Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Pakistan: sprawa przełożona 70 razy

Prawnik walczący o sprawiedliwość skazanego za bluźnierstwo na dożywocie chrześcijanina w Pakistanie twierdzi, że rozprawa apelacyjna została przełożona już prawie 70 razy.

Pakistan

Prawie 11 lat po tym, jak adwokat Khalil Tahir Sandhu złożył pierwszą apelację w Wysokim Sądzie w Lahore, kwestionując wyrok skazujący Imrana Masiha, zlicza, że sprawa przeszła przez ręce co najmniej 10 sędziów.

Naoczni świadkowie twierdzili, że w lipcu 2009 r. Imran Masih podpalił książki zawierające wersety z Koranu, podczas gdy on sprzątał sklep spożywczy, który prowadził w Haq Favid Chowk, w mieście Hajveri - Faisalabad.

W wywiadzie dla PKWP (ACN International) adwokat Sandhu powiedział, że sprawa przeciwko panu Masihowi została osłabiona przez „poważne sprzeczności” w oświadczeniach naocznych świadków dot. daty i godziny domniemanego incydentu oraz tego, że nie byli w stanie jednoznacznie stwierdzić, czy rzekomo spalone książki zawierały wersety z Koranu.

Sandhu stwierdził, że sędziowie Sądu Najwyższego niechętnie przeprowadzają przesłuchania apelacyjne, a czasami obawiają się o swoje życie, w przypadku wrogiej reakcji ze strony islamistycznych fanatyków zdeterminowanych, by ukarać zwłaszcza tych, którzy należą do mniejszości religijnych.

- Starałem się jak najlepiej, aby uzyskać sprawiedliwość dla mojego klienta i nadal będę to czynił. Mam nadzieję, że zostanie uniewinniony. W naszym kraju tak często zdarza się, że najpierw aresztują oskarżonego, a dopiero później sprawdzają dowody – dodał adwokat.

- Warto wspomnieć, że rodzice Imrana Masiha zmarli, ponieważ byli tak zszokowani tym, co mu się przydarzyło – podkreślił.

Adwokat przekazał, że po ostatnim odroczeniu następna rozprawa jego klienta w High Court w Lahore została wyznaczona na 6 lipca 2020 r.

Domniemany incydent z udziałem Masiha miał miejsce niecały miesiąc po tym, jak chrześcijanka Asia Bibi, również z prowincji Pendżab, została skazana na śmierć w 2010 r. za bluźnierstwo przeciwko Mahometowi.

Zanim Sąd Najwyższy Pakistanu uchylił wyrok skazujący Asie Bibi w październiku 2018 r., minęło od tej sprawy 9 lat.

Pakistan jest krajem priorytetowym dla Pomocy Kościołowi w Potrzebie, które zapewnia pomoc prawną ofiarom oskarżenia o bluźnierstwo i ich rodzinom, ściśle współpracując z organizacjami, w tym z Narodową Komisją Sprawiedliwości i Pokoju z siedzibą w Lahore.

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW