Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Pakistan: za zamachy, część winy ponosi Premier

Pakistan„Postanowienie Sądu Najwyższego nie zostało wprowadzone w życie. Ten akt terroryzmu brutalnie pokazał, jak bezbronni jesteśmy z powodu tego zaniedbania.”

Według przywódcy pakistańskich katolików, premier Pakistanu musi wziąć część winy za niedzielne zamachy na wiernych idących do kościołów, oskarżył również rząd o ignorowanie spraw bezpieczeństwa. Arcybiskup Joseph Coutts z Karaczi oskarżył Nawaz Sharifa i ważniejszych ministrów o pozostawienie wspólnot religijnych bez ochrony przed atakami, poprzez zaniechanie działań, które powinny być podjęte w oparciu o zalecenie Sądu Najwyższego z 2014 roku, mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa we wszystkich miejscach kultu. Przedstawiając znaczenie nakazu sądowego, arcybiskup, który jest przewodniczącym Konferencji Episkopatu Pakistanu, stwierdził: "To postanowienie Sądu Najwyższego nie zostało wprowadzone w życie”.

W swoim komunikacie, który wysłał do katolickiej organizacji charytatywnej Pomoc Kościołowi w Potrzebie, arcybiskup dodał: "Ten nowy akt terroryzmu pokazał brutalnie, jak bezbronni jesteśmy z powodu tego zaniedbania." Oświadczenie arcybiskupa zostało wysłane po dwóch zamachach bombowych, które miały miejsce niedziela, 15 marca w Lahore, podczas niedzielnych nabożeństw w dzielnicy Youhanabad, zamieszkałej przez chrześcijan - jeden z nich został przeprowadzony na zewnątrz katolickiego kościoła pw. św. Jana a drugi przy Christ Church, należącego do Kościoła Pakistanu. Pakistańscy talibowie, odłam Jamatul Ahrar przyznali się do ataku, który skierowany został na jedną z największych wspólnot chrześcijańskich w kraju.

Według doniesień, 14 osób zostało zabitych, a ponad 70 zostało rannych.

W międzyczasie, dalsza krytyka rządu nadeszła ze strony przywódców Narodowej Komisji Sprawiedliwości i Pokoju, która działa w imieniu Kościoła Katolickiego w Pakistanie. Komisja oskarżyła władze i policję o to, że nie zapewniono podstawowego bezpieczeństwa kościołów pomimo stałej groźby przemocy, jakiej doświadczają wspólnoty chrześcijańskie w Youhanabad i w innych miejscach. Ks. Emmanuel Asi, dyrektor krajowy NKSP, i dyrektor wykonawczy Cecil S. Chaudhry stwierdzili:, „Chociaż [ekstremiści] ponoszą odpowiedzialność za podwójny atak na kościoły w Youhanabad, Lahore, faktem pozostaje, że siły bezpieczeństwa w czasie ataku były zajęte oglądaniem meczu krykieta, zamiast wykonywać swoje obowiązki związane z ochroną kościołów. W wyniku tego zaniedbania wielu chrześcijan straciło życie, a rodziny swoich bliskich”.

Po zamachu wybuchły gwałtowne protesty, w wyniku których zostało zabitych dwóch mężczyzn, oskarżonych przez tłum o związek z przeprowadzonymi zamachami. Wzywając w swoim orędziu do spokoju, abp Coutts stwierdził: "Szczególnie apeluję do wszystkich chrześcijan, aby wyrażali swój protest w sposób pokojowy, i nie uciekali się do przemocy i niszczenia mienia publicznego, co nie ma sensu”. W związku z aktami przemocy i zastraszania wobec chrześcijan i innych mniejszości, co jest zjawiskiem powszechnym w Pakistanie, arcybiskup stwierdził że: "Po raz kolejny, państwo nie jest w stanie zapewnić bezpieczeństwa swoim obywatelom. Miliony obywateli nadal żyje w stanie ciągłego napięcia i strachu, nie wiedząc, czego się spodziewać w przyszłości”.

Arcybiskup powiedział, że wierni w tym okresie Wielkiego Postu będą koncentrować się na pomocy poszkodowanym i tym, którzy są w szoku. Dodał również: "Zwracam się do wszystkich ludzi dobrej woli, aby się zjednoczyli w tym czasie smutku i straty. Nasza solidarność jest niezbędna, aby pokazać terrorystom, że potępiamy metody, polegające na bezsensownej przemocy."

Pakistan jest krajem priorytetowym dla Pomocy Kościołowi w Potrzebie, pomagając w zapewnieniu wychowania chrześcijańskiego i katechezy dla dzieci, pomagając w nagłych sytuacjach ofiarom prześladowań, prowadząc formację dla seminarzystów, wspierając świeckich katechetów i siostry zakonne, pomagając przy budowie kościołów i innych ośrodków duszpasterskich oraz przekazując pojazdy, mających na celu ułatwienie pracy duszpasterskiej.

PKWP

Tł. W. Knapik

Zostałeś zapisany pomyślnie do naszego newslettera
Uzupełnij puste pole!
Podany adres email jest już na liście.
  • Parlamentarny zespół ochrony chrześcijan w świecie

    Zespół tworzą posłowie i senatorowie Rzeczypospolitej Polskiej, stanowią niepolityczną grupę, zainteresowaną problematyką prześladowań chrześcijan na świecie. Celem powołania Zespołu jest bieżące monitorowanie sytuacji prześladowanych chrześcijan na świecie oraz - w miarę możliwości - przeciwdziałanie temu zjawisku.

    Kid

Dane kontaktowe

Pomoc Kościołowi w Potrzebie - Sekcja Polska
ul. Wiertnicza 142, 02-952 Warszawa
tel./fax.: +48 22 845 17 09
email: info@pkwp.org
godziny otwarcia: 8.00 - 16.00 od pn. do pt.

Biuro Regionalne w Krakowie
ul. Stradomska 6, 31-058 Kraków
tel.: +48 512 194 534
email: biuro.krakow@pkwp.org
godziny otwarcia:
9.00 - 17.00 od pn. do pt.

Biuro Regionalne w Poznaniu
ul. Szewska 18, 61-760 Poznań
tel.: +48 61 881 88 19
email: biuro.poznan@pkwp.org
godziny otwarcia: 9.00 - 17.00 od pn. do pt.

Konta złotówkowe:
ING Bank Śląski o/ Warszawa
31 1050 1025 1000 0022 8674 7759

PKO BP o/ Warszawa
87 1020 1068 0000 1402 0096 8990

Konta walutowe:
Euro EUR
PL 47 1050 1025 1000 0023 4085 9988
SWIFT: INGBPLPW

Dolary USD
PL 25 1050 1025 1000 0090 7713 6449
SWIFT: INGBPLPW

Nr konta dla zamówień:
ING Bank Śląski o/Warszawa
81 1050 1025 1000 0090 6233 6830

Pomoc Kościołowi w Potrzebie

Partnerzy:

Code & Design: REBORN

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW