Pakistan: „Życie zgodnie z wiarą jest trudnym codziennym wyzwaniem”
05 gru 2014Dla młodych Pakistańczyków znalezienie pracy nie jest łatwe. Bez różnicy, czy są muzułmanami, czy chrześcijanami. Młodzi są przygnębieni.
Wydarzenia te są przykładem trudnej do przezwyciężenia brutalności. Na początku listopada, w Pendżabie, zachodniej prowincji Pakistanu, małżeństwo chrześcijan zostało pobite oraz spalone. Obydwoje nie ukończyli jeszcze 30 lat. Kobieta była w ciąży. Zostali oskarżeni o profanację Koranu. Artykuł 295 pakistańskiego Kodeksu Karnego, tak zwane prawo przeciwko bluźnierstwu, popiera akty samowoli przeciwko osobom innych religii. Jest w tym bardziej restrykcyjne niż oficjalne wskazania. Te wstrząsające wydarzenia ukazują, jaka tak na prawdę jest sytuacja mniejszości w Islamskiej Republice Pakistanu.
Joseph Arshad, biskup miasta Fajsalabad znajdującego się na północnym-zachodzie Pakistanu, uważa, że codzienne życie tych, którzy nie są muzułmanami, a w szczególności chrześcijan, jest bardzo trudne. W taki sposób podkreśla sytuację w rozmowie ze współpracownikami międzynarodowego Stowarzyszenia Papieskiego Pomoc Kościołowi w Potrzebie. „W ostatnich latach bardzo wzrósł wpływ fundamentalistów. Dzisiaj, może zdarzyć się wszystko. Dlatego też, wielu rodaków, którzy chcieliby zmian, woli milczeć”.
Jednakże, biskup Arshad, kierujący diecezją od listopada 2013 r., nie chce zaakceptować tej sytuacji. Stawia na młodzież. Więcej niż jedna trzecia ze 180 milionów mieszkańców Pakistanu to osoby, które nie ukończyły 15 roku życia. Biskup Arshad mówi: „Sześćdziesiąt procent Pakistańczyków to analfabeci. My, którzy kształcimy, możemy osiągnąć wprowadzenie zmian. Chcemy dotrzeć także do tych, którzy nie mogą uczęszczać do szkoły. W naszym kraju jest niewiele bogatych osób, a duża ilość biednych. Nie istnieje natomiast klasa średnia. Aby sytuacja się poprawiła, wszystkie siły polityczne i społeczne muszą ze sobą współpracować”.
Według biskupa, bardzo ważne są dobre relacje z liderami muzułmańskimi. Dodaje: „Dla młodych Pakistańczyków znalezienie pracy nie jest łatwe. Bez różnicy, czy są muzułmanami, czy chrześcijanami. Młodzi są przygnębieni. Ci, którzy mogą, opuszczają kraj. Poza tym, młodzi chrześcijanie czują się dyskryminowani. Jest im jeszcze trudniej znaleźć pracę. Życie zgodnie z wiarą jest trudnym codziennym wyzwaniem. Staramy się, jednak, wspierać ich i dodawać otuchy tym, którzy zostają w kraju”.
W diecezji Fajsalabad, jak zaznacza biskup, znajduje się 60 katolickich kościołów. Większość z około 30 tys. uczniów szkół to muzułmanie, ale uczęszczają do nich również katolicy. Jak podkreśla biskup Arshad, wspólna nauka będzie sprzyjać współistnieniu. Wkrótce zostanie także zainaugurowana szkoła techniczna, także z miejscami zakwaterowania dla uczniów pochodzących z dalej położonych miejscowości. Aktualnie w diecezji żyje 185 tys. katolików w 23 parafiach. Wspiera ich 46 księży, oraz zakonnicy. Ich praca skupia się na duszpasterstwie rodzin i młodzieży. Biskup Arshad pochodzący z Lahaur, gdzie studiował także dziennikarstwo, gdy był młodym kapłanem, podkreśla: „Nauczanie jest bardzo ważne. Ten, kto jest dobrze wykształcony, jest w stanie żyć zgodnie ze swoją wiarą, także we wrogo nastawionym otoczeniu”.
Biskup nie boi się skomplikowanych zadań. Zanim Papież Franciszek powołał go na biskupa diecezji w Fajsalabad, pracował w służbie dyplomatycznej Watykanu. Pięćdziesięcioletni biskup, w swojej diecezji stawia na współpracę księży i osób świeckich: „W parafiach, które składają się nawet ze 150 miasteczek, księża mogą liczyć na wsparcie sześciu lub siedmiu katechetów. Do niektórych miasteczek, księża przybywają jedynie raz do roku. Aby katecheci mogli całkowicie oddać się swojej pracy, mają odpowiednie wynagrodzenie. Każdy katecheta zajmuje się około 30 miasteczkami”. W każdą niedzielę, aby dotrzeć do jak największej ilości wiernych, księża odprawiają Mszę świętą w trzech lub czterech miejscach. Pomoc Kościołowi w Potrzebie od wielu lat wspiera pracę duszpasterską w diecezji Fajsalabad. Aktualnie, przede wszystkim, pomaga w wielu projektach budowy i naprawy kościołów i kaplic, a także przy budowie mieszkań dla katechetów i księży.
PKWP
Tł. Natalia Wiśniewska