Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

PAP: Komisja SZ za projektem apelu Sejmu ws. obrony chrześcijan

Komisja Spraw Zagranicznych opowiedziała się w środę jednogłośnie za projektem apelu Sejmu ws. intensyfikacji działań w obronie chrześcijan prześladowanych w różnych częściach świata. Apel jest skierowany do prezydenta i premiera.

Przyjęty w środę projekt to efekt porozumienia wypracowanego przez posłów w podkomisji nadzwyczajnej. Pierwotnie zgłoszona propozycja dotyczyła "rezolucji Sejmu w sprawie wezwania prezydenta, premiera i szefa MSZ do podjęcia działań w obronie chrześcijan prześladowanych w różnych częściach świata".

W zaakceptowanym przez komisję projekcie posłowie zwrócili uwagę, że w wielu miejscach świata nasilają się akty nietolerancji i prześladowań wobec chrześcijan. "Prowadzą one do coraz tragiczniejszych skutków. Liczne tego przykłady znajdujemy szczególnie w państwach Azji i Afryki. Współczesna Europa również nie jest wolna od symptomów tego zjawiska" - czytamy w projekcie.

Jak napisano w nim, "Rzeczpospolita Polska z uwagi na swoją wielowiekową tradycję tolerancji wyznaniowej ma szczególny moralny obowiązek upominania się o wszystkich ludzi, których dotyka prześladowanie ze względu na wiarę, niezależnie od tego, gdzie to zjawisko występuje".

W projekcie zaznaczono, że "Sejm udziela poparcia niedawnym rezolucjom Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy i Parlamentu europejskiego, a także stanowisku Rady ds. Zagranicznych Unii Europejskiej potępiającym przejawy nietolerancji, dyskryminacji i przemocy wobec chrześcijan".

"Sejm zwraca się do prezydenta, premiera oraz wszystkich ludzi dobrej woli o intensyfikację działań mających na celu zagwarantowanie swobody wyznania i wolności religijnej, zgodnie z Powszechną Deklaracją Praw Człowieka ONZ" - czytamy w projekcie apelu.

Jak zapisano w nim, "Sejm oczekuje również, że Unia Europejska i jej państwa członkowskie dołożą wszelkich starań na rzecz ochrony chrześcijan na całym świecie".

Wiceszef komisji Tadeusz Iwiński (SLD) przypomniał, że dwa tygodnie temu w Tunezji zamordowano polskiego księdza ze zgromadzenia salezjanów. Polaka, 34-letniego salezjanina Marka Rybińskiego, znaleziono z podciętym gardłem w garażu prywatnej szkoły religijnej w podmiejskiej dzielnicy Tunisu, Manubie.

Zwrócił też uwagę, że w środę w Islamabadzie w drodze do pracy zamordowany został jedyny chrześcijanin w pakistańskim rządzie minister ds. mniejszości Shahbaz Bhatti. Do zamachu przyznali się talibowie.

Na początku stycznia w wyniku wybuchu bomby przed kościołem koptyjskim w Aleksandrii, na północy Egiptu, śmierć poniosło 21 osób, a 97 zostało rannych. Był to najpoważniejszy atak na chrześcijan w tym kraju od 10 lat. Ładunek wybuchowy eksplodował około pół godziny po północy, gdy wierni wychodzili ze świątyni. Według egipskich władz, ładunek zdetonował zamachowiec-samobójca.

Z kolei dwa miesiące wcześniej, pod koniec października, w wyniku zamachu Al-Kaidy na kościół w Bagdadzie zginęło około 50 wiernych. Atak spowodował exodus tysięcy chrześcijan z Iraku. Papież Benedykt XVI w orędziu na 44. Światowy Dzień Pokoju, obchodzony przez Kościół katolicki 1 stycznia napisał, że "chrześcijanie są w chwili obecnej grupą religijną, która cierpi najwięcej prześladowań z powodu swej wiary". (PAP)

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW