Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Pakistan: Shahbaz Bhatti, pakistański minister, który bronił Asii Bibi, został zamordowany

Atak nastąpił rankiem, 2 marca 2011 r., w Islamabadzie. Uzbrojeni ludzie zastrzelili katolickiego ministra, gdy ten jechał swoim samochodem. Minister zmarł w szpitalu, gdzie został przewieziony z miejsca zamachu. O to morderstwo, została oskarżona organizacja islamskich fundamentalistów o nazwie Tehrik-e-Taliban Pakistan.

Pakistański minister ds. mniejszości Shahbaz Bhatti zginął z rąk uzbrojonych islamistów. Atak został przeprowadzony w dzielnicy I-8 / 3 przez grupę zamaskowanych mężczyzn, którzy zrobili zasadzkę na ministra, na jednej z głównych ulic miasta. Wyciągnęli go z samochodu i otworzyli ogień w jego kierunku, a następnie uciekli samochodem.

Podczas ataku, w samochodzie ministra znajdował się również jego wnuk. Atak terrorystyczny trwał przez około dwie minuty. W tym czasie przy ministrze nie było ani jednego ochroniarza. Minister został natychmiast zabrany do szpitala Shifa, gdzie jednak lekarzom nie udało się go uratować. Terroryści zostawili list na miejscu zbrodni, w którym napisano: "Tehrik-e-Taliban Pakistan (TTP) odpowiada za zabójstwo Bhatti, ponieważ wypowiedział się on przeciwko prawie o bluźnierstwie". Organizacja Tehrik-e-Taliban Pakistan zrzesza różne grupy bojowników islamskich.

Shahbaz Bhatti, konwertyta z islamu na chrześcijaństwo (katolik), został powołany na stanowisko ministra do spraw mniejszości w rządzie pakistańskim. Śmiało bronił Asii Bibi, chrześcijanki, która na podstawie fałszywych oskarżeń o bluźnierstwo została skazana na karę śmierci. Minister był członkiem postępowej Pakistańskiej Partii Ludowej. Po zabiciu Salmana Taseera, gubernatora Pendżabu, którego islamscy fundamentaliści obwiniani za to, że bronił Bibi, Bhatti stał się dla nich „głównym celem".

„Obecnie prowadzona kampania terroru ma na celu stłumienie wszelkich postępowych, liberalnych i humanitarnych prądów i poglądów politycznych w Pakistanie" stwierdził Farahnaz Ispahani, asystent prezydenta Asif Ali Zardari. "Nadszedł więc czas dla rządu krajowego i rządu federalnego, aby zabrać głos i zająć zdecydowane stanowisko wobec tych morderców, i w ten sposób obronić samą istotę i podstawę państwa pakistańskiego".

Robinson Asghar osobisty przyjaciel Bhatti powiedział, że po zabójstwie gubernatora Pendżabu Salmana Taseera, minister otrzymywał pogróżki. Asghar doradzał Bhattiemu, aby ten wyjechał z Pakistanu na pewien czas w związku z zagrożeniem, ale Bhatti nie skorzystał z jego rady.

Minister ds. Informacji, Firdous Ashiq Awan powiedział, że Bhatti odegrał kluczową rolę w promowaniu harmonii między religiami i był wielkim źródłem inspiracji w tym względzie.

"Jesteśmy zasmuceni jego tragiczną śmiercią", powiedział, dodając, że rząd zajmie się tą sprawą, aby wyjaśnić między innymi, dlaczego minister jechał bez uzbrojonej eskorty.

AsiaNews/PKWP/tłum. Wiesław Knapik)

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW