Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Pakistan: Uprowadzona 13 października chrześcijanka jest bezpieczna

Sprawa 13-letniej Arzoo Raji.

Uprowadzona 13 października chrześcijanka jest bezpieczna

Wracamy do sprawy, o której informowaliśmy 28 października. Arzoo Raja, 13-letnia katoliczka z Karaczi w południowym Pakistanie, która została uprowadzona i zmuszona do małżeństwa, jest bezpieczna. Jak podają źródła powiązane z mediami w Pakistanie, po rozprawie, jaka odbyła się 2 listopada, Sąd Najwyższy w Sindh nakazał policji uwolnić dziewczynkę z domu jej domniemanego porywacza i zabrać ją do schroniska dla kobiet. Sąd nakazał również przeprowadzenie dochodzenia w celu ustalenia wieku młodej chrześcijanki. Międzynarodowe papieskie stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International) pokryje koszty adwokata dla Arzoo i będzie wspierać jej rodzinę.

Jak podają źródła pakistańskie, Ali Azhaar, 44-letni mężczyzna, który 13 października miał uprowadzić nastolatkę, a następnie zmusić ją do konwersji i ślubu, został aresztowany. Zatrzymano też dwóch jego braci oraz przyjaciela, którym zarzucono pomoc mężczyźnie. Kolejne przesłuchanie w sądzie miało się odbyć 5 listopada.

„Mamy nadzieję, że w następnych rozprawach sądowych sprawiedliwość zwycięży”.

„Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego szczęśliwego i szybkiego rozwoju sprawy w przypadku Arzoo Raji” - mówi Regina Lynch, dyrektor działu projektów PKWP. „Ostatnia decyzja jest sukcesem dla pakistańskiej praworządności oraz dla wielu osób ze wszystkich grup religijnych, które pracują nad powstrzymaniem przymusowych małżeństw. Mamy nadzieję i wierzymy, że prawo i sprawiedliwość ponownie zwyciężą w nadchodzących przesłuchaniach. Teraz ważne jest, aby skrzywdzona dziewczynka, która doświadczyła mocnej traumy, otrzymała dobrą opiekę. PKWP pomaga tam, gdzie może”.

Według organizacji broniących praw człowieka, co roku w Pakistanie uprowadza się i zmusza do małżeństwa około 1000 chrześcijańskich i hinduistycznych kobiet i dziewcząt. W 2014 roku w Pakistanie przyjęto ustawę ograniczającą zawieranie małżeństw przez dzieci; daje ona członkom rodzin i osobom, których to dotyczy, podstawę prawną do podjęcia działań w sądzie w przypadku wystąpienia takich zdarzeń.

Sprawa Arzoo Raji wywołała liczne protesty chrześcijan, muzułmanów i hinduistów. Interweniował nawet Pakistański Minister Praw Człowieka, Shireen Mazari. Z kolei pakistański dziennik Dawn przytoczył słowa gubernatora prowincji Sindh, Imrana Ismaila, wypowiedziane na spotkaniu z członkami mniejszości religijnych: „W sprawach dotyczących małżeństw nieletnich nie może być mowy o kompromisie”.

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW