Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Pakistan: młody chrześcijanin umiera w więzieniu

Młody chrześcijanin, Nadeem Masih, nagle zachorował w nocy 1 grudnia i zmarł w więzieniu. Upośledzony umysłowo mężczyzna został uwięziony na podstawie sfingowanych zarzutów o bluźnierstwo.

Jednak wiele w tej sprawie pozostaje niejasne, począwszy od samego aktu oskarżenia. Nadeem Masih został oskarżony przez jednego człowieka o łamanie pakistańskiego "black law" i został on natychmiast wsparty przez grupę islamistów. Oskarżenie było fałszywe w wielu aspektach, podobnie jak to miało miejsce w przypadku Rimsha Masih, 14-letniej chrześcijańskiej dziewczynki, wobec której na szczęcie wycofano akt oskarżenia o bluźnierstwo.

Jednak przypadek tego 22-letniego człowieka jest inny. Pomimo tego, że nie było prowadzone wobec niego żadne dochodzenie ani też nie było żadnych dowodów jego winy, zmarł on w areszcie policyjnym. Nadeem Masih pochodził z Nankana Sahib, miasta położonego w Pendżabie. W dniu 22 listopada, został osadzony w więzieniu po tym, jak został oskarżony o spalenie kilku stron Koranu. Aresztowano go i przez wiele dni przebywał w areszcie mimo braku dowodów przeciwko niemu a policja nawet nie zaczęła prowadzić dochodzenie w tej sprawie.

W oświadczeniu, policja potwierdziła, że został on umieszczony w areszcie w celu zagwarantowania mu "większego bezpieczeństwa" przed ewentualnymi represjami ze strony ekstremistów. Jednak zmarł on na nocy w dniu 1 grudnia w niewyjaśnionych okolicznościach. Według policji, nagle poczuł się chory i umarł.

Co innego mówią chrześcijańscy aktywiści i prawnicy. Uważają oni, że był w "dobrym stanie zdrowia" i że został pobity na śmierć w swojej celi. Taka sytuacja może być uważana za realną, ponieważ inny młody chrześcijanin, Robert Fanish Masih, również z Pendżabu, został wcześniej zabity także w więzieniu. Ciało Nadeem Masih zostało zwrócone rodzinie, ale prawnicy rodziny chcą przeprowadzenia autopsji w celu ustalenia przyczyny zgonu. Ojciec chłopca, Yousaf Masih, nie złożył żadnego oświadczenie w tej sprawie i wydaje się niechętny, co do prowadzenia tej sprawy dalej, być może z obawy przed odwetem. Niektórzy lokalni muzułmańscy przywódcy religijni stanęli w obronie Nadeem, wierząc, że był on niewinny.

"To jest nieszczęśliwy wypadek", powiedział ks. Arif John z diecezji Lahore. "Niezrównoważony psychicznie młody człowiek umiera w areszcie policyjnym. Dlatego też władze powinny zbadać, w jakich okolicznościach zmarł. Zarzut o bluźnierstwo nie powinien być wykorzystywany do zabijania ludzi.

Ks. Kamran John zgadza się z tą opinią. "Młody człowiek był nielegalnie przetrzymywany w areszcie przez ponad tydzień bez postawienia jakichkolwiek zarzutów. To pogorszyło jego stan psychiczny. Stanowi to naruszenie praw człowieka, dlatego też należy zbadać dokładnie przyczynę jego śmierci".

Asia News (tł. W. Knapik)

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW