PAP: Komisja SZ za projektem apelu Sejmu ws. obrony chrześcijan
04 mar 2011Komisja Spraw Zagranicznych opowiedziała się w środę jednogłośnie za projektem apelu Sejmu ws. intensyfikacji działań w obronie chrześcijan prześladowanych w różnych częściach świata. Apel jest skierowany do prezydenta i premiera.
Przyjęty w środę projekt to efekt porozumienia wypracowanego przez posłów w podkomisji nadzwyczajnej. Pierwotnie zgłoszona propozycja dotyczyła „rezolucji Sejmu w sprawie wezwania prezydenta, premiera i szefa MSZ do podjęcia działań w obronie chrześcijan prześladowanych w różnych częściach świata”.
W zaakceptowanym przez komisję projekcie posłowie zwrócili uwagę, że w wielu miejscach świata nasilają się akty nietolerancji i prześladowań wobec chrześcijan. „Prowadzą one do coraz tragiczniejszych skutków. Liczne tego przykłady znajdujemy szczególnie w państwach Azji i Afryki. Współczesna Europa również nie jest wolna od symptomów tego zjawiska” – czytamy w projekcie.
Jak napisano w nim, „Rzeczpospolita Polska z uwagi na swoją wielowiekową tradycję tolerancji wyznaniowej ma szczególny moralny obowiązek upominania się o wszystkich ludzi, których dotyka prześladowanie ze względu na wiarę, niezależnie od tego, gdzie to zjawisko występuje”.
W projekcie zaznaczono, że „Sejm udziela poparcia niedawnym rezolucjom Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy i Parlamentu europejskiego, a także stanowisku Rady ds. Zagranicznych Unii Europejskiej potępiającym przejawy nietolerancji, dyskryminacji i przemocy wobec chrześcijan”.
„Sejm zwraca się do prezydenta, premiera oraz wszystkich ludzi dobrej woli o intensyfikację działań mających na celu zagwarantowanie swobody wyznania i wolności religijnej, zgodnie z Powszechną Deklaracją Praw Człowieka ONZ” – czytamy w projekcie apelu.
Jak zapisano w nim, „Sejm oczekuje również, że Unia Europejska i jej państwa członkowskie dołożą wszelkich starań na rzecz ochrony chrześcijan na całym świecie”.
Wiceszef komisji Tadeusz Iwiński (SLD) przypomniał, że dwa tygodnie temu w Tunezji zamordowano polskiego księdza ze zgromadzenia salezjanów. Polaka, 34-letniego salezjanina Marka Rybińskiego, znaleziono z podciętym gardłem w garażu prywatnej szkoły religijnej w podmiejskiej dzielnicy Tunisu, Manubie.
Zwrócił też uwagę, że w środę w Islamabadzie w drodze do pracy zamordowany został jedyny chrześcijanin w pakistańskim rządzie minister ds. mniejszości Shahbaz Bhatti. Do zamachu przyznali się talibowie.
Na początku stycznia w wyniku wybuchu bomby przed kościołem koptyjskim w Aleksandrii, na północy Egiptu, śmierć poniosło 21 osób, a 97 zostało rannych. Był to najpoważniejszy atak na chrześcijan w tym kraju od 10 lat. Ładunek wybuchowy eksplodował około pół godziny po północy, gdy wierni wychodzili ze świątyni. Według egipskich władz, ładunek zdetonował zamachowiec-samobójca.
Z kolei dwa miesiące wcześniej, pod koniec października, w wyniku zamachu Al-Kaidy na kościół w Bagdadzie zginęło około 50 wiernych. Atak spowodował exodus tysięcy chrześcijan z Iraku. Papież Benedykt XVI w orędziu na 44. Światowy Dzień Pokoju, obchodzony przez Kościół katolicki 1 stycznia napisał, że „chrześcijanie są w chwili obecnej grupą religijną, która cierpi najwięcej prześladowań z powodu swej wiary”. (PAP)