Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Papieskie Lamborghini pomoże chrześcijanom na Równinie Niniwy

Papież Franciszek i LamborghiniDzięki darowi w postaci 200 tys. euro od Ojca Świętego, po licytacji Lamborghini, które otrzymał w ubiegłym roku, Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN) będzie mogło sfinansować dwa nowe projekty w imieniu irackich rodzin chrześcijańskich i innych mniejszości, które powróciły do swoich domów na Równinie Niniwy.

Papież postanowił przekazać organizacji część dochodów z licytacji Lamborghini Hurricane, który został mu ofiarowany przez słynnego włoskiego producenta samochodów. Dzięki temu wsparciu zostaną odbudowane dwa budynki katolickiego kościoła syryjskiego, zniszczone przez wojnę. Jest to przedszkole i wielofunkcyjne centrum parafii.

Oba budynki znajdują się w wiosce Bashiqa, 30 km od Mosulu. Wioska została zrujnowana podczas wojny, ale społeczność chrześcijańska postanowiła wrócić do swoich domów. Na tę chwilę powróciło ok. 50% chrześcijan, czyli niemal 1600 osób. Dodatkowo 405 z 580 domów, które zostały zniszczone, zostało już odbudowanych.

Projekty sfinansowane dzięki sprzedaży Lamborghini przyniosą również korzyści innym mniejszościom w tej miejscowości. Ośrodek wielofunkcyjny, może pomieścić ponad tysiąc osób, zostanie wykorzystany na imprezy okolicznościowe, takie jak wesela czy święta religijne. Będzie to największe tego typu centrum w regionie i będzie dostępne dla ponad 30 tys. osób różnych wyznań.

Po ponad dwóch latach od wyzwolenia Równiny Niniwy, liczba chrześcijan, którzy mogli powrócić do swoich domów, przekroczyła nawet najbardziej optymistyczne prognozy. Do 11 stycznia br. Co najmniej 9108 rodzin powróciło do swoich wiosek jest to ok. 46% ogółu społeczności. W 2014 r. przed przybyciem tzw. Państwa Islamskiego ten obszar zamieszkiwało 19 tys. 832 rodziny. Powroty do domów to przede wszystkim zasługa ogromnej pracy związanej z odbudową tego rejonu. Dzięki projektom ACN udało się odbudować 41% zniszczonych domów z ponad 14 tys. posiadłości, które ucierpiały przez działania ISIS.

Od 2014 r. ACN przekazało ponad 14 mln euro na wsparcie irackich chrześcijan.

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW