Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Pakistan: Zagraniczna pomoc musi być powiązana z przestrzeganiem praw człowieka

W związku z ostatnim morderstwem, wzrost pomocy w Pakistanie budzi obawy ze względu na brak zagwarantowania wolności religijnej w tym kraju.

Oświadczenie władz brytyjskich o wzroście pomocy dla Pakistanu zakwestionował prezes brytyjskiej sekcji katolickiej organizacji charytatywnej Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Dyrektor brytyjskiego PKWP, Neville Kyrke-Smith stwierdził, że ze względu na falę zabójstw, związaną z ustawą o bluźnierstwie, należy wyrazić poważne zastrzeżenia w stosunku do zwiększenia pomocy zagranicznej, która nie zobowiązuje Pakistanu do zagwarantowania i respektowania praw człowieka i religijnej wolności.

Obwieszczenie, że rządowa pomoc dla Pakistanu zostanie znacznie zwiększona, pojawiło się wkrótce po informacji o zamordowaniu w Islamabadzie, Shahbaz Bhattiego, pakistańskiego Ministra ds. Mniejszości Religijnych. Wyrażając oburzenie na to brutalne morderstwo, Kyrke-Smith pyta: „Jak to możliwe, że brytyjski rząd planuje zwiększyć pomoc dla Pakistanu, kiedy nie ma tam religijnej wolności, a przeciwnicy osławionej ustawy o bluźnierstwie są po prostu mordowani?". Brytyjski Sekretarz ds. Spraw Zagranicznych, Andrew Mitchell, zapowiedział, że pomoc zwiększy się dwukrotnie, przekraczając 445 milionów funtów rocznie. Kyrke-Smith kontynuuje: „Na rząd Pakistanu powinny być wywierane naciski - pomoc humanitarna nie powinna być przydzielana bez oficjalnego zobowiązania do przestrzegania praw człowieka".

Odnotowując wiele ataków na chrześcijan w ostatnim czasie, zauważa, że jakakolwiek pomoc powinna być uzależniona od zagwarantowania ochrony wyznawcom Chrystusa i innych mniejszości religijnych - włączając w to także szyitów, którzy również doświadczają ataków na postawie niesprawiedliwej i sekciarskiej ustawy o bluźnierstwie. Kyrke-Smith dodaje: „Jako demokratyczne państwo powinniśmy zachęcać do religijnej wolności oraz przestrzegania praw człowieka, zwłaszcza te kraje, którym oferujemy pomoc".

2 marca 2011 r. Shahbaz Bhatti został zastrzelony przez niezidentyfikowanych morderców. Poniósł śmierć na miejscu. Shahbaz Bhatti od jakieś czasu otrzymywał pogróżki od islamskiej milicji za to, że wypowiadał się publicznie przeciw ustawie o bluźnierstwie. W swojej wypowiedzi biskup Sebastian Shaw, biskup Lahore, powiedział: „Kiedy usłyszeliśmy tę wiadomość (o zamordowaniu Shahbaz Bhattiego) byliśmy zaszokowani - ludzie zaczęli płakać. Shahbaz Bhatti chciał tylko zbudować międzyreligijną harmonię i zapewnić więcej pokoju. Oczywiście, że jesteśmy nie tylko smutni, odczuwamy też złość, ale mamy nadzieję, że ludzie pozostaną spokojni".

Śmierć Shahbaz Bhattiego stanowi ostatni atak na osobę publiczną, która wypowiadała się za zreformowaniem ustawy o bluźnierstwie, która przewiduje karę śmierci za obrazę Koranu lub Mahometa. Przypomnijmy, że Salmon Taseer, gubernator Pundżabu został zamordowany przez jednego ze swoich ochroniarzy w Islamabadzie w lutym 2011 r. Organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie pomaga odbudować kościoły po wcześniejszych atakach m.in. w Pakistanie. W zeszłym roku kościół NMP w Szukur, w prowincji Sindh odbudowano po zniszczeniu go w 2006 r., kiedy islamiści palili chrześcijańskie miejsca kultu za duńskie karykatury osoby Mahometa. Organizacja PKWP wspiera również społeczności chrześcijańskie w całym kraju. (PKWP/tłum. Helena Bulińska)

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW