PKWP (ACN) zwiększa nadzwyczajne wsparcie dla Ukrainy do 1,3 mln euro
10 mar 2022Słowa wdzięczności dla darczyńców płyną z całej Ukrainy.
Zdj. ACN International / Dworzec kolejowy w Charkowie.
Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International), aby pomóc Kościołowi katolickiemu na Ukrainie stawić czoła wyzwaniom związanym z wojną toczącą się obecnie na jego terytorium, zwiększyło pakiet nadzwyczajnego wsparcia o 300 tys. euro. W dniu rozpoczęcia inwazji na Ukrainę PKWP ogłosiła pakiet pomocy nadzwyczajnej w wysokości 1 miliona euro. Całkowita kwota wsparcia wynosi więc obecnie 1,3 miliona euro.
Pomoc finansowa została przekazana Kościołowi katolickiemu obu obrządków, zakonom i projektom społecznym prowadzonym przez Kościół w całym kraju, ze szczególnym uwzględnieniem obszarów wschodnich, gdzie walki są najcięższe, ale także części zachodnich, które borykają się z napływem uchodźców uciekających ze strefy walk. Kościół w stolicy kraju, Kijowie, na który także spadło wiele pocisków, również otrzymuje wsparcie finansowe, aby mógł pomagać najbardziej potrzebującym.
PKWP rozpoczęła swoje wsparcie ukraińskim chrześcijanom na uchodźstwie w 1953 roku. Po latach prześladowań, po prawnym przywróceniu Kościoła na Ukrainie w 1990 r., pomoc PKWP miała kluczowe znaczenie dla odbudowy życia kościelnego. W momencie rozpoczęcia obecnej inwazji organizacja prowadziła na Ukrainie wiele projektów, w tym formację 900 seminarzystów, utrzymanie infrastruktury i wsparcie dla członków zakonów, którzy niosą pomoc materialną, finansową oraz duchową ubogim i potrzebującym. Ukraina jest jednym z krajów, które w ostatnich latach otrzymały najwięcej pomocy od PKWP. W 2020 roku tylko Indie otrzymały większe wsparcie finansowe, a wcześniej Ukraina zajmowała czwarte miejsce, po Indiach, Syrii i Iraku. Wraz z wybuchem konfliktu zbrojnego niektóre z ukraińskich projektów stały się pilniejsze niż kiedykolwiek. PKWP pozostaje w stałym kontakcie ze swoimi partnerami na Ukrainie, a także ściśle współpracuje z innymi organizacjami działającymi na miejscu.
„W tym szczególnym czasie PKWP musi zapewnić obecność kapłanów i sióstr zakonnych wśród swoich wiernych, w parafiach, wśród uchodźców, w sierocińcach, wśród osób starszych i tych, którzy staną przed wyzwaniem przetrwania w warunkach rosnących kosztów utrzymania spowodowanych wojną” – mówi Prezydent Wykonawczy ACN, Thomas Heine-Geldern, dodając, że „ludzie potrzebują pocieszenia, siły i wsparcia. To natychmiastowe nadzwyczajne wsparcie PKWP wzmocni Kościół katolicki na Ukrainie w jego dalszej służbie swoim wiernym w obliczu wojny, zarówno tej militarnej, jak i ekonomicznej”.
Zdj. ACN International / Pomoc materialna dla Sióstr Świętej Rodziny; zakonnice przyjęły pod swój dach uciekające przed wojną kobiety i dzieci.
Do PKWP spływają w tych dniach liczne podziękowania. Z ogarniętej wojną Ukrainy piszą biskupi, księża i członkowie zakonów, aby podziękować organizacji i jej dobroczyńcom za wsparcie finansowe, materialne i duchowe, jakiego udzieliła im podczas trwającego konfliktu.
W ostatniej rozmowie z PKWP bp Stanisław Szyrokoradiuk z Odessy podziękował wszystkim, którzy od początku wojny okazali swoje wsparcie: „Jestem bardzo wdzięczny za wszelką pomoc i solidarność. W szczególności chciałbym podziękować Papieskiemu Stowarzyszeniu Pomoc Kościołowi w Potrzebie. To była pierwsza organizacja, która zapytała mnie: <Co powinniśmy zrobić? Jak możemy pomóc?>. Dziękuję za tę waszą gotowość”.
Zdanie to podziela biskup pomocniczy Charkowa-Saporiszcza na wschodzie Ukrainy, Jan Sobiło: „Stowarzyszenie PKWP zawsze jest z nami. Jeśli dojdzie do najgorszego, prosimy o dalszą pomoc”. Z kolei biskup tej samej diecezji, Pavlo Honcharuk, którego siedziba znajduje się w mocno zniszczonym obecnie Charkowie, przesłał PKWP następującą wiadomość: „Jesteśmy bardzo wdzięczni za mobilizację tak wielu ludzi, nie tylko na całej Ukrainie, ale także za granicą. Chciałbym szczególnie podziękować dobroczyńcom, którzy poprzez PKWP realizują swoje powołanie do okazywania miłosierdzia i miłości. Szczerze dziękuję wszystkim, całemu zespołowi PKWP, wszystkim pracownikom, wolontariuszom i dobroczyńcom”.