Parlament Europejski uznał zbrodnie ISIS za ludobójstwo.
15 lut 2016Uznanie przez Parlament Europejski zbrodni ISIS za ludobójstwo to pierwszy poważny krok w stronę mobilizacji wspólnoty międzynarodowej do podjęcia konkretnych działań.
Podczas debaty, która miała miejsce 20 stycznia duża część eurodeputowanych zakwalifikowała dokonującą się w tych państwach eksterminację mniejszości religijnych, zwłaszcza chrześcijan i jazydów, jako ludobójstwo. Zgromadzenie przypomniało ponadto, że „w świetle prawa międzynarodowego państwa członkowskie mają obowiązek zapobiegać ludobójstwu, a także powinny przyjąć, że wymienione przypadki zaliczają się do ludobójstwa. W związku z powyższym powinny dołożyć wszelkich starań, by ich obywatele nie uczestniczyli w popełnianiu takich aktów”.
Członek Parlamentu Europejskiego ze Szwecji Lars Adaktusson, który złożył wniosek o głosowanie w tej sprawie na łonie parlamentu, stwierdził: „Jestem odpowiedzialny za uchwałę, która wzywa państwa członkowskie do zdefiniowania przestępstw popełnionych przeciwko chrześcijanom i jazydom jako ludobójstwo, a tym samym do działania w ramach ONZ w celu zorganizowania konkretnych interwencji humanitarnych i militarnych”.
Dnia 15 grudnia zeszłego roku parlament litewski przyjął uchwałę dotyczącą ludobójstwa chrześcijan i innych mniejszości religijnych na Bliskim Wschodzie i w Północnej Afryce. Podobne inicjatywy podejmowano w Kongresie USA. Przywódcy polityczni, np. Hillary Clinton, stosowali ten termin, którego użył także papież Franciszek w lipcu zeszłego roku, stwierdzając, że ludobójstwo postępuje i trzeba je zatrzymać. Według następcy św. Piotra nadeszła już chwila, aby Unia Europejska i Organizacja Narodów Zjednocznonych nazwały tę rzeczywistość po imieniu i konsekwentnie trwali przy wymaganiach prawa międzynarodowego.
Konsekwencje
“Zbrodnia ludobójstwa” jest precyzyjnie zdefiniowana w prawie międzynarodowym. Określenie to odnosi się do „czynów dokonanych w zamiarze zniszczenia w całości lub w części grup narodowych, etnicznych, rasowych lub religijnych jako takich”. W świetle tego tekstu wyraźnie widać, że chrześcijanie oraz jazydzi w Iraku i Syrii są ofiarami ludobójstwa.
Prawo międzynarodowe nakłada na poszczególne państwa oraz całą wspólnotę międzynarodową obowiązek zapobiegania ludobójstwu, a także do stawania w obronie grup, które są przedmiotem ludobójstwa poprzez skazywanie i karanie wszystkich odpowiedzialnych za te zbrodnie. Karalne jest także samo posiadanie intencji popełnienia przestępstwa oraz współudział, spiskowanie, a także podżeganie innych do zbrodni. A zatem każda jednostka i organizacja – gdziekolwiek by nie działała (np. na terenie Unii Europejskiej i USA) – która popełnia akt ludobójstwa, ma zamiar go popełnić, współdziała w nim lub też podżega do popełnienia go, jest karana przez prawo.
Uznanie, że opisywane prześladowania są przypadkami ludobójstwa, stanowi zatem poważny krok w stronę mobilizacji wspólnoty międzynarodowej do podjęcia konkretnych działań. Samo posługiwanie się terminem ludobójstwo niesie ze sobą silne znacznie symboliczne. Jednak w praktyce wspólnota międzynarodowa musi być gotowa do działania za każdym razem, gdy pojawią się doniesienia o zbrodniach, które formalnie określono mianem ludobójstwa.
Autor: Raquel Martinez
Tłumaczenie: Dominik Jemielita.