Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Patriarcha Sako: Nie zapominajcie o nas

Apel patriarchy Luisa Raphaela Sako wygłoszony w Genewie.

Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi.

Szanowni Państwo,

Jestem wzruszony i dziękuję Wam za waszą tu obecność. To pokazuje, że nie jesteście obojętni wobec tragedii naszego narodu.

ISIS jest organizacją ekstremistów kierującą się zasadami ślepej brutalności, dobrze zaopatrzoną finansowo, posiadającą zaawansowane uzbrojenie, powszechnie występującą w mediach społecznościowych. Codziennie dokonywane są przez nich rabunki, zbiorowe gwałty, tortury i zabójstwa tych wszystkich, którzy są postrzegani jako niewierzący. Są oni w stanie werbować bojowników z każdego kraju świata. Isis jest potencjalnym zagrożeniem dla całego globu.

Dlatego w imieniu wszystkich prześladowanych błagam i ponaglam wszystkich przywódców, by stworzyli strategię - mapę drogową, która doprowadzi do zakończenia obecnej tragedii i pomoże zapobiec przyszłym zagrożeniom.

Oto co powinno się przedsięwziąć teraz i w przyszłości:

  • Kontynuowanie udzielania pomocy humanitarnej: schronienia, żywności, wody, leków i odzieży, potrzebnej by przetrwać do powrotu ludzi do swoich domów i wiosek.
  • Wyzwolenie nie tylko równiny Niniwy, ale także Mosulu poprzez kompleksowe rozwiązania polityczne. Konieczna jest międzynarodowa koalicja z mandatem ONZ do ochrony i obrony praw tysięcy bezbronnych wysiedleńców w tym regionie. Naloty tylko zabiją niewinnych ludzi. Na terenie powinni być żołnierze, także z krajów arabskich. Konieczne jest, aby profesjonalnie szkolić iracką armię, a także aby wyposażyć ją oraz kurdyjskich Peszmergów.
  • Wspieranie bezpiecznego powrotu przesiedleńców do ich domów i wsi oraz zapewnienie im ochrony międzynarodowej, co powinno być gwarantowane przez rezolucję ONZ. W przeciwnym razie czeka nas ten sam los co Palestyńczyków.
  • Zapewnienie, że osoby przesiedlone otrzymują od rządu irakijskiego odpowiednie odszkodowania za utracone nieruchomości i zniszczone domy. W tym aspekcie inne rządy, organizacje humanitarne oraz organizacje pozarządowe mogą odegrać znaczną rolę.
  • Umieszczenie dziedzictwa kultury chrześcijańskiej datowanego wiele wieków wstecz pod patronatem i ochroną UNESCO.

Wszystkie wymienione środki są niezbędne. Ale ochrona praw człowieka każdego obywatela jest najlepszym i jedynym sposobem na zapewnienie sobie pokojowego współistnienia. Wojna jest zawsze złem przynoszącym ludziom nieszczęście. Zbadajmy nasze sumienia, co my robimy, aby zapobiec wojnie. Co ze sprzedażą uzbrojenia? Zamiast sprzedawania broni powinno się promować prawa człowieka i wolności religijnej.

Dziękuję za współczucie dla losu naszych cierpiących braci. Proszę pamiętajcie o nas i naszej sprawie w Waszych rządach, partiach politycznych, instytucjach, kościołach i meczetach.

PKWP

Tł. Paulina Ślaska

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW