Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Pakistan: trudności z ustaleniem kto zabił katolickiego ministra

Pakistański sąd zajmujący się sprawami terroryzmu wydał nakaz aresztowania na siedem dni Abid Malika, jednego z dwóch mężczyzn podejrzanych o zamordowanie katolickiego ministra ds. mniejszości religijnych - Shahbaza Bhatti.

Mężczyzna ten został niedawno aresztowany w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich przy pomocy Interpolu. Wczoraj po południu wraz z żoną i synem wylądował w Lahore, gdzie podjęto dodatkowe środki bezpieczeństwa, następnie został przewieziony do aresztu i będzie tam przesłuchiwany w najbliższych dniach. Drugi podejrzany, Zia ur Rehman - według niektórych źródeł - który brał udział w morderstwie w dniu 2 marca w Islamabadzie, jest wciąż na wolności. Rehman uciekł do Dubaju i ukrywa się w nieznanym miejscu.

Aresztowanie to, dokonane we współpracy pakistańskich sił bezpieczeństwa i policji międzynarodowej, stanowi punkt zwrotny w śledztwie w sprawie zabójstwa katolickiego ministra i ofiar zasadzki zorganizowanej na ulicach stolicy, gdzie padło ponad 30 strzałów. Organy wywiadu wezwały do zachowania cierpliwości, jednak przywódcy Kościoła w Pakistanie nie wierzą w szybkie rozwiązanie sprawy. Bp Rufin Anthony z Islamabadu, przywołuje różne przykłady dotyczące dynamiki śledztwa i podejrzeń, które pojawiły się w ostatnich miesiącach, i krytykuje policję, która "wydaje się chronić winnych i nie prowadzi poważnego śledztwa."

Komentując dla AsiaNews informację o aresztowaniu podejrzanego, Bp Rufin mówi o "promieniu światła", ale dodaje, że "zespół śledczy nie wydaje się być do końca przekonany, że Rehman i Abid są zamieszani w tę sprawę". Bp Rufin mówił że w przeszłości sędziowie "wypuścili podejrzanych z powodu braku dowodów" i zastanawia się, kim są prawdziwi sprawcy czynu i "kim są ludzie, których oni [sędziowie] starają się chronić?". Na zakończenie swego komentarza Bp. Anthony wyraził przekonanie, że: "pewnego dnia prawda ujrzy światło dzienne ..."

Shahbaz Bhatti, katolicki minister w kraju zdecydowanie muzułmańskim, został zamordowany z powodu swego zdecydowanego sprzeciwu wobec prawa o bluźnierstwie i z powodu występowania w obronie Asii Bibi, chrześcijańskiej matki pięciorga dzieci skazanej na śmierć za swe przekonania religijne. Po zabójstwie ministra pakistańska grupa ekstremistyczna przyznała się do tego czynu ogłaszając, że polityk został zamordowany za swoje poglądy w sprawie prawa o bluźnierstwie. Chociaż śledztwo było prowadzone najpierw wśród fundamentalistycznych środowisk, które są uznawane za głównych podejrzanych, z upływem czasu pojawiły się silne próby skierowania śledztwa w innym kierunku.

(AsiaNews/tłum. W. Knapik)

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW