Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Pakistan: Siedem zmarnowanych lat.

Szef katolickiej organizacji zajmującej się prawami człowieka w Pakistanie skrytykował wymiar sprawiedliwości tego kraju, że tak długo trwało uwolnienie mężczyzny niesłusznie oskarżonego o wywołanie jednego z najgorszych wybuchów antychrześcijańskiej przemocy.

Pakistan: Siedem zmarnowanych lat
Sawan Masih w więzieniu, zdjęcie: ACN International

Ponad siedem lat po aresztowaniu 38-letniego Sawana Masiha - byłego pracownika służby zdrowia, Sąd Najwyższy w Lahore uniewinnił go od zarzutu bluźnierstwa, za które w Pakistanie grozi kara śmierci.

Chrześcijanin z Lahore, Sawan Masih, znajdował się w centrum burzliwych wydarzeń, podczas których ponad trzytysięczny tłum rozwścieczony jego rzekomą zbrodnią obrażenia proroka Mahometa, 8 marca 2013 r. zaatakował dzielnicę Joseph Colony, podpalając 150 domów, 75 firm i 2 kościoły.

W odpowiedzi na uniewinnienie pana Masiha, Cecil Shane Chaudhry – dyrektor Krajowej Komisji Sprawiedliwości i Pokoju (NCJP), powiedział Katolickiej Organizacji Charytatywnej Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International): „Mimo, że doceniamy wyrok sądu uniewinniający Sawana Masiha od zarzutu bluźnierstwa, to tak naprawdę nikt nie został pociągnięty do odpowiedzialności za to, że stracił on siedem cennych lat życia, które spędził z dala od rodziny”.

Sawan i jego żona Sobia mają troje dzieci: 16-letniego Noora, 14-letniego Sami i 12-letnią Rebekę. Przez większość ich wczesnych lat życia Sawan przebywał w więzieniu.

W dalszej krytyce pakistańskiego wymiaru sprawiedliwości C. Chaudhry dodał, że do tej pory nikt nie został pociągnięty do odpowiedzialności za zamieszki w Joseph Colony.

Powiedział: „Uczestnicy zamieszek w Joseph Colony zostali uniewinnieni, więc ostatecznie nikt nie poniósł odpowiedzialności za rozboje ani za wystawienie Sawana na te siedem lat nieszczęścia”.

Przez lata krążyły pogłoski, że zarzut bluźnierstwa i jego pełne przemocy następstwa zostały ustawione przez biznesmenów w celu wypędzenia chrześcijan z Joseph Colony i oczyszczenia terenu do użytku przemysłowego.

S. Masih został oskarżony o naruszenie artykułu 295C pakistańskiego kodeksu karnego, który przewiduje karę za bluźnierstwo przeciwko Prorokowi Islamu.

Mimo, że Masih podczas rozprawy nie przyznawał się do winy, 27 marca 2014 r. został uznany winnym przez Sąd Najwyższy w Lahore

i skazany na śmierć.

Przypomnijmy, że w październiku 2018 r., wbrew masowemu sprzeciwowi ze strony polityków, chrześcijanka Asia Bibi została uniewinniona od tego samego zarzutu. Tuż po tym rozpoczęła nowe życie ze swoją rodziną w Kanadzie.

Pomoc Kościołowi w Potrzebie oprócz wspierania pracy Krajowej Komisji Sprawiedliwości i Pokoju (NCJP) w zakresie udzielania pomocy prawnej chrześcijanom oskarżonym o bluźnierstwo i inne przestępstwa, pomaga również chrześcijańskim rodzinom zmuszonym do opuszczenia Joseph Colony i osiedlenia się w nowym miejscu w Lahore.

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW