PKWP rozpoczyna drugą fazę pomocy dla Ukrainy
12 kwi 2022„PKWP było jedną z pierwszych organizacji, które zadeklarowały pomoc dla Ukrainy, kraju, w którym finansujemy projekty od dziesięcioleci”.
Zdj. ACN International / Niektóre z kościołów w czasie wojny stały się jadłodajniami dla potrzebujących: posiłek w kościele Męczenników Machabeuszy w okupowanym przez Rosjan Berysławiu; w czasie wojny codziennie posiłki otrzymuje tu ponad 100 osób.
W 46. dniu inwazji wojskowej na Ukrainę, Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International) rozpoczęło drugą fazę pomocy nadzwyczajnej dla tego kraju. Przypomnijmy, PKWP ogłosiło pierwszy pakiet pomocy w wysokości 1 mln euro natychmiast po rozpoczęciu wojny, a niedługo później podniosło tę kwotę do 1,3 mln euro. Pieniądze przekazane zostały do diecezji, eparchii i egzarchatów zarówno na zachodzie, jak i na wschodzie Ukrainy. Więcej:
https://pkwp.org/newsy/natychmiastowa_pomoc_dla_ukrainy_od_pkwp
https://pkwp.org/newsy/pkwp_acn_zwieksza_nadzwyczajne_wsparcie_dla_ukrainy_do_1_3_mln_euro
W drugiej fazie znaczna pomoc finansowa trafi bezpośrednio do sióstr zakonnych, księży i seminarzystów, którzy przyjmują i opiekują się milionami przesiedlonych Ukraińców, potrzebujących schronienia oraz wsparcia fizycznego i duchowego czy próbujących przedostać się za granicę. Na ten nowy pakiet pomocy zatwierdzono już 687 180 euro, a kolejne 202 500 euro zostanie dodane w późniejszym terminie (obecnie oczekuje na zatwierdzenie). Oprócz tej sumy PKWP zatwierdziła 27 projektów o łącznej wartości 579 491 euro na stypendia mszalne dla ukraińskich księży.
Magda Kaczmarek, kierownik projektów ACN na Ukrainie, mówi że środki przeznaczone na drugą fazę wsparcia dla ukraińskiego Kościoła nie tylko wzmocnią dotychczasową pomoc doraźną dla klasztorów i parafii udzielających schronienia uchodźcom, ale także zostaną przeznaczone na zakup generatorów prądu i pojazdów: „Świat z hojnością zareagował na trudną sytuację narodu ukraińskiego. Do krajów graniczących z Ukrainą docierają liczne dary, ale teraz potrzebne są pojazdy, aby przetransportować te dary do potrzebujących, którzy przebywają często w bardzo zniszczonych lub nadal zagrożonych atakami miejscach”. Magda Kaczmarek przypomina: „PKWP było jedną z pierwszych organizacji, które zadeklarowały pomoc dla Ukrainy, kraju, w którym finansujemy projekty od dziesięcioleci. Ważne jest, aby Ukraińcy byli pewni, że nawet gdy ta wojna się przeciąga i nie widać jej końca, ich współwyznawcy na całym świecie nie zapomną o nich, a PKWP będzie nadal szukać sposobów, aby skutecznie pomagać na miejscu poprzez lokalny Kościół”.
Zdj. ACN International / Przedstawiciele PKWP w Ukrainie, kwiecień 2022 r.; od prawej: Magda Kaczmarek, kierownik projektów ACN na Ukrainie i Marco Mencaglia z centrali PKWP (ACN International) oraz s. Karolina Mordaka OP z Sekcji Polskiej PKWP.
Oprócz pomocy finansowej PKWP wyraża solidarność z miejscową wspólnotą chrześcijańską poprzez obecność przedstawicieli Papieskiego Stowarzyszenia na miejscu. W piątek 8 kwietnia rozpoczęła się kilkudniowa wizyta na Ukrainie pracowników centrali PKWP (ACN International), w tym Magdy Kaczmarek, kierownika projektów ACN na Ukrainie i Marco Mencaglii, koordynatora projektów ACN w Europie Wschodniej oraz s. Karoliny Mordaki OP z Polskiej Sekcji PKWP, która ma sześcioletnie doświadczenie pracy misyjnej w Ukrainie. Prócz okazania solidarności celem tej wizyty jest zobaczenie i zrozumienie potrzeb na miejscu. Nasi pracownicy odwiedzili m.in. parafię św. Michała Archanioła we Lwowie w dzielnicy Sichow, gdzie proboszczem jest ks. Jacek Kocur, a na plebanii i w parafialnym przedszkolu mieszkają obecnie uchodźcy wewnętrzni, parafię św. Jana Pawła II we Lwowie, której cała plebania przeznaczona jest dla uchodźców, dom dla bezdomnych Braci Albertynów we Lwowie, gdzie zakonnicy wydają posiłki dla uciekinierów, którzy mają gdzie mieszkać, ale nie maja co jeść, Dom Pielgrzyma w Brzuchowicach, który stał się obecnie domem dla wielu uchodźców, grekokatolickie seminarium duchowne w Stanisławowie, w którym obecnie także mieszkają uchodźcy, Sanktuarium Matki Bożej „Opiekunki ludzkich nadziei” w parafii Narodzenia Matki Bożej w Stryju. Przedstawicielom PKWP udało się także spotkać z abp. Mieczysławem Mokrzyckim, arcybiskupem większym Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego Światosławem Szewczukiem oraz abp. Volodymyrem Viytyshynem.
Biuro Regionalne PKWP w Poznaniu zaprasza w środę 20 kwietnia o 18:30 na spotkanie z Magdą Kaczmarek. Więcej: