Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Pakistańscy katolicy jako wolontariusze ochraniają kościoły

Bezpieczeństwo podczas Mszy św. zapewniają bramki oraz snajperzy.

PakistanZdj. ACN International / Wiliam Arif Khan i ochroniarze przy katedrze Najświętszego Serca w Lahore.

W miarę zbliżania się Wielkanocy katolicy, którzy jako wolontariusze zapewniają bezpieczeństwo kościołom w całym kraju, aby chronić parafian, zaczęli uczestniczyć w spotkaniach szkoleniowych na lokalnych posterunkach policji. Od samobójczego zamachu bombowego w zatłoczonym parku Gulshan-e-Iqbal w Lahore w Wielkanoc 2016 roku, Msze św. w dni świąteczne są przedmiotem szczególnej troski katolików. W wyniku tamtego ataku zginęły co najmniej 72 osoby, z których większość stanowiły kobiety i dzieci. W 2017 r. podczas obławy wojskowej na komórkę Państwa Islamskiego w Lahore zatrzymano nastolatkę, która przyznała się, że miała zostać wysłana jako zamachowiec-samobójca do kościoła w Lahore w Wielkanoc. William Arif Khan, który odpowiada za 15 wolontariuszy ochrony w katedrze Najświętszego Serca w Lahore, opowiedział stowarzyszeniu Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International) o wyzwaniach, z jakimi musi się mierzyć, chroniąc wiernych:

Od 12 lat szkolę młodych mężczyzn, których zadaniem jest wspieranie 12 ochroniarzy, stacjonujących przy katedrze. Ich wiek waha się od 14 do 32 lat. Nie oczekujemy żadnych wynagrodzeń. Chcę tylko przygotować tych młodych ludzi, którzy pilnują niedzielnej Mszy św. od godz. 8.00 do 11.00.

Wolontariusze są wyposażeni w wykrywacze metalu. Policja pozwoliła nam trzymać na terenie kościoła licencjonowaną broń, ale przeważnie albo mój zastępca, albo ja jesteśmy uzbrojeni w pistolet. Dbam o potrzeby wolontariuszy, zapewniając im wodę i soki w lecie, a gorącą herbatę w zimie. Wszyscy oni pracują i poświęcają swoje wolne dni na rzecz Kościoła.

Spotkania, mające na celu poprawę skuteczności działania wolontariuszy ochrony, odbywają się co dwa miesiące. Planujemy też powiększyć zespół o kilka wolontariuszek, które będą sprawdzać damskie torebki. Także w innych katolickich parafiach zaangażowano podobne zespoły. Kontaktują się z nami również pracownicy mediów muzułmańskich, aby ułatwić transmisje nabożeństw z dużych uroczystości.

Na Msze św. w Wielkanoc, Boże Narodzenie i Nowy Rok wysyłanych jest co najmniej 25 policjantów, w tym dwie kobiety. Tydzień wcześniej szkolą oni naszych wolontariuszy, jak radzić sobie w przypadku ataku terrorystycznego. Bezpieczeństwo podczas Mszy zapewniają bramki, przez które należy przejść wchodząc do świątyni oraz snajperzy. Na tych szczególnych Mszach pojawiają się też nieoczekiwanie wysocy rangą oficerowie policji, w tym inspektor generalny policji w Pendżabie.

W ostatnie święta Bożego Narodzenia zastępca komisarza policji w Lahore rozdawał dzieciom paczki ze słodyczami. Za zapewnienie bezpieczeństwa podczas Mszy świętych, arcybiskup Sebastian Shaw z Lahore zwykle honoruje wyższych funkcjonariuszy policji. W katedrze przy gromkich brawach są oni obdarowywani bukietami kwiatów i zapraszani na obiad do domu biskupa. Ustalenia dotyczące bezpieczeństwa wzmocniły więzi Kościoła z lokalną policją.

Jeszcze około dwie dekady temu podczas uroczystych wigilii wielkanocnych i bożonarodzeniowych powszechne były bijatyki. Niestety, większość z nich wywoływała młodzież z naszej wspólnoty. Niektórzy w początkowym okresie wdrażania ochrony kościoła odmówili nawet współpracy z naszym zespołem. Teraz wszyscy we wspólnocie nas znają, a doświadczenie, które już zdobyliśmy, pozwala nam rozpoznać osoby z zewnątrz. Naszych zasad nie rozumieją głównie goście z innych prowincji.

Wszyscy boją się terrorystów. Ale my stoimy po stronie Tego, który chroni nas wszystkich. Wiara podpowiada nam, że Bóg nas nie zawiedzie. Dlatego wykonujemy nasze obowiązki z pełną pasją i unikamy negatywnego myślenia.

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW