Pandemia koronawirusa – z całego świata płyną do nas listy i słowa wsparcia
02 kwi 2020Publikujemy kolejnych kilka wiadomości, jakie otrzymaliśmy w ubiegłym tygodniu od partnerów projektów stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Płyną z całego świata: SRI LANKA (27.03) – mnisi benedyktyńscy, DEMOKRATYCZNA REPUBLIKA KONGO (30.03) – Wyższe Seminarium Duchowne Świętego Cypriana w Kikwit, CZAD (30.03) – ks. Donatien, BURUNDI (30.03) – Siostry Franciszkanki z Notre Dame del Monte, INDIE (31.03) – bp Thomas Paulsamy, Dindigul, ANGOLA (31.03) – parafia Kikudo-Soyo, NIGERIA (01.04) – Siostry Dominikanki św. Katarzyny Sieneńskiej, Gusau, PAKISTAN (01.04) – Kongregacja Sióstr Świętej Rodziny, TANZANIA – Uniwersytet św. Augustyna, Mwanza, DEMOKRATYCZNA REPUBLIKA KONGO – ojciec Gheni Molo Jean-Pierre z Butembo-Beni.
SRI LANKA (27.03) – mnisi benedyktyńscy
„Myślałem by wysłać do Was tego maila tylko po to, żeby dowiedzieć się, jak czujecie się Wy i Wasi bliscy w domu? To straszna sytuacja dla całego świata. Na Sri Lance mamy około 108 chorych na koronawirusa. Podobnie jak cały świat, my na Sri Lance również jesteśmy odizolowani. W tych kilku słowach chcemy Was zapewnić, że każdego dnia od 19.30 do 20.30 my, mnisi na Sri Lance, modlimy się za cały świat przed Najświętszym Sakramentem. Chcę też powiedzieć, że modląc się za cały świat, nie zapomnieliśmy też o Pomocy Kościołowi w Potrzebie (ACN International); w sposób szczególny pamiętamy także o Was i o Waszych bliskich. Modlimy się, aby Dobry Pan chronił Was, Waszych bliskich przed tą pandemią, ponieważ wierzymy w Boga, który jest dobry. Bądźcie pewni naszej duchowej bliskości z Wami w tym niespokojnym czasie”.
DEMOKRATYCZNA REPUBLIKA KONGO (30.03) – Wyższe Seminarium Duchowne Świętego Cypriana w Kikwit
„Drodzy Darczyńcy. Sytuacja, jakiej doświadcza nasz świat z powodu pandemii koronawirusa, dotyczy nas wszystkich. Mimo że każdy z nas żyje w odosobnieniu, chciałbym zapewnić Was o naszej bliskości, a także o modlitwach całej naszej wspólnoty – Wyższego Seminarium Duchownego św. Cypriana. Medytując nad czytaniami piątej niedzieli Wielkiego Postu zdajemy sobie sprawę, że otwierają nas one na perspektywę „zmartwychwstania”. Wobec pandemii koronawirusa Ewangelia o Łazarzu powstającym z grobu jest czymś więcej niż tylko objawieniem naszego zwycięstwa nad śmiercią i wszystkiego, co do niego prowadzi. Dialog pomiędzy Martą i Jezusem zaprasza nas do skoku wiary i nadziei. W sytuacjach rozpaczy Marta zaprasza nas do wyznania Jezusa jako Syna Bożego i do wiary w Niego w dzisiejszym utrapieniu, przez które przechodzi nasz świat i wiele rodzin. Obyśmy podobnie jak ona stali się „mediatorami”, tymi którzy wstawiają się za braćmi i siostrami, za naszym światem, mówiąc do Pana: „Ten, którego kochasz, choruje”. Również w ten sposób modląc się za siebie nawzajem, możemy uaktywnić naszą falę solidarności i nadziei. Życzę Wam wielkiej odwagi i nadziei w Bogu, który nigdy nie opuszcza swoich wiernych i jeszcze raz zapewniam Was o naszej modlitewnej pamięci.” C. NDAKA Sb. (Rektor)
CZAD (30.03) – ks. Donatien
„Do moich dobroczyńców: Chcę przekazać moje serdeczne współczucie wszystkim władzom na całym świecie, władzom waszego kraju, lekarzom i personelowi pielęgniarskiemu oraz Wam, moim darczyńcom. Dzisiejszy świat pogrążony jest w kryzysie zdrowotnym, który nikogo nie oszczędza. Dlatego najpierw modliłem się za Was i z Wami, a teraz piszę, aby okazać Wam moje współczucie. Boleśnie podzielam Wasze cierpienia, a ponieważ nie mam mocy powstrzymać tego zła, proszę Boga Wszechmogącego, aby Wam ulżył, uzdrowił, powstrzymał tę pandemię i wynagrodził wszystkich tych, którzy poświęcają się, lecząc innych. Bóg usłyszał wołanie ludu izraelskiego, posłał Mojżesza, aby wyzwolił swój lud, pozwolił mu pójść na pomoc ludziom, aby ich ocalić. Bóg dał Mojżeszowi węża, aby uzdrowić wszystkie ukąszone ofiary. Niech wysłucha naszych modlitw i nas ocali. Niech Bóg Wam błogosławi i błogosławi Wasze wysiłki, by ulżyć światu”.
BURUNDI (30.03) – Siostry Franciszkanki z Notre Dame del Monte
„W tym okresie, przez który przechodzimy, niezależnie od tego gdzie jesteśmy, od miesięcy towarzyszy nam strach; epidemia koronawirusa dotyka wielu krajów. Nasze myśli skierowane są przede wszystkim ku państwom europejskim, bardziej dotkniętym tym problemem. To naprawdę smutny czas z zamkniętymi kościołami, odwołanymi spotkaniami i przerwaną codzienną działalnością, z tymi wszystkimi ludźmi, którzy umierają… Chciałam Was pozdrowić i zapytać czy zostaliście oszczędzeni. Jeśli chodzi o nas, to na razie intensywnie modlimy się za te kraje, które cierpią. Niech Pan im pomoże. Niech On Was chroni w tej męce. Dobrego Wielkiego Postu. Siostra Maria Goretti
INDIE (31.03) – bp Thomas Paulsamy, Dindigul
„Drodzy Przyjaciele z Pomocy Kościołowi w Potrzebie. Jak wszyscy wiemy i doświadczamy, nowy koronawirus sieje spustoszenie na całym świecie. Drodzy Przyjaciele w Jezusie Chrystusie, sytuacja pandemii dotyczy nas wszystkich. Prosimy, zachowajcie ostrożność. Jak mówią eksperci, narzucona samemu sobie kwarantanna jest najlepszym sposobem na zapobieganie temu śmiertelnemu wirusowi. Mam nadzieję, że wszyscy się z tym zgodzą. Niepokoi mnie Wasza sytuacja w tym kryzysowym momencie. Każdy z Was jest dla nas wyjątkowy. Wszyscy bierzecie udział w powszechnej misji Matki Kościoła. Mam nadzieję i modlę się, aby te moje słowa umocniły was bardziej i zapewniły o naszym duchowym towarzyszeniu. Codziennie odmawiam specjalną modlitwę i różaniec za Was wszystkich, za Waszych współpracowników, za rodzinę, która też jest pełna trosk i za wszystkich ludzi, którzy mierzą się z tym trudnym czasem.
ANGOLA (31.03) – parafia Kikudo-Soyo
„Pokój i dobro! Okoliczności sprawiły, że jako parafia łączymy się w bólu i łzach z ofiarami nowego koronawirusa Covid-19 na całym świecie. Być może wśród tych, którzy zmarli na skutek tej choroby wielu było ofiarodawcami PKWP. Parafia Niepokalanego Serca Maryi Kikudo-Soyo zapewnia o swojej pokornej modlitwie w ich intencji. Pokój ich duszom. Modlimy się też za nas, wciąż żywych, których pandemia wprowadziła w dolinę cierpienia i łez; proszę Jezusa, Syna Maryi, by nas prowadził i chronił, abyśmy nie stracili nadziei na lepszą przyszłość. Odrobina wiary wystarczy, by kraje znów mogły wzrastać i przynosić najpiękniejsze owoce miłosierdzia i miłości. Zjednoczony w modlitwie z moim kapłańskim błogosławieństwem, ojciec André Justino.”
NIGERIA (01.04) – Siostry Dominikanki św. Katarzyny Sieneńskiej, Gusau
„Nasz świat z pewnością przechodzi przez jeden z najtrudniejszych momentów. To trudne doświadczenie dla ludzi na całym świecie, ale nadal pokładamy nadzieję i ufność w naszym zawsze kochającym Bogu. Modlimy się za Was wszystkich w PKWP i za Waszych współpracowników/darczyńców. Pomyślałyśmy, że powinnyśmy upewnić się co do Was i przesłać Wam nasze modlitewne pozdrowienia. Nadal oczekujemy od miłosiernego Boga zakończenia tego koszmaru. Proszę przekazać nasze modlitewne życzenia kolegom z PKWP. Zjednoczona w modlitwie, s. Jacinta OP”
PAKISTAN (01.04) – Delegatura Sióstr Świętej Rodziny
„Przede wszystkim przyjmijcie proszę moje najgłębsze współczucie w czasie smutku i niepokoju, przed którym stoi teraz świat. Nowy koronawirus COVID-19 rzuca cień na wszystkich, w tym na całą Europę. Składam najgłębsze kondolencje tym, którzy stracili bliskich i życzę wszystkim, którzy zostali zarażeni wirusem wszystkiego najlepszego. Bądźcie pewni, że my, siostry z Delegatury Świętej Rodziny w Pakistanie, modlimy się za cały świat, by Miłosierny Bóg odsunął tę pandemię. Dziękujemy też bardzo za przyjęcie naszego wniosku o dofinansowanie zakupu samochodu do użytku w domu formacyjnym i do pracy duszpasterskiej w Okarze. Niech Bóg będzie z Wami i pobłogosławi Was wszystkich! s. Densila.”
TANZANIA – Uniwersytet św. Augustyna, Mwanza
„Mam nadzieję, że macie się dobrze w tym trudnym czasie. Ja również czuję się dobrze. Piszę do Was moi drodzy przyjaciele, aby współczuć Wam w tych niewiarygodnie ciężkich czasach, których przyczyną jest koronawirus. Cały świat przechodzi wstrząs, lecz mam nadzieję, że Bóg wkrótce zainterweniuje i przywróci nas do normalnej spokojnej sytuacji. W Afryce Wschodniej zamknęliśmy już wszystkie instytucje edukacyjne, a w innych krajach, takich jak Uganda i Ruanda, zamknięte zostały nawet kościoły. Jesteśmy bardzo milczący pozostając w naszych domach, bojąc się siebie nawzajem. Jedynym rozwiązaniem, o które się jako kapłani modlimy i na które czekamy, jest interwencja Boga, aby oświecił umysły naukowców medycznych w ich poszukiwaniach lekarstwa na koronawirusa. Nadal modlę się za Was i Wasze rodziny.”
DEMOKRATYCZNA REPUBLIKA KONGO – ojciec Gheni Molo Jean-Pierre z Butembo-Beni.
„Korzystam z okazji, aby po prostu dać Wam znać, że jestem z Wami w tym bardzo trudnym momencie, spowodowanym pandemią koronaawirusa, który pochłania prawie całe ludzkie życie. Niech Jezus, lekarz lekarzy, zainspiruje ludzi do znalezienia panaceum na tę plagę. Połączeni w modlitwie i męstwie.”