Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

PKWP: Kolejne transporty ze wsparciem dla Ukrainy

Biura PKWP w całej Polsce i Fundacja Przyjaciel Misji podejmują działania pomocowe dla obywateli Ukrainy. Z Wrocławia wyjechał kolejny transport humanitarny do Lwowa i Chmielnickiego. Kraków odbiera pomoc z Belgii i Francji, by następnie przekazać ją uchodźcom będącym w Polsce i cierpiącym za wschodnią granicą. Aktywna jest też Warszawa.

Solidarni z Ukrainą

W pierwszych godzinach wojny, kiedy granicę zaczęli przekraczać uchodźcy z Ukrainy, centrum działań pomocowych podejmowanych przez polską sekcję PKWP stało się Biuro Stowarzyszenia we Wrocławiu. Każdego dnia na Dworcu Głównym pojawiają się tysiące osób przyjeżdżających z Przemyśla. Otrzymują doraźne wsparcie, ciepły posiłek, opiekę medyczną i psychologiczną, nową odzież, a także informacje o noclegu i możliwości pracy. W działania Stacji Dialog włączają się setki wolontariuszy. To za ich sprawą Biuro może działać 24/7. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj: https://pkwp.org/newsy/pomoc_pkwp_stacja_dialog_pelna_uchodzcow_sieroty_z_ukrainy_otrzymaja_opieke.

Mieszkańcy Dolnego Śląska pokazali, jak hojne są ich serca. Do Biura PKWP zaczęły trafiać rzeczy od darczyńców. Pozwoliło to Stowarzyszeniu zorganizować transport do Lwowa. W jego przygotowanie włączyli się Fundacja Wolna Ukraina i poseł do Parlamentu Europejskiego Beata Kempa. 26 palet z najpotrzebniejszymi produktami zostało wysłanych do Lwowa: https://pkwp.org/newsy/pkwp_transport_z_pomoca_humanitarna_dla_lwowa.

W ostatnich dniach, ponownie do Lwowa, wyjechał drugi transport. „Do Caritas metropolii lwowskiej” – wyjaśnia ks. dr Andrzej Paś. Dyrektor Biura PKWP we Wrocławiu zwraca uwagę na otwarte serca Polaków. „Dziękujemy mieszkańcom Wrocławia, którzy przynieśli potrzebne artykuły, dziękujemy wszystkim wolontariuszom” – mówi.

Na specjalny tryb działania, w którym na pierwszym miejscu jest pomoc przekraczającym granicę obywatelom Ukrainy, przestawiło się Biuro PKWP w Krakowie. „Staliśmy się magazynem i punktem wsparcia dla uchodźców” – tłumaczy Konrad Ciempka, dyrektor placówki. „Współpracujemy z innymi punktami pomocowymi w mieście. Wymieniamy się informacją, co mamy, czego nam brakuje” – dodaje. Wyjaśnia, że działania Stowarzyszenia w regionie wspiera około 30 wolontariuszy. Wszyscy potrzebujący, którzy zgłaszają się do biura, mogą liczyć na herbatę lub kawę, pomoc w znalezieniu pracy, mieszkania czy możliwości podróży do innego miasta lub kraju.

Biuro PKWP w Krakowie przyjęło w ostatnich dniach transport humanitarny z Belgii. To łącznie cztery furgonetki z darami. „Głównie odzież dziecięca, artykuły higieniczne, żywność, zabawki, plastry i bandaże” – wyjaśnia Konrad Ciempka. Część tych rzeczy jest systematycznie przesyłana na Ukrainę. Z części korzystają uchodźcy, którzy są już w Polsce. Jedni przychodzą do Biura PKWP i mówią, czego potrzebują. Inni otrzymują wsparcie w parafiach, gdzie znaleźli schronienie. Podjęta została współpraca z parafiami wokół Krakowa.

„Był też transport tira na Ukrainę organizowany przez Towarzystwo Ducha Świętego. Dzięki niemu dary, jakie do nas dotarły, trafiły do potrzebujących” – podkreśla Konrad Ciempka. Wskazuje, że PKWP dostarczyło dodatkowo wsparcie do uchodźców z Przemyśla. „Nasz samochód dojechał do Ośrodka Socjoterapii prowadzonego przez Siostry Opatrzności Bożej” – dodaje.

W najbliższych dniach do Polski ma dotrzeć kolejny transport z Belgii. Dary dla potrzebujących przyjadą też z Francji, gdzie ich przygotowaniem zajęło się krajowe biuro ACN. „Jest zorganizowane miejsce wyładunku, magazyn w Lesku, niedaleko granicy. Stamtąd 80 proc. darów pojedzie bezpośrednio na Ukrainę. 20 proc. zostanie rozlokowanych do rodzin ukraińskich będących w tamtym regionie” – podkreśla Konrad Ciempka.

Ważnym partnerem dla polskiej sekcji PKWP w niesieniu pomocy uchodźcom z Ukrainy jest działająca przy Stowarzyszeniu Fundacja Przyjaciel Misji. Podjęty przez nią wysiłek pozwolił na kolejne transporty, tym razem z Warszawy. „Wyjechała głównie żywność, ciepła odzież, pampersy dla dzieci i dorosłych, środki higieniczne” – mówi ks. Paweł Antosiak. Dodaje, że „pieluchy docierają do matek, które w schronach zajmują się swoimi małymi dziećmi”. Pomoc – jak dodał – trafia też na granice, gdzie ludzie oczekują na to, żeby przedostać się do Polski.

PKWP we współpracy z Fundacją Przyjaciel Misji kontynuuje kampanię „Solidarni z Ukrainą”. Wsparcie można przekazać poprzez SMS o treści RATUJE na nr 72405 oraz poprzez przelew na konto: 87 1020 1068 0000 1402 0096 8990.

Solidarni z Ukrainą

Biuro Prasowe PKWP Polska

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW