PKWP sfinansuje odbudowę splądrowanego seminarium duchownego w Worzelu na Ukrainie
12 maj 2022Seminarium zostało pozostawione w opłakanym stanie, zwłaszcza jego wnętrze. „Zabrali wszystko, co się dało. Naczynia kuchenne, pralki, komputery i klimatyzatory. Splądrowano pokoje seminarzystów, zabrano przedmioty liturgiczne, w tym kielich podarowany przez św. Jana Pawła II podczas jego wizyty na Ukrainie w 2001 r.”
Zdj. ACN International / Seminarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Worzelu, zniszczone w czasie rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Seminarium duchowne w Worzelu w archidiecezji kijowsko-żytomierskiej, które zostało zniszczone podczas rosyjskich ataków w dniach po inwazji na Ukrainę, zostanie ponownie otwarte we wrześniu. Fundacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International) potwierdziła właśnie, że pokryje koszty odbudowy budynku oraz zakupu skradzionych mebli i wyposażenia. Decyzja ta została podjęta po wizycie fundacji w seminarium i spotkaniu z rektorem, o. Rusłanem Mykhalkivem.
Vorzel jest położony zaledwie 30 km od stolicy i wraz z innymi pobliskimi przedmieściami, takimi jak Bucza, Irpin, Hostomel i Borodianka, stał się punktem zapalnym konfliktu. 25 seminarzystów, którzy uczyli się i mieszkali w budynku, opuściło go 25 lutego, gdy dowiedzieli się, że Rosjanie zajęli pobliskie lotnisko i wkraczają do Vorzel. Wraz ze swoim rektorem, o. Mykhalkivem, i pozostałymi pracownikami znaleźli schronienie najpierw w pobliskiej wiosce, a następnie w innym seminarium w centrum kraju.
Rektor opowiada PKWP, że według miejscowych, którzy zatrzymali się w Vorzel, seminarium zostało splądrowane i zdewastowane doszczętnie. Oprócz zniszczeń spowodowanych przez dwie rakiety, w połowie marca budynek został splądrowany przez rosyjskie wojsko. Świadkowie twierdzą, że żołnierze spędzili w budynku dwie noce – dodaje o. Mykhalkiv.
Zdj. ACN International / Zniszczenia w seminarium duchownym w Worzelu spowodowane atakami rosyjskimi.
Seminarium zostało pozostawione w opłakanym stanie, zwłaszcza jego wnętrze. „Zabrali wszystko, co się dało. Naczynia kuchenne, pralki, komputery i klimatyzatory. Splądrowano pokoje seminarzystów, zabrano przedmioty liturgiczne, w tym kielich podarowany przez św. Jana Pawła II podczas jego wizyty na Ukrainie w 2001 r.” – i tego najbardziej żałuje o. Mykhalviv. Później okoliczni mieszkańcy również weszli na teren i zabrali wszystko inne, co – zdaniem rektora – jest zrozumiałe, bo nie mieli co jeść.
Mimo to nadal istnieje obawa o niepewną przyszłość, nie tylko z powodu wojny, ale także dlatego, że szacuje się, iż koszt naprawy szkód wyniesie ponad 150 tys. euro. Dlatego też papieska fundacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie postanowiła, po wizycie na miejscu, pokryć koszty remontu seminarium i przekazać znaczącą darowiznę.
Magda Kaczmarek, szefowa projektów na Ukrainie w PKWP, potwierdza tę wiadomość: „Od początku wojny udzielamy pełnego wsparcia lokalnemu Kościołowi obu obrządków, łacińskiemu i greckokatolickiemu. Najpierw poprzez pomoc doraźną w rejonach objętych wojną oraz dla uchodźców na zachodzie kraju. Dzięki naszym darczyńcom finansowaliśmy koszty transportu, pojazdy oraz nadzwyczajne działania księży i zakonników na terenach dotkniętych wojną. Ponadto, w drugiej fazie, pomagaliśmy parafiom i klasztorom na Ukrainie, które otworzyły swoje drzwi dla uchodźców, udzielając im wsparcia materialnego i duchowego. W trzeciej fazie, w ramach naszych możliwości, chcemy pomóc w naprawieniu szkód”. Jednym z filarów pomocy PKWP na Ukrainie od kilkudziesięciu lat jest pomoc ukraińskim seminarzystom, dlatego odzyskanie Worzel jest priorytetem dla fundacji – mówi Kaczmarek.
Trwają już prace nad ponownym podłączeniem wody, prądu i gazu, które również zostały uszkodzone. „Będziemy bardzo wdzięczni PKWP – mówi o. Mykhalkiv – jeśli nasi seminarzyści zdołają wrócić we wrześniu”.