Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

PKWP (ACN International) rozpoczyna świąteczną kampanię dla chrześcijańskich uchodźców

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie rozpoczęło Bożonarodzeniową akcję wspierania uchodźców i osób wewnętrznie przesiedlonych (IDP) w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Poprzez swoich partnerów, zajmuje się podstawowymi potrzebami rodzin, głównie chrześcijańskich, zapewniając schronienie i opiekę nad edukacją dzieci i młodzieży.

PKWP rozpoczyna świąteczną kampanię dla chrześcijańskich uchodźcówZdjęcie ACN: Syria, Aleppo

W miarę zbliżania się Bożego Narodzenia ponad 84 miliony ludzi na całym świecie zostaje przymusowo przesiedlonych. W tym roku Afryka odnotowała najwyższy wzrost liczby przesiedleńców, a Syria pozostała krajem, z którego zmuszono do ucieczki najwięcej ludzi. To właśnie w tych najbardziej potrzebujących regionach PKWP koncentruje swoje wysiłki.

Bartholomew Sawadago z Burkina Faso uciekł na rowerze po tym, jak dżihadyści zaatakowali kościół podczas niedzielnej mszy, zabijając księdza i pięciu parafian. On i jego rodzina znaleźli schronienie w odległości 195 km, ale teraz brakuje mu odpowiedniego mieszkania i jedzenia. Do grudnia 2021 r. liczba osób wewnętrznie przesiedlonych w kraju wzrosła do 1,4 miliona. Lokalni partnerzy PKWP zapewniają dzieciom opiekę duszpasterską, posiłki i edukację. Z powodu braku bezpieczeństwa w tym kraju księża, siostry zakonne i katechiści w większości parafii nie mogą już jeździć do wiosek, aby odprawiać Mszę Św. i prowadzić katechezę. Działalność duszpasterska jest prawie całkowicie zawieszona. To sprawia, że radio jest podstawowym sposobem komunikowania się z ludnością, zwłaszcza na obszarach wiejskich. Ks. Victor Ouedraogo, dyrektor Diecezjalnego Centrum Komunikacji w Notre Dame du Sahel w Ouahigouya, wyjaśnia: „Ważne jest rozpowszechnianie przesłań, które mogą uspokoić serca, pogodzić wspólnoty i wzmocnić spójność społeczną. Transmisje pozwolą chrześcijanom i całej ludności usłyszeć wezwanie przywódców religijnych do tolerancji i wspólnego życia w pokoju. Umożliwi również wiernym katolikom usłyszenie Ewangelii i nauczania Kościoła pomimo trudnego kontekstu”. Produkcja programów radiowych to kolejny konkretny przykład projektów, które PKWP zdecydowało się wesprzeć swoją kampanią świąteczną.

Mozambik był także świadkiem spustoszeń dokonanych przez islamskich ekstremistów. W Pembie ks. Edegard Silva jest jednym z księży wspierających osoby przymusowo przesiedlone. Wraz z przybyciem ponad 800 000 uchodźców z północy kraju, parafie Pemba zgromadziły bardzo dużą liczbę przesiedleńców. Wśród nich jest 52-letni Francisco, którego syn znalazł się wśród 3300 osób zabitych przez dżihadystów. Francisco był w stanie założyć małą firmę sprzedającą mydło. Poprzez kampanię Bożonarodzeniową PKWP ma na celu wspieranie innych osób wewnętrznie przesiedlonych w Pemba poprzez kursy z różnych rodzajów działalności generującej dochód, aby stworzyć nowe możliwości poprzez tworzenie spółdzielni i małych stowarzyszeń między mieszkańcami i przesiedleńcami.

W Syrii dziesięć lat wojny domowej spowodowało traumę wśród ludzi. Wielu cierpiało z powodu okrucieństwa grup islamistycznych, które ukradły ich własność i dobytek. Opieka zdrowotna załamała się i szerzy się strach. Osoby starsze, niepełnosprawne i chore odczuwają skutki sankcji międzynarodowych. „To właśnie stąd, z Syrii, Palestyny, Jordanii i dzisiejszego Izraela przybyli pierwsi chrześcijanie” – mówi ks. Hugo Alaniz, argentyński ksiądz misjonarz, który pomaga przesiedleńcom z Aleppo. „Uważam, że obowiązkiem nas, jako Kościoła, jest pomaganie chrześcijanom Bliskiego Wschodu, ponieważ to dzięki nim poznaliśmy orędzie Ewangelii”.

Wielu Syryjczyków, jak Majed i jego rodzice, uciekło do Libanu, gdzie lokalne parafie zapewniają opiekę duszpasterską, mieszkania i lekarstwa dzięki wsparciu PKWP. „Tata mówi, że jako dziecko stałem się uchodźcą, podobnie jak Dzieciątko Jezus” – powiedział. „Gdy nie ma co jeść, idziemy do miejsca, w którym otrzymujemy posiłki z Kościoła”.

Cierpienie osób wysiedlonych ma wiele warstw: smutek, dezorientacja, utrata prywatności i poczucia własnej wartości, rozpad rodziny i wspólnoty wyznaniowej, zmęczenie, głód i zimno. W tym wszystkim pomocne dłonie i aktywna działalność charytatywna partnerów PKWP oznaczają różnicę między głodem a przetrwaniem oraz między rozpaczą a nadzieją.

Dzięki wsparciu darowizn otrzymanych podczas kampanii Bożonarodzeniowej księża i siostry będą mogli pomóc przesiedleńcom i uchodźcom w wielu krajach, zapewniając niezbędne wsparcie materialne i pocieszenie wiary. Mogą nawet wręczyć drobne prezenty świąteczne, aby wnieść radość do serc dzieci.

Ks. Andrzej Paś, PKWP

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW