Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

„Papież przyjeżdża, by zachęcać do pojednania”

W dniach 2-5 lipca papież Franciszek odwiedzi Demokratyczną Republikę Konga.

Demokratyczna Republika KongaZdj. ACN International / Seminarzyści z propedeutycznego Seminarium Duchownego w Kikwit, DRK, gdzie kolejny raz PKWP finansuje formację.

Podczas ostatniej wizyty ad limina w Rzymie w 2014 r., episkopat Demokratycznej Republiki Konga zaprosił papieża Franciszka do odwiedzenia ich kraju. „Ojciec Święty odpowiedział: <Tak, pewnego dnia przyjadę>. Wreszcie nadszedł ten moment” - mówi Papieskiemu Stowarzyszeniu Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International) biskup Timothée Bodika Manyisai z Kikwit, połozonego w środkowo-zachodniej części DRK.

Minęło trzydzieści siedem lat od ostatniej papieskiej wizyty w tym kraju - Jan Paweł II pielgrzymował do DRK w 1980 i 1985 roku. „Bardzo się ucieszyliśmy, kiedy ogłoszono publicznie wiadomość o pielgrzymce papieża Franciszka. Przybywa do nas sam święty Piotr. Odwiedza nas jako pasterz, aby utwierdzić nas w wierze i czujemy, że poprzez tę wizytę spływa na nas Boże błogosławieństwo” - mówi biskup Bodika i opowiada jak tamtejsi katolicy przygotowują się do odwiedzin Ojca Świętego, który będzie gościł w DRK w dniach 2-5 lipca br.

Dla wierzących jest to chwila wielkiej radości, ale i ciekawości, zwłaszcza wśród tych, którzy nie znają papieża. W okresie poprzedzającym papieską pielgrzymkę biskupi podkreślają jej wymiar duchowy i chcą, aby wierni zrozumieli, że Ojciec Święty jest następcą św. Piotra, który przybywa, aby utwierdzić swój lud w wierze. „Mając to na uwadze, na zakończenie każdej Mszy św. odmawiamy modlitwę przygotowania do wizyty Ojca Świętego" - wyjaśnia bp Bodika, który kieruje diecezją Kikwit od 2016 r.

Ze względu na liczne i złożone konflikty oraz trudności, które zarówno na płaszczyźnie politycznej, jak i społecznej dotykają ten drugi co do wielkości kraj Afryki, oczekuje się, że głównym przesłaniem papieża Franciszka będzie pojednanie. „Ojciec Święty przyjeżdża, aby powiedzieć nam: <Mieszkańcy Konga, pojednajcie się!>. DRK to ogromny i bardzo bogaty kraj, ale w społeczeństwie wszechobecne jest cierpienie. Papież przybywa w bardzo trudnym momencie dla naszej ojczyzny. Będzie na przykład w Gomie, gdzie istnieje wiele napięć, działają grupy zbrojne siejące terror z egoistycznych pobudek, mimo że jest to najbogatsza część kraju” - opowiada hierarcha.

Jednakże pomimo wszystkich tych problemów, bp Bodika twierdzi, że Kongijczycy mają również coś do zaoferowania Kościołowi powszechnemu: „W Demokratycznej Republice Konga bardzo mocno pracujemy nad tym, aby zgodnie z postanowieniami Soboru Watykańskiego II nadać większe znaczenie świeckim w Kościele. Powiedziałbym papieżowi: <Ojcze Święty, jestem przewodniczącym Komisji Episkopatu ds. Świeckich. Spójrz, świeccy są tutaj. Spójrz ilu jest tu młodych>” - opowiada z entuzjazmem.

PKWP pomaga w diecezji Kikwit od 2017 r. Sfinansowało formację młodych seminarzystów, a także stałą formację ich przełożonych, przeznaczając na ten cel ponad 38 tys. euro.

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW