Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

PKWP: Apel - zachęta do modlitwy za Sudan!

Pomoc Kościołowi w Potrzebie patronuje akcji "Modlitwa za Sudan", obecnej na Facebooku od końca czerwca pod adresem: www.facebook.com/ModlitwazaSudan.

Inicjatywa wypłynęła z wewnętrznej potrzeby niesienia duchowej pomocy Sudańczykom, szczególnie tym prześladowanym, którzy doświadczają wielu zagrożeń i niepokojów (w kilku stanach północnego Sudanu trwa de facto stan wojny, a działania tamtejszej armii wymierzone są w dużej mierze w ludność cywilną).

W idei twórców strony mieści się przekonanie, że solidarność z krzywdzonymi polega także na modlitwie za ich prześladowców, zgodnie ze słowami Jezusa z Kazania na Górze: "Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują" (Mt 5, 44). Chcemy więc modlić się za obie strony konfliktów: za ofiary o Bożą opiekę, oraz za prześladowców o ich opamiętanie i nawrócenie.

Na stronie zamieszczane są bieżące informacje z obu Sudanów, które wyraźnie unaoczniają, z jak dużymi problemami stykają się Sudańczycy i w jakim stopniu potrzebują pomocy. Ciągnące się od lat 50.-tych do 2005 r. sudańskie wojny domowe były najbardziej krwawym pasmem walk od czasów II wojny światowej. Zginęło w nich ok. 2,5 miliona ludzi. Niestety, te konflikty jeszcze się nie zakończyły.

Sudańczycy są dopiero na pewnym etapie drogi, prowadzącej do pokoju. Cały czas potrzebują pomocy. Liczymy, że osoby, którym drogi jest los ich bliźnich w różnych częściach świata, zgromadzone wokół Pomocy Kościołowi w Potrzebie, zechcą pomóc swoim cierpiącym braciom - zarówno tym po chrześcijańskiej stronie, jak i tej muzułmańskiej. Liczymy na Waszą pomoc!

Szczegóły dotyczące inicjatywy, w tym także propozycja konkretnej modlitwy, znajdują się już w opisie samej strony "Modlitwa za Sudan" - można go przeczytać, po rozwinięciu tekstu, także poniżej (tekst pod linkiem).

Zapraszamy do przyłączenia się do tej inicjatywy i modlitewnego wsparcia mieszkańców Sudanu!

W ramach wsparcia inicjatywy PKWP udostępni swoje kanały internetowe dla aktualnych informacji o sytuacji w Sudanach - na początku będą one zamieszczane na niniejszej grupie organizacji na Facebooku.

Nieprzypadkowo publikujemy ten apel dzisiaj. Otóż 10 października jest dniem liturgicznego wspomnienia św. Daniela Comboni - kapłana rodem z Włoch, następnie biskupa w Afryce, zwanego Ojcem Afrykanów.

Św. Daniel Comboni w swojej pracy misyjnej eksplorował głównie Sudan, choć droga była mu cała Afryka Subsaharyjska. W ostatnim roku życia ewangelizował w Górach Nubijskich, które teraz są polem poważnego konfliktu i areną prześladowań - także wyznawców Chrystusa, gdyż Nubijczycy są tradycyjnie chrześcijanami.

Św. Daniel zmarł 10 października w Chartumie, stolicy dzisiejszego Sudanu północnego, gdzie panuje islam.

Św. Daniel został ogłoszony błogosławionym, a następnie świętym, przez naszego Ojca świętego bł. Jana Pawła II.

Uwaga - drugim zatwierdzonym cudem świętego biskupa, potrzebnym do kanonizacji, było uzdrowienie muzułmanki z Sudanu. Niech będzie to dla nas wszystkich, Bracia i Siostry, pouczający znak, że miłość do bliźniego nie zna granic denominacji religijnych i religii.

Adam Ołtusek, prowadzący stronę "Modlitwa za Sudan"

Tomasz M. Korczyński, pracownik organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW