PKWP: Pomoc Kościołowi w Potrzebie wita z uznaniem uchwałę Parlamentu Europejskiego
01 lut 2011Międzynarodowe katolickie dzieło pomocowe PKWP z satysfakcją przyjęło najnowszą uchwałę Parlamentu Europejskiego w sprawie uznania prawa człowieka do wolności religijnej.
Równocześnie apeluje do osób odpowiedzialnych w Unii Europejskiej, aby trwale bronili na całym świecie prawa do swobodnego wykonywania praktyk religijnych. Wcześniej parlamentarzyści wezwali pełnomocnika UE ds. zagranicznych Catherine Ashton i instytucje unijne do poświęcenia więcej uwagi tematowi wolności religijnej, a tym samym sytuacji chrześcijan w świecie.
W swej rezolucji z dnia 20.stycznia 2011 r. Parlament Europejski potępia liczne akty przemocy skierowane przeciwko chrześcijanom, między innymi zamach na chrześcijan wyznania koptyjskiego w Egipcie w Nowy Rok, ataki na chrześcijan w Iraku i Nigerii. Parlamentarzyści byli zszokowani zamordowaniem pakistańskiego gubernatora Salmana Taseera, który wypowiedział się przeciwko tzw. ustawie o bluźnierstwie i wstawił się za aresztowaną chrześcijanką Asii Bibi. Parlament Europejski zaniepokojony jest tym, że pakistańska ustawa o bluźnierstwie „ciągle jeszcze jest stosowana, aby prześladować wspólnoty wyznaniowe, w tym chrześcijan”. Obowiązujące od czasów kolonialnych uregulowanie, które zostało zaostrzone w latach osiemdziesiątych, karze śmiercią za „obrazę proroka Mahometa”. Okoliczności karne są mało konkretne i prowadzą do dowolnej interpretacji.
Wstawianie się za wolnością religijną, przede wszystkim za chrześcijanami, którzy są uciskani, krzywdzeni i prześladowani, jest głównym zadaniem międzynarodowego katolickiego dzieła pomocowego PKWP, które jest za pojednaniem i pokojowym współistnieniem wszystkich religii. Udowodniają to publikacje, ukazujące się co dwa lata sprawozdanie o „Wolności religijnej w świecie”, które ostatnio ukazało się jesienią 2010 roku, jak też „Prześladowani i zapomniani”, raport, który również publikowany jest regularnie i zaświadcza o prześladowaniu chrześcijan na całym świecie.
.W swojej ponad 60-letniej historii PKWP jest zawsze odbierane jako głos uciskanych i prześladowanych, księży, zakonników i świeckich.
Do tej pory PKWP, która nie otrzymuje żadnej dotacji państwowej, wspiera ludzi działających i służących Kościołowi, którzy oddają swe życie za innych. Wszystkie projekty służą duszpasterstwu i finansowane są wyłącznie z darowizn. Od swego założenia w 1947 roku PKWP zebrał i rozdzielił ponad dwa miliardy euro uzyskane z darowizn. (PKWP/tłum. Róża Wawrzyniak)