PKWP włącza się w majową modlitwę Papieża o ustanie pandemii
30 kwi 20211 maja 2021 r. papież Franciszek zachęca cały Kościół do włączenia się do modlitwy o ustanie pandemii na świecie.
Zdjęcie ACN: Brazylia, procesja fatimska
Żadne wydarzenie we współczesnej historii nie wpłynęło na życie ludności świata w tak znaczący i powszechny sposób jak pandemia COVID-19. Bez względu na rasę, kolor skóry czy wyznanie, pandemia zdewastowała strukturę zdrowia publicznego i wstrząsnęła tradycyjnymi kanałami w gospodarce światowej, jak również w zarządzaniu, często z głębokimi konsekwencjami dla praw człowieka, w tym dla wolności religijnej. Wirus nie tylko ujawnił ukryte słabości społeczne, ale w wielu częściach świata pogłębił istniejące problemy wynikające z ubóstwa, korupcji i wrażliwych struktur państwowych.
1 maja 2021 r. papież Franciszek zachęca cały Kościół do włączenia się do modlitwy o ustanie pandemii na świecie. Do tej inicjatywy przyłącza się PKWP, by objąć taką modlitwa wszystkie kontynenty świata. Będziemy starali się w każdym tygodniu podać informację o sytuacji chrześcijan z danego regionu świata: Afryki, obu Ameryk, Azji i również Europy. Jak zaznacza ks. prof. Waldemar Cisło – dyrektor polskiej sekcji PKWP: „Nowe zagrożenia przyniosła również pandemia. W wielu biednych krajach służy ona do jeszcze większych prześladowań mniejszości religijnych, utrudniania dostarczania im pomocy – czy wręcz wypędzania, jako tych, którzy przenoszą wirusa. Wiele rządów nadużywa też, pandemii do wprowadzania zbyt rygorystycznych przepisów dotyczących sprawowania kultu, jak to miało miejsce np. we Francji. W tej tak dramatycznej sytuacji, gdzie wiele krajów nie radzi sobie z zarazą, widzimy to na obrazach chociażby z Indii. Papież Franciszek wezwał nas w miesiącu maju do modlitwy o ustanie pandemii. Ogłosił również rok 2021 Rokiem Św. Józefa. Wzywajmy zatem tego potężnego Patrona o orędownictwo, i prośmy miłosiernego Boga o zmiłowanie nad całym światem. Włączamy się w tę modlitwę majową”.
Jak podaje PAP: „W maju na Jasnej Górze odbędzie się modlitwa za wszystkich zakażonych koronawirusem i chorych na Covid-19. Jasna Góra jest na liście 30 sanktuariów na świecie, które z inicjatywy papieża Franciszka poprowadzą w kolejnych dniach modlitwy o ustanie pandemii. Listę tych sanktuariów ogłosiła we wtorek Papieska Rada ds. Nowej Ewangelizacji podkreślając, że ten modlitewny <maraton> jest <gorącym pragnieniem> papieża. Franciszek chce, aby uczestniczyły w nim wszystkie sanktuaria na świecie. Niektórym z nich, także temu w Częstochowie, powierzono zadanie poprowadzenia modlitwy. Miesiąc modlitw o zakończenie pandemii papież zainauguruje w sobotę 1 maja wieczorem w bazylice Świętego Piotra i zakończy 31 maja w Ogrodach Watykańskich. W inicjatywie tej wezmą też udział w kolejnych dniach między innymi sanktuaria w Wielkiej Brytanii, Izraelu, we Włoszech, Korei Południowej, Brazylii, Meksyku, na Filipinach, w Argentynie, Irlandii, Belgii, Portugalii, na Malcie, w Indiach, Algierii, Turcji, Australii i Japonii. Modlitwa z każdego z tych miejsc będzie transmitowana przez watykańskie media codziennie o godz. 18.00 w Polsce. Modlitwę zainauguruje papież 1 maja z bazyliki watykańskiej w połączeniu z sanktuarium Matki Bożej w Walsingham (Anglia)”.
Oto kalendarz modlitwy:
2 maja – sanktuarium Jezusa Zbawiciela i Matki Bożej w Nigerii;
3 maja – Jasna Góra;
4-go – bazylika Zwiastowania Pańskiego w Nazarecie;
5-go – sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Namyang w Korei Południowej;
6- go – sanktuarium Matki Bożej w Aparecidzie w Brazylii;
7 – go – sanktuarium Matki Bożej Pokoju i Dobrej Drogi w Antipolo (Filipiny);
8-go – sanktuarium Matki Bożej w Lujan w Argentynie;
9- go – Domek Loretański we Włoszech;
10-go – sanktuarium Matki Bożej w Knock w Irlandii;
11-go – sanktuarium Matki Bożej Ubogich w Banneux (Belgia);
12-go – bazylika Matki Boskiej Afrykańskiej, Algier, Algieria;
13-go – sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie w Portugalii;
14.go – sanktuarium Uzdrowienia Chorych w Velankanni w Indiach;
15-go – sanktuarium Matki Bożej, Królowej Pokoju w Medjugorje w Bośni;
16- go – katedra Matki Bożej w Sydney w Australi;
17-go – bazylika Niepokalanego Poczęcia w Waszyngtonie (USA);
18-go – sanktuarium Matki Bożej w Lourdes (Francja);
19-go – Dom Najświętszej Marii Panny, Efezu w Turcji;
20-go – sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia z El Cobre (Kuba);
21-go – sanktuarium w Nagasaki (Japonia);
22-go – sanktuarium Matki Bożej, Montserrat (Hiszpania);
23-go – sanktuarium Bazyliki Notre-Dame du Cap (Kanada);
24-go – podane w późniejszym terminie;
25-go – bazylika Matki Bożej w Ta’Pinu (Malta);
26-go – bazylika Matki Bożej z Guadelupe (Meksyk);
27-go – sanktuarium Matki Bożej w Zarwanicy (Ukraina);
28-go – sanktuarium Matki Bożej w Altötting (Niemcy);
29-go – sanktuarium Królowej Libanu w Harissie (Liban),
30-go – kościół Matki Bożej Różańcowej w Pompejach (Włochy);
31- go transmisja z Ogrodów Watykańskich (nabożeństwu będzie przewodniczył Ojciec Święty)”.
Zachęcamy do wspólnej akcji modlitewnej!
Ks. Andrzej Paś, ACN Polska