Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Pakistan: PKWP wspiera protesty przeciwko prawo o bluźnierstwie w Pakistanie

Pomoc Kościołowi w Potrzebie w Wielkiej Brytanii włączyła się wraz chrześcijanami i niechrześcijanami do marszu protestacyjnego przeciwko prawu o bluźnierstwie, które obowiązuje w Pakistanie.

Marsz odbył się w Londynie w sobotę, 2 lipca 2011 r. Demonstrujący wezwali do zmiany prawa o bluźnierstwie w Pakistanie, które było przyczyną 14 odrębnych ataków na chrześcijan w ciągu ostatnich dwóch miesięcy. Dyrektor PKWP Wielkiej Brytanii, pan Neville Kyrke-Smith był wśród tych, którzy wręczyli petycję na Downing Street 10, zwracając się do rządu brytyjskiego, aby wywierał nacisk na Pakistan w sprawie zmiany prawa i zwiększenia działań na rzecz ochrony praw mniejszości religijnych. Pan Kyrke-Smith powiedział: "Bluźnierstwo jest dla nas tylko słowem - ale dla chrześcijan i wszystkich ludzi w Pakistanie może to słowo prowadzić nawet do śmierci". Petycja PKWP wzywa do ochrony mniejszości religijnych, które często są ofiarami przemocy prowadzonej przez tych, którzy biorą prawo w swoje ręce i oskarżają ich o bluźnierstwo. Pan Kyrke-Smith podkreślił powszechne naruszenia prawa o bluźnierstwie i powiedział, że rząd Pakistanu powinien je zmienić, dążąc w ten sposób do wykorzenienia przemocy. Paragrafy 295B i 295C ustawy o bluźnierstwie nakładają wysokie kary za przestępstwa przeciwko islamowi. Profanacja tekstów zawierający wersety z Koranu jest zagrożona karą dożywotniego więzienia, a obelgi wobec osoby Mahometa są karane śmiercią.

Pan Kyrke-Smith mówi dalej: "To bardzo ważny problem i apelujemy do każdego wierzącego, aby podpisał petycję, która nawołuje do tolerancji i reformy ustawy o bluźnierstwie w Pakistanie. W ramach wolności i ochrony mniejszości religijnych pomóżcie chrześcijanom i innym wspólnotom, które cierpią nietolerancję i prześladowania ze względu na obecne przepisy o bluźnierstwa". Szef Działu Prasowego i Informacji PKWP z Wielkiej Brytanii, John Pontifex, który wiele podróżował po Pakistanie w celu rozpoznania i oceny stosowania projektów tej organizacji, jest jednym z tych, którzy przemawiali podczas marszu. Powiedział on o tym, że PKWP włączyło się w tę akcję po otrzymaniu wsparcia ze strony biskupów katolickich w Pakistanie.

Powiedział on, że „ważne dla wszystkich - zwłaszcza Kościoła w Pakistanie - jest to, że nie powinno się postrzegać tego problemu jako problemu tylko chrześcijańskiego, ponieważ to prawo ma wpływ na każdego. Co najmniej 50 chrześcijan zostało zabitych i wielu rannych w ciągu ostatniego dziesięciolecia w związku z przepisami tego prawa. Z jego powodu cierpią również ludzie innych wyznań - w tym wielu muzułmanów - którzy są ofiarami prawa o bluźnierstwie".

Marsz w dniu 2 lipca został zorganizowany przez Wilsona Chowdhry i Brytyjsko-Pakistańskie Stowarzyszenie Chrześcijańskie, którego jest on przewodniczącym.

Marsz rozpoczął się o 11.00, czasu lokalnego, przed budynkiem Pakistańskiej Wysokiej Komisji w Lowndes Square London, gdzie przygotowana petycja została przedstawiona jej przedstawicielom. Wystąpienie podczas marszu mieli przedstawiciele organizacji chrześcijańskich i innych religii. Wśród przemawiających osób był dr Michael Nazir Ali, były anglikański biskup Rochester i Rev Stuart Windsor, krajowy dyrektor Christian Solidarity Worldwide. Mówcami z grup niechrześcijańskich byli Upkar Rai z Brytyjskiej Rady Sikhów, Ranbir Singh z hinduskiego oddziału Human Rights oraz Imam dr Hargey z Oxford Islamic Congregation.

Po przemówieniach uczestnicy marszu skierowali się w stronę Downing Street, do siedziby rządu. Na miejscu zostały wygłoszone kolejne przemówienia, a następnie wręczono petycję przedstawicielom władz Wielkiej Brytanii.

Petycje wzywają do podjęcia działań w celu ochrony chrześcijan i innych mniejszości w Pakistanie zostały wręczone w siedzibie Premiera na Downing Street.

Dokumenty z nazwiskami ponad 6.000 osób zostały dostarczone do siedziby Premiera przez ekumeniczną delegację, w skład której wchodził również Dyrektor brytyjskiego oddziału PKWP, pan Neville Kyrke-Smith.

Władze Pakistanu zostały skrytykowane za bezczynność i brak reakcji na powszechne nadużywanie tego prawa i wezwano do poprawy egzekwowania prawa państwowego.

Na początku tego roku gubernator Pendżabu, Salman Taseer i federalny minister ds. mniejszości, Shahbaz Bhatti zginęli po tym, jak skrytykowali kontrowersyjne przepisy i przemoc religijną. W związku z zabójstwem Shahbaza Bhatti swe zaniepokojenie wyraziło Brytyjsko-Pakistańskie Stowarzyszenie Chrześcijańskie, Pomoc Kościołowi w Potrzebie, Christian Solidarity Worldwide.

Do tego protestu przyłączyli się również Shikhowie, muzułmanie i hinduiści mieszkający w Wielkiej Brytanii.

Stojąc przed siedzibą premiera, dyrektor Neville Kyrke-Smith powiedział: "Jesteśmy w tymi, którzy są prześladowani w Pakistanie i wszystkimi tymi, którzy cierpią w związku ze stosowaniem prawa przeciwko bluźnierstwu. Pomóżcie nam zmienić to prawo, które prowadzi do zabójstw. Zwracamy się do rządu Davida Camerona, aby w każdej rozmowie z przedstawicielami innych państw poruszał sprawy związane z prawami religijnymi".

Jego słowa mają związek z informacjami jakie pojawiły się w marcu, że rząd brytyjski planuje zwiększenie pomocy dla Pakistanu, mimo wzrostu doniesień o łamaniu praw człowieka, zwłaszcza wobec mniejszości. Podczas marszu główne przemówienia wygłosili Chowdhry, Andrea Minichello-Williams z Christian Concern, Manoj Raithatha z Aliansu Ewangelickiego, Alan Craig, lider the Christian People's Alliance, Alison Ruoff, członek Synodu Kościoła Anglii, i Michael Nazir Ali, były biskup Rochester, który ma pakistańskie pochodzenie.

W marszu, który rozpoczął się od modlitwy i przemówień wygłoszonych przed siedzibą Wysokiego Komisarza do spraw Pakistanu, znajdującą się na Placu Lowndes w Londynie, gdzie również została przekazana kopia tej petycji wzięło udział ponad 300 osób. Petycję podpisał również szkocki kardynał Keith O'Brien, arcybiskup Edynburga.

Petycja PKWP wzywa władze pakistańskie do zmiany prawa przeciw bluźnierstwu i lepsze egzekwowanie prawa państwowego w Pakistanie. Kolejne 4.500 osób podpisało petycję Brytyjsko-Pakistańskiego Stowarzyszenia Chrześcijańskiego wzywającą do uwolnienie Asia Bibi, chrześcijanki, która jest więziona na podstawie prawa przeciw bluźnierstwu.

Przemawiając przed złożeniem petycji, pan Chowdhry powiedział: "Rząd Pakistanu musi uświadomić sobie straszliwe łamanie praw człowieka w swym kraju".

Imam dr Taj Hargey, z muzułmańskiego Centrum Edukacyjnego w Oksfordzie, potępił pakistańskich ekstremistów za stosowanie przemocy w świetle prawa.

Cytując źródła, które potwierdzają szacunek Mahometa do chrześcijan, powiedział: "ludzie, którzy stosują taką przemoc oczerniają moją wiarę i prowadzą do utraty zaufania. Jestem przeciwny temu wszystkiemu co oni robią".

Biskup Nazir Ali powiedział: "Prawo przeciw bluźnierstwu jest stosowane wobec chrześcijan i ludzi takich jak Ahmahdiya (grupy religijnej wywodzącej się z islamu). Prawo przeciw bluźnierstwu jest złym prawem. Zniszczyło ono reputację Pakistanu na arenie międzynarodowej".

John Pontifex z PKWP z Wielkiej Brytanii, który odbył podróż do Pakistanu, powiedział podczas marszu: "Jedyne, co może naprawdę zmienić los ludzi w Pakistanie - szczególnie mniejszości - to zmiana prawa przeciw bluźnierstwu. Konieczne jest podjęcie działań w celu ochrony praw sikhów, hinduistów, chrześcijan i muzułmanów". (PKWP/tłum. Wiesław Knapik)

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW