Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Pakistan: Biskup ostrzega: "Bądźcie bardzo ostrożni!"

W obliczu zabójstwa gubernatora Pendżabu, chrześcijanie i inne mniejszości w Pakistanie zostały ostrzeżone, aby być czujnymi i unikać wszystkiego, co mogłoby doprowadzić do przemocy.

Biskup pomocniczy w Lahore, Sebastian Shaw opisuje, jak zszokowani i przerażeni byli ludzie w całym Pakistanie po tragicznej śmierci Salmana Taseera, gubernatora prowincji Pendżab, który został zastrzelony 4 stycznia b.r.

Komentarze biskupa Shawa nastąpiły po ujawnieniu raportu mówiącego, że Malik Mumtaz Hussain, zabójca Salmana Taseera, działał w odpowiedzi na ostatnie oświadczenia gubernatora, krytykujące kontrowersyjne pakistańskie ustawy o bluźnierstwie.

Salman Taster poczynił uwagi pod koniec ubiegłego roku, nawołujące prezydenta Pakistanu Asifa Ali Zardariego, by ułaskawił chrześcijankę o imieniu Asii Bibi oskarżoną na podstawie prawa o bluźnierstwie i skazaną na śmierć.

Wypowiadając się w wywiadzie dla stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, biskup Shaw powiedział, że nawołuje wiernych, aby unikali publicznych komentarzy lub działań, które mogłyby być niewłaściwie zinterpretowane przez tłum i użyte jako usprawiedliwienie aktów przemocy i zastraszania.

„Wszyscy musimy być bardzo ostrożni. Powiedzenie czegokolwiek może sprowokować tłum. Nie możemy żyć w strachu. Musimy wierzyć Bogu. Jednak, jeśli teraz wyjdziemy na ulice, by się wypowiedzieć, spowoduje to negatywną reakcję. Jeśli ludzie formułują oświadczenia i podejmują działanie prowadzące do zaognienia sytuacji, to może nie oni konkretnie będą cierpieć, ale ich społeczności".

Komentarze biskupa zbiegają się z narastającym niepokojem w całym Pakistanie wywołanym przez oświadczenia i demonstracje Pakistańczyków, zbulwersowanych krytyką prawa o bluźnierstwie, wypowiedzianymi przez gubernatora Taseera.

Pakistański kodeks karny w art. 295b i 295c - tzw. ustawa o bluźnierstwie - nakłada wyroki, włącznie z egzekucją za obrazę Mahometa i dożywocie za znieważenie Koranu.

(PKWP/tłum. Maria Ochman)

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW