Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Pakistan: Ustawa o bluźnierstwie: pakistańscy chrześcijanie uważają, że władza jest zakładnikiem partii islamskich

Protestanccy przywódcy i działacze na rzecz praw człowieka są sfrustrowani postawą premiera, który poparł ustawę o bluźnierstwie.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych blokuje strony internetowe zawierające „anty-muzułmańskie" przesłanie. Rząd przychylając się do nacisków fundamentalistów pomimo wcześniejszych zapewnień i deklaracji dotyczących zmiany prawa, sprzyja powstawaniu międzywyznaniowych napięć. W Karaczi doszło do ulicznych protestów przeciwko Benedyktowi XVI.

Dla pakistańskich chrześcijan rząd w kwestii ustawy o bluźnierstwie jest zakładnikiem islamskich partii.

Pakistańskie Kościoły wyrażają frustrację związaną z odmową rządu w sprawie uchylenia kontrowersyjnej ustawy o bluźnierstwie. Pomimo apelu ze strony Papieża Benedykta XVI oraz aktywistów wałczących o prawa człowieka, władze nie chcą ingerować w treść prawa o bluźnierstwie. Zamiast tego, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zleciło zamknięcie stron internetowych propagujących „anty-islamskie" treści. Dodatkowo zaapelowano do użytkowników Internetu i młodych ludzi, aby zgłaszali strony publikujące materiały, które mogą zostać odebrane jako anty-islamskie lub antypakistańskie. W rzeczywistości oznacza to słabość rządu wobec ekstremistycznego obozu i dowodzi dążenia do utrzymania się u władzy za wszelką cenę. W tym samym czasie anty-papieskie demonstracje odbyły się w Karaczi i dwóch innych miastach.

Zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami organizatorów, demonstracje przeciw Benedyktowi XVI odbyły się w Karaczi i dwóch innych pakistańskich miastach. Setki ludzi wyszły na ulice sprzeciwić się papieskiemu apelowi o uchylenie ustawy o bluźnierstwie. Na zakończenie piątkowych modlitw, protestujący wznosili hasła potępiające Ojca Świętego i wspierające ustawę.

"Jesteśmy rozczarowani stanowiskiem premiera" - powiedział Rizwan Paul, przewodniczący Life for All (LFA), organizacji zajmującej się obroną chrześcijan i muzułmanów oskarżonych zgodnie z prawem o bluźnierstwie. Po przemówieniu Papieża skierowanym do akredytowanych w Watykanie korpusów dyplomatycznych, premier Yousaf Raza Gilani wykluczył wprowadzenie jakichkolwiek zmian do ustawy.

Rizwan spodziewał się zdecydowanego sprzeciwu ze strony premiera wobec kontrowersyjnego prawa.

Organizacja reprezentująca cztery największe Kościoły Protestanckie także wyraziła swoje niezadowolenie związane z decyzją Gilaniego.

"Jesteśmy bardzo rozczarowani odpowiedzią premiera" - powiedział Victor Azariah, generalny sekretarz Narodowej Rady Kościołów Pakistańskich (NCCP) AsiaNews ze swojego biura w Lahaur. Jednakże "negatywna reakcja rządu nie była niespodzianką, uwzględniając obecną sytuację polityczną"- dodał.

W istocie aktualne władze są zakładnikami obozu fundamentalistycznego. Nasiliło się to w związku ze słabym poparciem rządu przez parlament.

Pakistańska Partia Ludowa (PPP) posiada 125 miejsc spośród 342 w Zgromadzeniu Narodowym i jest uzależniona od poparcia niezrzeszonych parlamentarzystów oraz islamskich partii. Partie islamskie oferują poparcie dla rządu w zamian za utrzymanie ustawy o bluźnierstwie w aktualnym brzmieniu.

"To bardzo trudna sytuacja dla rządu" - przyznaje Mehboob Ahmed Khan, działacz na rzecz praw człowieka, organizator czuwania przy świecach wraz z członkami Kościołów w proteście przeciwko zamordowaniu 4 stycznia gubernatora Taseera.

Podczas kampanii wyborczej w 2008 r., Pakistańska Partia Ludowa PPP obiecała zmianę prawodawstwa powodującego międzywyznaniowe napięcia, w tym także ustawy o bluźnierstwie.

Decyzja ministra spraw wewnętrznych dotycząca blokowania stron i wiadomości zawierających rzekome treści „anty-islamskie" stanowi dowód na przesuniecie się rządu w stronę radykalnych islamistów. Minister zapowiedział, ze powyższe czyny będą ścigane z urzędu.

W tym samym czasie, Malik zaapelował do młodych ludzi aby monitorowali Internet i wykluczali jakiekolwiek ingerencje w ustawę o bluźnierstwie. (AsiaNews/PKWP/tłum. Helena Bulińska)

Zostałeś zapisany pomyślnie do naszego newslettera
Uzupełnij puste pole!
Podany adres email jest już na liście.
  • Parlamentarny zespół ochrony chrześcijan w świecie

    Zespół tworzą posłowie i senatorowie Rzeczypospolitej Polskiej, stanowią niepolityczną grupę, zainteresowaną problematyką prześladowań chrześcijan na świecie. Celem powołania Zespołu jest bieżące monitorowanie sytuacji prześladowanych chrześcijan na świecie oraz - w miarę możliwości - przeciwdziałanie temu zjawisku.

    Kid

Dane kontaktowe

Pomoc Kościołowi w Potrzebie - Sekcja Polska
ul. Wiertnicza 142, 02-952 Warszawa
tel./fax.: +48 22 845 17 09
email: info@pkwp.org
godziny otwarcia: 8.00 - 16.00 od pn. do pt.

Biuro Regionalne w Krakowie
ul. Stradomska 6, 31-058 Kraków
tel.: +48 512 194 534
email: biuro.krakow@pkwp.org
godziny otwarcia:
9.00 - 17.00 od pn. do pt.

Biuro Regionalne w Poznaniu
ul. Szewska 18, 61-760 Poznań
tel.: +48 61 881 88 19
email: biuro.poznan@pkwp.org
godziny otwarcia: 9.00 - 17.00 od pn. do pt.

Konta złotówkowe:
ING Bank Śląski o/ Warszawa
31 1050 1025 1000 0022 8674 7759

PKO BP o/ Warszawa
87 1020 1068 0000 1402 0096 8990

Konta walutowe:
Euro EUR
PL 47 1050 1025 1000 0023 4085 9988
SWIFT: INGBPLPW

Dolary USD
PL 25 1050 1025 1000 0090 7713 6449
SWIFT: INGBPLPW

Nr konta dla zamówień:
ING Bank Śląski o/Warszawa
81 1050 1025 1000 0090 6233 6830

Pomoc Kościołowi w Potrzebie

Partnerzy:

Code & Design: REBORN

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW