Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Panele Słoneczne w Papui Nowej Gwinei

Dzięki naszemu zaangażowaniu i wsparciu ludzi dobrej woli, udało się zainstalować panele słoneczne na dachu Centrum Formacji Świeckich w parafii Yobai, w dystrykcie Salt-Nomane-Karamui (Papua Nowa Gwinea).

Centrum otrzymało 8 paneli słonecznych, każdy o mocy 250W. Teraz pozostało tylko je dobrze zamontować, ale najpierw przenieść z salki parafialnej na dach Domu Misyjnego.

Panele Słoneczne w Papui Nowej GwineiPapua Nowa Gwinea leży blisko równika, co oznacza, że panele mogły zostać zainstalowane praktycznie na płasko. Osiem paneli jest w stanie dostarczyć do 145V i 1000W energii słonecznej do falownika i akumulatorów.

Panele Słoneczne w Papui Nowej Gwinei

Po zamontowaniu paneli, przyszedł czas na montaż baterii oraz falownika. Nie obyło się bez zabawy z okablowaniem, ponieważ nowe przewody musiały zostać podłączone do falownika, a dalej połączone z rezerwowym generatorem i prosto do systemu elektrycznego, który dostarcza energię do domu misyjnego, sali parafialnej, centrum duszpasterskiego i budynku kościoła.

Panele Słoneczne w Papui Nowej Gwinei

Posługujący na miejscu o. Grzegorz Kubowicz SVD przeprowadził niezbędne testy na nowo zainstalowanym falowniku. Wszystko działa idealnie, zbierając energię słoneczną nawet w pochmurne dni. Poddane próbie zostały urządzenia, które potrzebują sporo prądu, takie jak drukarki laserowe, projektory czy pompy wodne. Inwerter zadziałał bardzo dobrze, bez żadnych komplikacji. Przetestowany został również generator rezerwowy, który jest teraz podłączony do instalacji elektrycznej za pośrednictwem falownika. Przełączanie z mocy generatora na energię słoneczną odbywa się automatycznie, co oznacza, że nie trzeba specjalnie pilnować tego urządzenia.

Po wszystkich testach przyszedł czas, aby wierni również mogli skorzystać z tego małego cudu, dla niewielkiej lokalnej społeczności w parafii Yobai. W środę, 5 lutego 2020 r., po porannej Mszy św., wszyscy parafianie wraz z dziećmi oraz uczniami z Katolickiej Szkoły Podstawowej zostali zaproszeni do obejrzenia filmu edukacyjnego o pierwszym misjonarzu z prowincji Simbu, o. Johnie Niles SVD. Chociaż był chłodny i pochmurny poranek wiele osób zjawiło się na projekcji. Byli zdumieni oglądaniem filmu w ciszy, kiedy już nie było słychać starego generatora prądu.

Panele Słoneczne w Papui Nowej Gwinei

- W imieniu własnym i wszystkich parafian, chciałbym wyrazić naszą szczerą wdzięczność dla Pomocy Kościołowi w Potrzebie (ACN International) i wszystkich ludzi dobrej woli, którzy przyczynili się do zakupu paneli słonecznych. To jest dla nas ogromna pomoc, ponieważ tego rodzaju falowników nie można kupić w Papui Nowej Gwinei. Baterie słoneczne umożliwią nam organizowanie spotkań formacyjnych i znacznie przyczynią się do rozwoju Centrum Formacji Świeckich - podkreślił o. Grzegorz Kubowicz.

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW