PKWP podsumowuje 2022 rok
05 sty 2023Porwania, aresztowania lub śmierć ponad 100 księży i sióstr zakonnych
Zdj. Ismael Martínez Sánchez / ACN
W roku 2022 podczas wypełniania swojej misji zamordowanych zostało co najmniej 12 księży i 5 sióstr zakonnych. Jednym z najbardziej niebezpiecznych dla Kościoła krajów była Nigeria, ale także w Chinach w Azji czy Nikaragui w Ameryce Łacińskiej odnotowano wiele przypadków prześladowań.
Według informacji zebranych przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International), krajem z największą liczbą ofiar była Nigeria, gdzie zginęło czterech księży. Zamordowanych podczas wykonywania swoich obowiązków duszpasterskich zostało też trzech księży w Meksyku, których brutalnie zabili członkowie karteli narkotykowych i dwóch zastrzelonych we wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga.
Podczas pełnienia swoich misji zamordowanych zostało pięć sióstr zakonnych: s. Luisa Dell’Orto na Haiti (czerwiec), s. Mary Daniel Abut i s. Regina Roba w Sudanie Południowym (sierpień), s. Mari de Coppi w Mozambiku (wrzesień) i s. Marie-Sylvie Vakatsuraki w Demokratycznej Republice Konga (październik).
Ponad 40 porwań, pięć osób wciąż zaginionych
W omawianym roku w różnych krajach porwano łącznie 42 księży, z których 36 zostało uwolnionych. Trzech z porwanych w Nigerii zostało zamordowanych, a odnośnie dwóch pozostałych PKWP nie udało się uzyskać informacji. Nieznane pozostaje też miejsce pobytu uprowadzonego w listopadzie w Mali niemieckiego misjonarza ks. Hansa-Joachima Lohre, partnera projektów PKWP.
Nadal nieodnaleziono także dwóch księży porwanych w 2019 r., ks. Joela Yougbaré z Burkina Faso i ks. Johna Shekwolo z Nigerii, co zwiększa łączną liczbę zaginionych księży do pięciu.
Krajem, w którym doszło do największej liczby porwań jest Nigeria – w 2022 roku było ich łącznie 28. Trzy osoby zostały porwane w grudniu, ale najgorszym miesiącem był lipiec z siedmioma porwaniami. Za nim plasuje się Kamerun, gdzie porwano w sumie sześć osób, z których pięć zostało porwanych jednocześnie we wrześniu i zostało uwolnionych pięć tygodni później. Do najbardziej brutalnych miejsc w Ameryce Środkowej należy Haiti. W ciągu roku bandyci i gangi uprowadziły pięciu księży, aczkolwiek wszyscy zostali już uwolnieni. Z kolei w Etiopii, na Filipinach i w Mali porwano po jednym księdzu – wszyscy zostali uwolnieni, z wyjątkiem ks. Hansa-Joachima Lohre w Mali.
Z Nigerii pochodzi też zdecydowana większość sióstr zakonnych porwanych w 2022 roku – siedem. Jedna została porwana w Burkina Faso, a kolejna w Kamerunie wraz z pięcioma wspomnianymi wyżej księżmi. Na szczęście wszystkie te zakonnice zostały później uwolnione przez swoich porywaczy.
Zdj. ACN International / Bp Abangalo Fondong (diecezja Mamfe) z uwolnionymi: ks. Emmanuel, ks. Barnabas, ks. Cornelius, pani Kelechukwu, Nkem Patrick, ks. Elias, s. Jacinta, ks. Job-Francis, Blanche Bright; Kamerun, 23.10.2022 r.
Uwięzieni księża i biskupi
Pozostaje jeszcze kwestia co najmniej 32 duchownych, którzy zostali zatrzymani w oczywistych aktach zastraszania i przymusu.
Najnowsze sprawy dotyczą czterech księży Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego pracujących na okupowanej przez Rosję Ukrainie, którzy zostali aresztowani w trakcie prowadzenia działalności duszpasterskiej. Dwóch z nich zostało w międzyczasie zwolnionych i „deportowanych” na terytorium Ukrainy, ale pozostałych dwóch pozostaje w areszcie i może zostać oskarżonych o terroryzm. Istnieje obawa, że w czasie pobytu w więzieniu mogą być torturowani.
Krajem budzącym poważne obawy jest Nikaragua, gdzie podczas obecnego konfliktu rządu z Kościołem katolickim aresztowano lub zatrzymano 11 członków duchowieństwa. Wśród nich jest co najmniej dwóch seminarzystów, jeden diakon, jeden biskup i siedmiu księży. Nikaraguański biskup Rolando Alvarez, który obecnie przebywa w areszcie domowym, 10 stycznia 2023 r. ma stanąć przed sądem pod zarzutem „zagrożenia integralności narodowej”. Istnieją również doniesienia o księżach, którym zabroniono opuszczania parafii, a także o co najmniej 10 duchownych, którym rząd uniemożliwił powrót do kraju.
Innym niedawnym wydarzeniem jest uwięzienie biskupa i dwóch księży w Erytrei. Minęły dwa miesiące od ich zaginięcia, a ze strony władz nie było dotąd żadnych wyjaśnień.
Niemal nie do ustalenia jest liczba katolickich księży i biskupów zatrzymanych w ciągu minionego roku w Chinach. Według informacji zebranych przez PKWP, duchowni z Kościoła podziemnego byli wielokrotnie uprowadzani przez władze na pewien okres czasu, w celu zmuszenia ich do przyłączenia się do Kościoła zatwierdzonego przez państwo. Jednym z przykładów było zaginięcie w okresie od stycznia do maja 2022 r. co najmniej 10 księży, wszystkich należących do podziemnej wspólnoty w Baoding (Hebei).
Poza tymi przypadkami, jeden ksiądz został aresztowany w Myanmarze podczas protestów przeciwko reżimowi, a kilka zakonnic i dwóch diakonów zostało aresztowanych w Etiopii podczas konfliktu w Tigray pod koniec 2021 roku, ale zwolniono ich w 2022 roku.
PKWP wzywa wszystkie zaangażowane kraje do dołożenia wszelkich starań, aby zagwarantować bezpieczeństwo i wolność księżom, siostrom zakonnym i innym pracownikom duszpasterskim, którzy służą najbardziej potrzebującym. Międzynarodowa organizacja charytatywna prosi również wszystkich przyjaciół i dobroczyńców o modlitwę za tych, którzy pozostają w niewoli, a także za wspólnoty i rodziny tych, którzy stracili życie w 2022 roku.