Pakistan/Wielka Brytania: wniosek o azyl dla Mairy Shahbaz
10 lut 2021Obecnie wszędzie w Pakistanie grozi jej śmiertelne niebezpieczeństwo.
Petycja z prośbą o przyznanie azylu 14-letniej chrześcijańskiej nastolatce z Pakistanu przedłożona została przez brytyjskie biuro papieskiego stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN UK) na ręce posłanki Fiony Bruce. Wystosowany w niej apel wzywa Borisa Johnsona do udzielenia azylu w Wielkiej Brytanii Mairze Shahbaz i jej rodzinie. Po otrzymaniu gróźb śmierci żyją oni obecnie w ukryciu, a przywódcy kościelni, adwokaci i organizacje charytatywne ostrzegają przed tragicznymi konsekwencjami, jeśli wkrótce nie opuszczą Pakistanu.
Odbierając petycję, Fiona Bruce, konserwatywna posłanka do Congleton w Cheshire, powiedziała: „Serce się ściska. Sytuacja Mairy i jej rodziny jest tragiczna, o czym świadczą tysiące podpisów pod petycją, którą dziś otrzymałam. Natychmiast przekazuję ją do rozpatrzenia Pani Minister Spraw Wewnętrznych”.
Petycję w sprawie azylu dla niepełnoletniej Pakistanki podpisało ponad 12 tys. osób. Akcja zorganizowana została przez PKWP w Wielkiej Brytanii (ACN UK) w ramach kampanii #RedWednesday, domagającej się położenia kresu prześladowaniom religijnym. List otwarty do premiera poparło ponad 30 posłów, biskupów, liderów organizacji charytatywnych i organizacji praw człowieka.
Przypomnijmy, Maira Shahbaz została uprowadzona niedaleko swojego domu w kwietniu ubiegłego roku. Z późniejszych jej zeznań na policji wiemy, że została zmuszona pod groźbą śmierci do konwersji i małżeństwa ze swoim porywaczem. Twierdzi ona, że szantażował ją po tym, jak sfilmował dokonany na niej zbiorowy gwałt. W sierpniu, prawie cztery miesiące później, uciekła z domu porywacza, który oskarżył ją wtedy o apostazję.
Lokalni przywódcy kościelni, przyjaciele Mairy Shahbaz w Pakistanie, obrońcy prawni i adwokaci potwierdzili brytyjskiemu PKWP, że dziewczyna i jej rodzina otrzymywała ciągłe pogróżki, a od domu do domu chodzili podejrzani ludzie, żądając informacji o miejscu ich pobytu.
Wśród wielu biskupów popierających apel o azyl Mairy jest biskup Philip Mounstephen, który w 2019 r. opracował Niezależny Raport Biskupa Truro o Wsparciu dla Prześladowanych Chrześcijan dla brytyjskiego Biura Spraw Zagranicznych i Wspólnoty Narodów. Bp Mounstephen powiedział: „Tragiczne przypadki, takie jak Mairy Shahbaz, są sprawdzianem zaangażowania rządu brytyjskiego na rzecz uczynienia wolności religijnej centralnym elementem polityki zagranicznej. Wzywam rząd do uznania, że prawa Mairy zostały naruszone, w potencjalnie śmiertelny sposób, a zatem do udzielenia jej azylu”.
Arcybiskup Angaelos, duchowny Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego Londynu oraz założyciel i dyrektor Refcemi, powiedział: „W ciągu ostatnich lat byliśmy świadkami licznych przykładów nietolerancji religijnej, prowadzącej do szkalowania i aktywnego prześladowania społeczności i jednostek. W moim odczuciu Maira Shahbaz znajduje się obecnie w takiej właśnie sytuacji. Zgodnie z wspaniałomyślną polityką Wielkiej Brytanii, polegającą na zapewnieniu schronienia i bezpieczeństwa tym najbardziej bezbronnym, mam nadzieję, że Maira i jej rodzina otrzymają możliwość życia w bezpiecznych warunkach, jakich wszyscy byśmy dla siebie oczekiwali”.
Dyrektor krajowy ACN UK Neville Kyrke-Smith powiedział: „Działanie premiera, aby uratować życie Mairy i jej rodziny, jest sprawą pilną. Znajdują się oni w poważnym niebezpieczeństwie. Mamy obowiązek sumienia, aby podjąć działania”.
Mervyn Thomas, prezes założyciel brytyjskiej organizacji praw człowieka CSW, powiedział: „Niestety, nigdzie w Pakistanie Maira nie będzie bezpieczna i nie będzie mogła żyć bez obawy, że w każdej chwili zostanie ponownie uprowadzona. Głęboka wrogość i podejrzliwość wobec chrześcijan w tym kraju, jej powrót do chrześcijaństwa po wcześniejszej przymusowej konwersji oraz głęboko zakorzenione przekonanie większości muzułmanów w Pakistanie, że apostazje karze się śmiercią, pogarszają trudną sytuację Mairy Shabhaz, czyniąc ją wyjątkowo bezbronną”.