PKWP wsparło ponad 1600 obozów letnich na całym świecie
13 sie 2024Liczne obozy wakacyjne organizowane w różnych regionach dotkniętych wojną i konfliktami dają możliwość młodym ludziom zaangażowania się w różne zajęcia i rozwijania swojej wiary. Uczestnictwo w jednym z takich obozów jest dla wielu dzieci i młodzieży najbardziej wyczekiwanym wydarzeniem w roku.
W tym roku ponad 1600 letnich obozów dla młodzieży odbywa się w 18 krajach ─ od Egiptu i Jordanii po Irak, Gruzję i Kazachstan – dzięki dofinansowaniu przez Pomoc Kościołowi w Potrzebie w wysokości prawie 2 milionów euro. W wielu regionach ogarniętych wojną i konfliktami, w tym w Ziemi Świętej, Libanie, Syrii, na Ukrainie, w Armenii, Mozambiku i Wenezueli, młodzi ludzie są przyjmowani w spokojnym i zdrowym środowisku, aby dzielić się swoim życiem z innymi w swojej grupie wiekowej i lepiej poznać swoją wiarę.
Obozy letnie w czasach wojny
Niektóre obozy mają długą historię korzystania ze wsparcia PKWP. Wśród nich są te, które w tym roku ponownie odbędą się w Ziemi Świętej, mimo trwającego tam konfliktu zbrojnego. Kardynał Pierbattista Pizzaballa, łaciński patriarcha Jerozolimy, podziękował organizacji charytatywnej za „stałą współpracę” i podkreślił, że letnie obozy wikariatu św. Jakuba dla hebrajskojęzycznych katolików w Izraelu nie istniałyby bez finansowania zapewnianego przez PKWP. Podkreślając znaczenie obozów, powiedział, że „większość uczestników to dzieci migrantów. Ta grupa ludzi jest szczególnie dotknięta trwającą wojną”.
Ojciec Piotr Żelazko, wikariusz patriarchalny dla hebrajskojęzycznych katolików w Izraelu, wyjaśnia, że dla dzieci migrantów obozy te są nie tylko kolejną letnią aktywnością, „ale także latarnią nadziei, szansą na doświadczenie poczucia przynależności i wspólnoty, której często brakuje w ich burzliwym świecie. Nasze obozy zapewniają bezpieczną przystań, w której mogą wzmacniać swoją tożsamość, budować przyjaźnie i angażować się w działania edukacyjne, które w innym przypadku byłyby dla nich niedostępne. To tutaj mogą również połączyć się ze swoją wiarą i dziedzictwem kulturowym”.
Tegoroczne letnie obozy na Zachodnim Brzegu Jordanu dla około 500 dzieci i młodzieży w wieku od 9 do 35 lat zostały zainspirowane wezwaniem papieża Franciszka, aby ten rok był poświęcony modlitwie.
Duża liczba obozów wakacyjnych oferujących wsparcie duchowe i psychologiczne dla osieroconych dzieci, osób niepełnosprawnych, dzieci przesiedlonych wewnętrznie i potomstwa ofiar wojny jest organizowana na Ukrainie.
Biskup pomocniczy Maksym Ryabukha z greckokatolickiego egzarchatu w Doniecku, który nadzoruje letnie obozy rehabilitacyjne dla dzieci z przesiedlonych rodzin, podkreślił podczas wizyty w międzynarodowej siedzibie PKWP, że obozy wakacyjne dają młodym ludziom, którzy obecnie nie mają możliwości „cieszyć się normalnym życiem”, cenną okazję nie tylko do zebrania sił, ale także do „uznania, że życia nie można zatrzymać. Każdy z nas jest wezwany do wzrastania z dnia na dzień, do wzięcia odpowiedzialności i stania się budowniczymi świata i pokoju”.
Zakorzenienie młodzieży w ojczyźnie
W ostatnich latach wiele obozów letnich organizowanych przez Kościół w Libanie musiało zostać odwołanych z powodu poważnego kryzysu gospodarczego. Ze względu na sytuację finansową, wiele rodzin ma trudności z priorytetowym traktowaniem udziału swoich dzieci w zajęciach duszpasterskich. W tym kontekście wsparcie udzielane przez organizację charytatywną staje się jeszcze ważniejsze. W tym roku PKWP umożliwia około 60 000 młodym ludziom udział w letnich obozach w kraju. Ponadto, obozy dzienne dla libańskich sierot i młodych uchodźców z Syrii i Iraku są organizowane w chaldejskiej katolickiej eparchii Bejrutu, która jest jedną z mniejszych diecezji – z prawdopodobnie największym odsetkiem uchodźców – w Libanie.
Doświadczenie obozu letniego może mieć ogromny wpływ na życie dzieci i młodzieży oraz pomóc im zapuścić mocniejsze korzenie w ich ojczystym kraju. Czynnik ten ma ogromne znaczenie zarówno dla Libanu, jak i sąsiedniej Syrii, gdzie exodus ludności nie wykazuje żadnych oznak osłabienia i zagraża istnieniu chrześcijaństwa w tym kraju. To właśnie tam odbędzie się w tym roku największa liczba obozów letnich: w 44 wydarzeniach weźmie udział ponad 75 000 młodych ludzi.
Uczynić świat lepszym dzięki miłości
W Armenii, która według szacunków UNICEF przyjęła ponad 100 000 uchodźców, w tym 30 000 dzieci, od czasu zajęcia przez Azerbejdżan enklawy Górskiego Karabachu we wrześniu 2023 r., letni obóz Matki Bożej Armeńskiej obchodzi w tym roku trzydziestolecie istnienia, nadzorowany przez ormiańskie Siostry Niepokalanego Poczęcia. Wśród ponad 800 tegorocznych beneficjentów są sieroty i dzieci rodzin przymusowo wysiedlonych z Górskiego Karabachu, rodziny ciężko rannych i zmarłych żołnierzy, nieletni z wiosek graniczących z Azerbejdżanem, a także dzieci i dorośli niepełnosprawni. „Mamy nadzieję złagodzić traumę odwiedzających, rozjaśnić ich dni w bezpiecznym i ciepłym otoczeniu oraz poszerzyć ich wiedzę i umiejętności” – wyjaśnia Arousiag Sajonian, przełożona generalna Sióstr Ormiańskich Niepokalanego Poczęcia.
Siostra Arousiag Sajonian jest bardzo wdzięczna za wieloletnie wsparcie udzielane przez PKWP: „Obóz jest najbardziej wyczekiwanym wydarzeniem w roku dla naszych dzieci. Dzięki udzielonej pomocy, każdego lata setki dzieci znajdujących się w trudnej sytuacji mogą oderwać się od rutyny i poprawić swoje fizyczne, duchowe i emocjonalne samopoczucie w pięknym otoczeniu Tsaghkadzor. Głęboko wierzymy, że możemy uczynić świat lepszym miejscem do życia poprzez edukację i wspieranie solidarności, empatii, bezwarunkowej miłości i pasji”.