PKWP uruchamia plan awaryjny dla szkół katolickich w Libanie
15 mar 2022„Kościół w Libanie od pokoleń promuje edukację dla muzułmanów i chrześcijan. Miało to pozytywny wpływ na mentalność wielu Libańczyków, stanowiąc zabezpieczenie przed fanatyzmem religijnym i ekstremizmem, z jakim mieliśmy do czynienia w innych krajach.
Siostry Marionitki pomagają w ramach PKWP wspierać ubogie rodziny chrześcijańskie.
Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International) ogłosiło rozpoczęcie kampanii na rzecz szkół katolickich w Libanie. Ma na celu pomoc w złagodzeniu skutków wielkiego kryzysu gospodarczego, który dotknął instytucje społeczne w tym kraju, a zwłaszcza te związane z Kościołem katolickim.
„Liban doświadczył najpoważniejszej dewaluacji swojej waluty w historii. Ma tam miejsce masowa emigracja, a podstawowe usługi społeczne upadają” – wyjaśnia Philipp Ozores, sekretarz generalny PKWP, po wizycie w tym kraju. „Stanowi to największe zagrożenie dla obecności chrześcijan w ostatnich dziesięcioleciach”. Liban jest jedynym krajem na Bliskim Wschodzie, w którym istnieje znacząca społeczność chrześcijańska, po masowym exodusie chrześcijan z Iraku i Syrii.
Pomoc PKWP jest odpowiedzią na apel, który abp Joseph Spiteri, nuncjusz apostolski w Libanie, skierował do różnych katolickich organizacji pozarządowych. Libańczycy, zwrócił się do różnych katolickich organizacji pomocowych z całego świata.
Cel kampanii
Kampania ma na celu uratować przed natychmiastowym zamknięciem ponad 90 szkół, w tym 61 szkół na terenach wiejskich i w ubogich dzielnicach Bejrutu oraz 19 szkół technicznych znajdujących się w kryzysowych rozmieszczonych na terenie całego kraju. PKWP zatwierdziło pakiet pomocy w wysokości blisko 1,5 miliona euro.
„Jeśli nie podejmiemy natychmiastowych działań, ten straszny i nieustający kryzys doprowadzi do tego, że tysiące dzieci będzie bez wykształcenia. A tym samym wielu z nich podejmie decyzję o emigracji” – mówi Philipp Ozores.
Zagrożenie dla spójności społeczno-kulturowej
Ponadto, dodaje sekretarz generalny PKWP, utracony zostałby ważny filar spójności społecznej i kulturowej w tym i tak już podzielonym kraju. Szkoły katolickie w Libanie są otwarte dla wszystkich, a w regionach zamieszkałych przez większość muzułmańską nawet 90% uczniów to muzułmanie. „Kościół w Libanie od pokoleń promuje edukację dla muzułmanów i chrześcijan. Miało to pozytywny wpływ na mentalność wielu Libańczyków, stanowiąc zabezpieczenie przed fanatyzmem religijnym i ekstremizmem, z jakim mieliśmy do czynienia w innych krajach.
Jeszcze około dwa lata temu czesne było opłacane przez rodziny, ale kadra nauczycielska była finansowana przez rząd. Ze względu na kryzys finansowy i gospodarczy rodziców nie stać na opłaty, a rząd libański od dłuższego czasu nie płaci swojej części. W niektórych przypadkach szkoły już cztery lata pozostają bez pomocy państwa i nie są w stanie opłacać nauczycieli. Istnieje duże ryzyko, że zostaną zmuszone do zamknięcia szkoły”, mówi Ozores.
Wizyta w szkole Ecole Notre Dame de la Tour, prowadzonej przez Siostry Maronitki Świętej Rodziny.
W pierwszej fazie PKWP zobowiązała się do wsparcia tych ponad 90 szkół poprzez 12 programów pomocowych. Część tej pomocy będzie miała formę stypendiów dla uczniów z najuboższych rodzin, w wysokości od 25% do 70% ogółu uczniów, w zależności od szkoły. Pozwoli to ulżyć rodzinom, które z powodu kryzysu nie są w stanie opłacić czesnego.
Innym elementem jest doraźna pomoc dla nauczycieli i pracowników administracyjnych szkoły. Celem jest zrekompensowanie utraty realnej wartości ich pensji z powodu dewaluacji lokalnej waluty, a tym samym zmniejszenie presji na emigrację.
„Zapewnienie pracownikom tych instytucji kościelnych stabilnego wynagrodzenia jest jednym z filarów programów PKWP” – wyjaśnia Philipp Ozores. W ostatnich miesiącach ponad 2000 nauczycieli szkół podstawowych i średnich opuściło Liban w poszukiwaniu pracy w Europie lub Zatoce Arabskiej. Obecna średnia pensja dyrektora szkoły spadła z 1000 USD do zaledwie 50 USD miesięcznie.
Dzięki pomocy PKWP będą oni mogli pozwolić sobie na podstawowe rzeczy, które w tej chwili są po prostu poza zasięgiem, takie jak paliwo, aby dojechać do szkoły. Niektóre szkoły nie funkcjonują w systemie pięciodniowym, a w niektórych przypadkach pracownicy mogą spać na miejscu, aby obniżyć koszty.
W ostatnich latach pomoc PKWP dla Libanu koncentrowała się na wspieraniu chrześcijańskich uchodźców z syryjskiej wojny domowej. W latach 2020 i 2021 organizacja znacznie zwiększyła pomoc na rzecz odbudowy katolickich budynków w Bejrucie po wybuchu w porcie, a także na pomoc w nagłych wypadkach dla uchodźców z Syrii. PKWP będzie nadal pomagać w tych dziedzinach oraz oferować wsparcie duszpasterskie i duchowe, by umacniać i dawać nadzieję chrześcijanom w Libanie, zwłaszcza młodzieży, ale także księżom, seminarzystom i członkom zakonów.