko płatnych stanowiskach pracy.
W październiku setki chrześcijańskich migrantów pracujących na obszarach otaczających Strefę Gazy zostało zmuszonych do ucieczki i szukania schronienia w tymczasowych schroniskach we Wschodniej Jerozolimie, głównie w klasztorach, chrześcijańskich pensjonatach i innych obiektach kościelnych. Część schroniła się w kościołach w różnych częściach Izraela, np. w Tel Awiwie.
PKWP pomaga VMAS w zapewnieniu im zakwaterowania, opieki zdrowotnej i innych podstawowych świadczeń.
S.O.S. dla Ziemi Świętej
Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie od lat prowadzi w Polsce kampanię „S.O.S. dla Ziemi Świętej” – za naszym pośrednictwem można wesprzeć ekonomicznie tamtejszych chrześcijan poprzez zakup wykonanych przez nich pamiątek i dewocjonaliów z drewna oliwnego. Zapraszamy do naszych biur regionalnych (Poznań, Wrocław, Kraków, Warszawa – adresy w stopce strony internetowej) oraz do sklepu internetowego: https://pkwp.org/sklep