Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Pakistan: PKWP włącza się w pomoc ofiarom najgorszej od 30 lat powodzi

230 tys. euro dla dwóch diecezji w prowincji Sindh.

Powódź w PakistanieZdj. ACN International / Zalana wioska w parafii Mati, prowincja Sindh.

Kościół katolicki w Pakistanie robi co może, aby pomóc ofiarom monsunowych powodzi, które w ostatnich tygodniach zniszczyły dużą część kraju. Z Papieskim Stowarzyszeniem Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International) skontaktowało się dwóch biskupów, by przybliżyć sytuację panującą w kraju, a stowarzyszenie zobowiązało się do finansowego wsparcia projektów w Hajdarabadzie i Karaczi, dwóch diecezjach w prowincji Sindh, najbardziej dotkniętej przez kataklizm.

Oficjalnie zginęło 1500 osób, kilka tysięcy zostało rannych, a ponad sześć milionów zostało bezpośrednio dotkniętych najgorszą od 30 lat powodzią, dlatego potrzebna jest pilna pomoc, aby skutki powodzi nie były gorsze niż sama powódź.

Z informacji przesłanych do PKWP przez biskupa Samsona Shukardina wynika, że sytuacja w diecezji Hajdarabad jest tragiczna. Wszystkie 19 parafii w 22 powiatach prowincji Sindh zostało poważnie dotkniętych przez powódź. Hierarcha opowiada: „Tysiące rodzin jest otoczonych przez wodę, a tysiące siedzi przy drogach z nieodpowiednim wyposażeniem. Nie mają jedzenia, czystej wody pitnej, schronienia, latryn i placówek służby zdrowia. Najbardziej cierpią dzieci. W społecznościach dotkniętych ostatnimi powodziami spożywanie zanieczyszczonej wody powoduje choroby, a plaga komarów powoduje różne choroby skóry i malarię”.

„Wiele rodzin schroniło się w lokalnych kościołach, ponieważ ich domy zostały zalane wodą, ale wiele świątyń również zostało podtopionych, co spowodowało uszkodzenia budynków kościelnych i centrów wspólnotowych w diecezji” - mówi bp Samson, dodając że odbierał telefony od księży i świeckich, proszących o pomoc z całej diecezji. Wiedział, że Kościół musi działać szybko i dlatego zwrócił się do PKWP.

W odpowiedzi na katastrofalną sytuację w Pakistanie, PKWP wysyła pomoc nadzwyczajną, aby umożliwić diecezji Hajdarabad udzielenie pomocy ponad 5000 rodzin w formie paczek żywnościowych na jeden miesiąc, dotacji pieniężnych dla najbardziej potrzebujących rodzin, mobilnych jednostek służby zdrowia, tymczasowych schronień, a nawet podstawowych - ale niezbędnych - przedmiotów, takich jak moskitiery i środki odstraszające owady. Aby zapewnić schronienie ofiarom powodzi, uszkodzone kościoły i infrastruktura komunalna muszą zostać naprawione. Na prośbę biskupa Samsona, PKWP przeznaczyło 200 tys. euro na pomoc doraźną.

Powódź w PakistanieZdj. ACN International / Zalany kościół w Nawabshah, prowincja Sindh.

Kolejne 30 tys. euro trafi do archidiecezji Karaczi, która przygotowała wsparcie obejmujące dostarczenie 310 paczek żywnościowych i zestawów kuchennych, składających się z podstawowych produktów żywnościowych oraz niezbędnych akcesoriów do gotowania i sprzątania, aby pomóc lokalnym rodzinom, których domy zostały zniszczone lub nie nadają się do zamieszkania podczas obecnego kryzysu.

„Powodzie w całym Pakistanie niosą ze sobą falę śmierci i zniszczenia, która nadal odbiera życie i dewastuje kraj. Od wyżyn Himalajów po brzegi Morza Arabskiego, powodzie wywołane przez ulewne deszcze nadal sieją spustoszenie, niszcząc środki do życia i zmywając całe osiedla, pozostawiając na swojej drodze śmierć i nędzę” - wyjaśnia Pomocy Kościołowi w Potrzebie arcybiskup Benny Travas z archidiecezji Karaczi i dodaje: „Ludzie żyją pod gołym niebem, ich domy są uszkodzone; powodzie odcięły drogi, łańcuchy dostaw towarów są mocno zakłócone; ryzyko wybuchu chorób jest nieuchronne z powodu zalegającej wody, a prognozowane są kolejne deszcze”.

Poprzez przyznaną właśnie pomoc nadzwyczajną dla ofiar najgorszej od 30 lat powodzi w Pakistanie, PKWP odpowiada również na prośbę papieża Franciszka, który wezwał społeczność międzynarodową do szybkiej reakcji na zaistniałą sytuację, zapewniając miejscową ludność o swojej solidarności i modlitwach.

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW