Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Pakistańscy chrześcijanie głodują!

Raport PKWP o sytuacji chrześcijan w Pakistanie pokazuje, że ponad 2000 chrześcijan jest zagrożonych głodem. 500 rodzin w Faisalabadzie w prowincji Pendżab otrzymało racje żywnościowe w ramach pakietu pomocy COVID-19 od stowarzyszenia papieskiego Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP).

Pakistańscy chrześcijanie głodują

Wśród doniesień pojawiają się informacje, że niektóre organizacje pozarządowe odmawiały udzielenia pomocy „nie-muzułmanom”. W odpowiedzi na zaistniałą sytuację nasza organizacja przekazała na miejscu ponad 70% pomocy chrześcijanom, którym utrudniono dostęp do zatrudnienia, albo ograniczono takie zatrudnienie do głównie nisko płatnych prac.

Program był skierowany do rodzin, których bliscy zarabiają na co dzień jako: kierowcy riksz, pracownicy sanitarni czy zwykli robotnicy, którzy z dnia na dzień stracili pracę i nie mieli żadnych oszczędności, aby przetrwać pandemię. Aneel Mushtaq, Sekretarz Wykonawczy Caritas Pakistan Faisalabad informowała: „… wsparcie żywieniowe PKWP pomogło ocalić ludzi przed głodem. Wielu z nich nie miało nic, aby nakarmić swoje rodziny . Byli w bardzo dramatycznej sytuacji”.

Paczki żywnościowe były tylko częścią szeregu programów pomocy PKWP dla Faisalabad związanych z COVID-19. Obecnie pakiet pomocowy obejmuje: środki ochrony indywidualnej, takie jak maski na twarz i środki odkażające dla 46 księży w całej diecezji oraz dodatkowe wyposażenie ochronne dla 100 katechistów. Ta pomoc umożliwiła duchowieństwu i świeckim uczestnictwo w nabożeństwach. Aktualnie PKWP wspiera program stypendialny, z którego skorzystały najbardziej potrzebujące dzieci w 20 katolickich szkołach w całej diecezji Faisalabad. Zorganizowano również kampanię uświadamiającą na temat COVID z wykorzystaniem lokalnego radia, a także plakaty i ulotki dla osób bez dostępu do internetu i mediów społecznościowych.

Faisalabad był jedną z trzech diecezji w całym Pakistanie, które skorzystały z programu pomocy PKWP dla ponad 5000 najbiedniejszych rodzin w całym kraju w czasie pandemii. Na początku kwietnia br. PKWP ogłosiło specjalny fundusz przeciw COVID o wartości 5 milionów euro Od tego czasu doraźna pomoc rozeszła się na cały świat, w tym do krajów, które najbardziej ucierpiały: Indii, Syrii i Brazylii.

Ks. Andrzej Paś

PKWP

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW